Френският инвестиционен фонд Amundi, който е собственост на банките Credit Agricole и Societe Generale, ще купи ключов актив на италианската UniCredit. Става въпрос за Pioneer Global Asset Management, като по този начин фондът ще излезе на пазара в САЩ и на някои европейски пазара, като Германия и Австрия.
Според информация на Bloomberg Amundi ще плати 3,5 милиарда евро или 3,7 милиарда долара за дружеството за управление на активи на UniCredit. За извършването на сделката от френската компания планират да увеличат капитала си с 1,4 милиарда евро. Като допълнение към споразумението италианската финансова институция ще получи преди прехвърлянето и дивидент от 315 милиона евро.
С придобиването на Pioneer, който държи активи за около 222 милиарда евро, Amundi ще управлява портфейл от 1,3 трилиона долара. Така дружеството ще се превърне в осмия най-голям инвестиционен фонд в света.
Амбициите на ръководството му е да се конкурират с американските гиганти BlackRock и Larry Fink.
"Amundi се изкачва с една стъпка нагоре в световните класации. Присъствието на Pioneer в Щатите е забележително", посочва Александър Блонде, който е финансов експерт в парижката Ezuinox-Cognizant.
Pioneer е един от най-старите американски фондове, създаден през 1928 година. Той е и сред първите, стъпили в Европа, конкретно в Италия и Германия. В момента има над 2000 души персонал и оперира в 28 държави, включително и във финансовите центрове Бостън, Дъблин и Лондон, както и в България.
Италианската UniCredit купи фонда преди 16 години. Сделката с Amundi е ключово решение от стратегията на финансовата институция за укрепване на капитала и възстановяване на доверието на инвеститорите към компанията.
"Amundi и UniCredit се договориха и за дългосрочно стратегическо партньорство между двете компании за продажба на продуктите за управление на активи през банковата мрежа на UniCredit. Сделката ще има значим допълнителен положителен ефект върху показателите на UniCredit за капиталова адекватност", посочват в официалното си съобщение от финансовата институция.
През миналата седмица стана още ясно, че италианската банка е продала пакета си акции в полската Bank Pekao. Две местни компании купиха 32,8% от ценните книжа за 2,6 милиарда долара, а останалите 7,3% бяха продадени на пазара.