1,504 милиарда щатски долара или над 2,300 милиарда лева - на толкова се изчисляват петте най-големи сделки, сключени в България през 2017 година. Първата от тях е свързана със сливането на две от водещите банки в страната, а три - с продажбата на три от големите търговски центрове в София. Това показва Барометърът на сделките в Централна и Източна Европа за 2017 година, изготвен от консултантската компания Ernst&Young (EY).
Сделка номер 1 за изминалите 12 месеца е купуването на "Обединена българска банка" (ОББ) и лизинговото дружество "Интерлийз" от белгийския собственик на "Сибанк" KBC Group. Споразумението беше обявено още в края на 2016 година на стойност от 638 милиона долара или малко над 1 милиард лева.
В топ 3 се нареждат още продажбите на моловете "Парадайс" и "Сердика център", чийто купувач е един и същ - регистрираният в Южна Африка фонд NEPI Rockcastle. За двата компанията плати общо 561 милиона долара или над 809 милиона лева. Първата сделка беше за 303 милиона долара, а втората - за 258 милиона долара.
Четвърта е сделката за The Mall, който беше купен също от южноафриканска компания - Hyprop Investments, за 180 милиона долара или над 280 милиона лева. Номер 5 пък е сделката за "Девин", чийто белгийски купувач S.A. Spadel даде 125 милиона долара за нея.
Като цяло за изминалата година реализираните сливания и придобивания у нас са 40 на брой, което е с пет повече в сравнение с предходната.
Любопитното е, че разликата в броя не е толкова голяма, но пък в стойностно изражение пазарът на сделки в България нараства малко повече от три пъти. Общата стойност на сключените споразумения е за 2,2 милиарда долара или близо 3,50 милиарда лева. За сравнение през 2016 годна те са 700 милиона долара.
Според оценката на специалистите в страната водещи за инвеститорите остават три сектора - храни и напитки, производство и информационни технологии. Всеки един от тях реализира по пет сделки в рамките на календарната година. Сред атрактивните сфери са още банково-финансовия сектор, търговията на дребно и недвижимите имоти, където имат по четири сделки за 2017 година.
"Традиционно в България пазарът на сливания и придобивания е движен от интересите на стратегическите инвеститори. През 2017 година 82% от сделките са стратегически и едва 18% - финансови. Пример за стратегическа сделка е покупката на технологичната платформа за обработка на големи масиви от авиоданни Vayant Travel Technologies от американската софтуерна компания PROS Holdings", посочват в доклада си от EY.
Разрешено: Белгийската Spadel купува Devin за €120 милиона
Сделката получи одобрението на регулатора
Барометърът отчита лек ръст на споразуменията с чуждестранни купувачи - 48% в сравнение с 46% през 2016 година.
"Традиционно инвеститорите на неголеми пазари като българския са местни компании или частни инвеститори, които познават особеностите на пазара. Важно е да отбележим тенденцията на стабилно увеличение на придобиванията извън България - през 2017 година този процент е 17%, спрямо 11% през 2016 година и едва 6% през 2015 година", посочват още експертите.
"2017-та бе активна година за целия сектор, както в региона на ЦИЕ, така и тук в България. У нас станахме свидетели на смяната на собствеността на едни от най-големите търговски центрове - "Парадайз Мол", The Mall, "Сердика център". В същото време наблюдаваме трайно повишен интерес на инвеститорите към сектора на производството и хранително-вкусовата промишленост. Очаквам тази тенденция да се запази и през 2018 година", коментира ръководителят на отдел "Финансови консултации по сделки" в EY Bulgaria Диана Николаева.