България се класира на 36-то място от 127 държави в света по иновации, като изпреварва част от големите икономики в Централна и Източна Европа, както и съседните Румъния, Гърция и Турция.
Това показва последният доклад на Университета "Корнел", Агенцията за авторски права към ООН и Европейския институт по бизнес администрация за Global Innovation Index.
В класацията за 2017 година страната ни се изкачва с две места нагоре в сравнение с предходната година. Непосредствено преди България се нареждат Обединените арабски емирства (ОАЕ), както и няколко европейски страни, като Словакия, Латвия, Словения, Португалия и Кипър.
От друга страна обаче изпреварваме други водещи икономики в региона на ЦИЕ - Полша и Унгария, както и Хърватия и Литва.
В топ три отново влизат държави от Стария континент - Швейцария, Швеция и Холандия, следвани от САЩ, Великобритания и Дания. В дъното на класацията са Йемен, Гвинея и Того.
Индексът се изчислява на база на 80 различни индикатора, които включват политическата ситуация, човешкия капитал, инфраструктурата, сложността на пазара, иновативното производство, новите технологии и други.
Тъй като развитието на България често е сравнявано с това на Румъния, с която по едно и също време станаха членки на Европейския съюз (ЕС), Money.bg реши на база на данните от доклада да сравни представянето на двете държави според няколко от индикаторите.
Образование:
По отношение на образованието и двете страни се класират в средата на списъка от 127 държави. Все пак България се представя по-добре от северната си съседка, като по този показател е на 63-то място, а Румъния - на 84-то.
Що се отнася до дела на населението с висше образование нашата страна се представя много по-добре и е на 21-во място в света. Румъния обаче значително ни изпреварва при хората, завършили точни науки или инженерни дисциплини.
Изследвания и разработки (R&D):
Тук България се класира с 10 места пред Румъния и е 52-ра в света. И двете държави се представят по един и същи начин по отношение на разходите за R&D дейност.
Технологии и инфраструктура:
При информационните и комуникационни технологии страната ни е на 50-то място, а съседката ни - на 66-то. България обаче се представя по-слабо от Румъния по отношение на инфраструктурата. При високотехнологичния внос сме далеч зад северната ни съседка.
Квалифицирани служители:
Въпреки че липсата на кадри се смята за един от най-големите проблеми на работодателите у нас, изследването показва, че разполагаме с по-квалифицирани работници от румънците. По този показател сме на 43-то място, а Румъния - с 20 позиции надолу.