Тази година нашата икономика ще достигне 50 милиарда евро. Никога в историята ние не сме имали 50 милиарда евро производство и то такова на конкурентни пазари при инфлация, близка до нулата. Това коментира икономистът Георги Ангелов в интервю за BloombergTV.
Според експерта 10 години след влизането в Европейския съюз (ЕС) не трябва да се фокусираме толкова върху областите, в които изоставаме спрямо другите държави членки, а да ги преодолеем и да гледаме фактите.
"При нас го има субективния момент, защото излизаме от рецесия. Не сме като първите новоприсъединени страни, които влязоха в ЕС и имаха бум. Ние влязохме и започна кризата, но това щеше да се случи дори и да не бяхме го направили", коментира той.
"Преди да тръгнем към общия пазар, към конкуренцията, ние бяхме една периферия, която постоянно потъваше. Знаете, дори не можеше да се отиде до чужбина, бяхме в черния списък. Това пречеше на търговията, на образованието. Всичко се промени, когато решихме да влизаме в ЕС. Защо? Защото отворихме пазарите", посочва още Ангелов.
"Реално това диспицлинира нашите фирми и ги научи да са конкурентни и виждаме колко са успешни", допълва той.
Като пример за този прогрес икономистът посочва, възникването на напълно нови индустрии у нас, като ИТ сектора и производството на автомобилни части.
"Преди това инвеститорите не искаха да идват на нашия протекциониран пазар. Те започнаха да идват, когато се отворихме към света. Ние не страдаме от това, че сме влезли в един конкуренте пазар, а печелим, защото някои наши сектори станаха много по-конкурентни", смята той.
Според Георги Ангелов влизането в съюза няма негативен ефект върху платежният баланс, а точно обратното. В доказателство на това той посочва рекордния излишък за 2016 година, който е най-големият в историята на страната.
"Това означава, че имаме повече приток на средства към страната, отколкото изтичане на такива", посочва експертът.
Bg potrebitel
на 02.07.2017 в 09:54:11 #16Пак си говорим в бъдеще време. Ами нека да ги достигнем тези успехи и тогава да се хвалим.
georgi-stankov-lBoBBHbm
на 01.07.2017 в 06:59:12 #15Мощно развитие на България!!БВП е 4 ПЪТИ по-голям от соца,при това тогавашните боклуци можеха да се продават само в боклуджийницата СССР!!!!
madlen-kircheva
на 01.07.2017 в 00:31:46 #14Тъпи словесни еквилибристики на Георги Ангелов! Каква индустрия бе, Ангелов, индоктриниран либераст! Повтаряш като папагал заизустени от работодателите ти манипулативни твърдения за приспиване на стадото. Какво се произвежда в България, та дрънкаш и зомбираш дезобразованите безмисловни? Я изреди В Н А Т У Р А какъв е националният ни продукт!
velotRotkiv
на 28.06.2017 в 19:10:21 #13Не знам къде са тези 50 млрд. Половината хора, които познавам работят по кол центрове и други обслужващи бюрократични структури. Производство няма и няма да и да има, защото в света на капитализма един капиталист ще изяде много капиталисти. България беше изядена и изплюта като туристическа дестинация. Иначе дълговете се трупат, защото данъците спрямо богатите са неадекватни и държавата е пропита с корупция на най-високо ниво. Управляващите не са трогнати от идеята, че цялото население се обраменява, защото техните кръгове ще се оправят. Затова нямат и волята да променят каквото и да е било и ползват Евро фондовете като последно политическо убежище преди народът да вдигне лопати и кирки и да им строши главите. Точно и ясно. Нова социал-демократична вълна се надига из цяла Европа, както и в САЩ, защото все повече хората разбират, че капитализмът е пълен с вътрешни противоречия, които намират изражение във всеки един аспект от живота ни, но ни е трудно да си го обясним, защото от години ни се втълпява, че това е "най-добрата" система. С когото и да говориш, когато става дума за социален живот, културен разцвет, икономически просперитет всичко се свежда до факта, че няма пари. Ценностната ни система е в парична зависимост. А паричната система е в частни ръце. За сравнение ценностната система на соца няма нищо общо с парите и едноличното печалбарство. Днес ни лъжат, че търсенето предизвиква предлагане, но всъщност живеем в свят където сме затрупани с предложения и те поддържат търсенето. Като изкуствен противовест измислените патриотични и неофашистки организации претърпяват своя разцвет, а в България даже им дадоха и власт.
