Един от всеки петима българи живее в риск от бедност или социално изключване заради социални трансфери.
Оттук произтича фактът, че доходите, с които гражданите са допринасяли за месечния бюджет на домакинството си, са били под националния праг на бедност.
В това отношение България си дели място със страни като Испания, Италия, Португалия, както и южната ни съседка Гърция, на чиито територии ниските заплати удрят със същата сила върху населението.
Даннити представи Европейската статистическа служба, като обхващат информацията за изминалата година. Статистиката сочи още, че страната ни е на първо място в Европейския съюз по общ брой жители, застрашени от живот в немотия.
Според данните над 40 процента от обитаващите родните ширини са застрашени от битуване в материални лишения, като броят им достига 2.98 милиона българи.
Най-засегнати са пенсионерите, а към групата на най-застрашени от тежки материални лишения се нареждат и тийнейджъри, които още не са навършили своето пълнолетие.
Нежната половинка у нас е по-сериозно изложена на проблеми като риск от социално изключване или бедност, докато представителите на мъжката част от населението са по-малко застрашени.
Общо 43 на сто от жените влизат в проблемната група, докато при мъжете процентът е с около 4 пункта по-нисък. Под голяма заплаха от немотия е и групата на българите без препитание.
След нас по риск от бедност се нареждат Румъния и Гърция, в които страни процентите на живеещи в лишения е със средно 5 пункта по-нисък.
От другата страна на монетата е Чехия, където рискът от бедност и социално изключване дебне 14 процента от населението на страната.