marin-martinov
на 28.06.2017 в 00:51:18 #12Само си представете за момент ако премахнем валутния борд какво ще стане със икономиката ни. От 20 г. курса марка после евро за лев не е мръднал.Лева е изключително надценен което не да пречи а стопира почти износа.Темата е свързана със тази във статията и е добре да бъде разискана.Много хора плашат че ще дойде голяма инфлация и наистина ще има известна такава докато се наместят нещата.В икономиката изкуственото не вирей а този дълго оставен борд направо ни спира икономиката. п.п. 50 милиарда които се посочват като сума не е малка но за една европейска страна като България е смешно малка сума.Има стотици европейски фирми и хиляди световни които имат по голям стокооборот.Дори има хора които имат актив на по голяма стойност.
stefan-georgiev
на 27.06.2017 в 17:13:19 #11НЯКОЙ ЯКО Е СЛЪНЧАСАЛ!!!
Plovdivmen
на 27.06.2017 в 16:03:52 #10И друго е отдавна известно: Комунистите са НЕспособни да организират и създават конкурентно производство на каквото и да е (освен фекалии), но вечно роптаят, че някой щял да експлоатира "труда им". Ами не кандидатствайте за работа, като очите ви са винаги в чуждото канче - създайте работни места и се похвалете, че плащате добри заплати! Да, но това е по-различно от мрънкането и не е за дървени философи! Хем не му ражда главата и не става за нищо, пък и недоволни, че са им осигурили работа и пазар! Пусти кърпел!
ogi-dimitrov
на 27.06.2017 в 11:16:08 #9Отдавна е известно, че един от основните белези на империализма, е износът на капитали в зависими страни с ниски заплати, каквато е България! Едрият капитал, особено днес по време на общата криза на капитализма, има интерес да осигури по-високите си печалби, като прави промишлени предприятия точно в такива страни! А това означава едно - разширяване и задълбочаване на експлоатацията на широките пролетарски маси!
nikola-zhelyazkov
на 26.06.2017 в 19:58:48 #8Трагедията не е, че икономиката ни няма потенциал или, че държавата няма пари, трагедията е, че 95% от вътрешния брутен продукт, защото 50 мрд. Евро е очакваният брутен вътрешен продукт за 2017-та, а не стойността на промишленото производство, а това са 2 съвсем различни неща, та трагедията е, че 95% от този БВП се оттичет по неведоми пътища в джобовете на 5% от хората, тоест на политици, олигарси и висши банкери и приближените им, шефове на разни комисии, работни групи оттичат се по джобовете на хора като Пеевски, Цацаров, Борисов, Цветан Василев /който и до ден днешен си вее байряка в съседна Сърбия/, на Цв. Цв., Доган и Местан, ТИМ /които са работодатели на половин източна България/, както и на бивши мутри, към днешна дата стоящи в сянка и диктуващи случките в държавата и който не е наясно с това или е сляп или е на розови хапчета. А хората от народа, тези 95%, който създават този БВП са докарани до ръба на физическото оцеляване и в главите им се въртят само сметки за плащане, цифри на вноски по кредити, една елементарна математика, която не дава душевен мир. Доказателство - около 2 милиона българи в чужбина - повечето от тях в Чикаго и в Испания, хора решили да скъсат с мизерията и с гледането на български "новини". Дори хората, на които поверяваме най-скъпото си - децата си - учителите вегетират и работят на по още едно място, за да могат ... да се прехранят и да си платят топлото и светлото. Макроикономически цъфтим и връзваме, без съмнение, но авторът на тази статия да мине ако не през някоя голяма болница през 15 квартални кафенета и да поговори с хората там. Защото като изключим Витошка и идеалния център в кварталните кафенета седят 70% хора от трета възраст и броят стотинки. Не отричам хубавото, но вижте нещата от всички гледни точки. Аз не виждам нито една причина заплатите на работещите българи да са на нивото на гръцките или чешките работници, но горе споменатите особи и приближените им така обират каймака от труда на работещите - и интелектуален и физически труд, че... още 20 години ще си рапортуваме на олигарсите, ще се плащаме на банкерите и ще се възприемаме сами себе си като много по различни от хората във всички останали европейски държави.
ves-ko
на 26.06.2017 в 19:06:29 #7Ели Цветкова: На последно място сме заради такива като другарката "svetlo" които управляваха Българиа повече от 50 години и за това време я закопаха в дън-земя, да не говорим, че и през време на т.нар. преход пречат на прогреса по всякакъв начин. Сега същите тия реват колко е зле сега и колко е добре преди, че ли като вече няма хора които да не си спомнят как банани се ядяха само по празниците и то ако се вредин на опашка, а за една смрадлива лада се чакахше по 10 години и пак всичко с връзки. Веселин: Дълговете растат заради социалната система, защото "прекрасното" социално здравеопазване, образование (най-вече висшото) и др. т.нар. "безплатни", "привилегии" са толкова неефективни, че единственото което правят е да отварят черни дупки в бюджета и това разбира се пак е наследтво като изпълнение и манталитет от времето на другарката "svetlo" когато всичко беше "много хубаво" и най-важното "безплатно", че ли като ние не си плащаме всичко чрез данъцитите които ние сме провизвели с къртовски труд, а не "Великата егалитарна държава" която ги разпределя така щедро и "безплатно"!
veseln
на 26.06.2017 в 18:54:39 #6Щом сме толкова велики, развити и напреднали, защо само дълговете на държавата растат? Пропуск - увеличават се и броят на милионерите, печалбите на банките и дълговете на "простолюдието". Това дали не е по-подходящ обект за описание и анализ?..
svetlo
на 26.06.2017 в 15:30:05 #5ЛЪЖА Е НЕ ЧУВАШ ЛИ СПРИ СЕ ЛЪЖА Е БЪЛГАРИЯ БЕЗ БОЙКО БОРИСОВ, ЦАЦРОВ И ПЕЕВСКИ
emil-bubev
на 26.06.2017 в 15:17:20 #4Две "кухи лейки"! Когато човек има капаци на очите, вижда само това, което изпразненият му от съдържание мозък диктува. Мили "госпожи", които сте истински другарки - за да не сме последни, трябва първо да станем предпоследни, а да не забравяме времето, когато казвахме "и срещу нас да бягат пак не ще ги стигнем". И още - свалете капака поне от едното си око и тогава ще видите, че освен приходи хората имат и разходи, така че тези, които имат над 3000 месечно си купуват хляба за над 3 евро на килограм, отпуските за майчинство са 14 седмици ... има още много примери. Аз съм българин и се радвам на успехите на България, когато ги има извън спортното поле.
Plovdivmen
на 26.06.2017 в 15:14:30 #3От "беднотия" са се извили едни опашки по няколко километра, не можеш да минеш КПП-тата събота и неделя. В заведенията чакаш да се освободи маса, резервациите за хубав хотел са с по 8 месеца напред. Стига сте хленчили! Бедни са само тези, които не могат да правят нищо!
eli-tsvetkova
на 26.06.2017 в 14:38:55 #2Защо тогава все още сме на последните места по стандарт на живот? Явно производството и стандарта на живот са обратно пропорционални. Колкото повече расте едното, толкова повече намалява другото...
teodora-todorova
на 26.06.2017 в 14:28:13 #1Точно така! Само, че същото нещо съотнесено към масовото обедняване на населението и чудовищно ниския за Европа стандарт на живот означава само едно - КОРПОРАТОКРАЦИЯ И ОЛИГАРХИЯ. Така че за обикновения човек, за работниците от същите тези печеливши предприятия, за които става дума в статията е спорно дали влизането в ЕС, отварянето на пазарите, работата във високо конкурентна среда има повече положителен или повече негативен ефект. И в условията на пазарна икономика от гледна точка на заплащане на труда и в момента продължаваме да бъдем тотална периферия за евтина работна ръка. Така че мнението изказано във въпросната статия може да е в съзвучие и да обслужва единствено корпоративни интереси, но не и тези на обикновения човек!