ТОПСПОРТ предлага част от VII глава на книгата "Червената епопея", която акцентира върху най-паметните мачове на ЦСКА в Европа. Изданието излиза на пазара на 25 юли.

ЦСКА - Панатинайкос 1972 г.

Аферата с дузпите в Атина

20 000 гърци от Панатинайкос пристигат на мача в София. Пламен Янков носи победата с 2:1. Страх в ЦСКА от натравяне на реванша. Съветският съдия Липатов не преброил правилно дузпите. Има ли пръст Ференц Пушкаш в измамата? Триумф на "армейците" с 2:0 в преиграването.

През 1972 г. футболният отбор на ЦСКА триумфира като шампион на България за втора поредна година. Съставът на треньора Манол Манолов - Симолията изнася поредната тежка битка за титлата срещу Левски и печели златните медали.

ЦДНА - Партизан: Победен марш в Белград

ЦДНА - Партизан: Победен марш в Белград

ТОПСПОРТ предлага част от II глава на книгата "Червената епопея"

Армейският тим наистина има висока класа. В онези години той разполага с двама равностойни вратари като Стоян Йорданов и Йордан Филипов. Отбраната е като от желязо, там командват баджанаците Димитър Пенев и Борис Гаганелов. Новото попълнение от Черно море Божил Колев се включва чудесно не само в защита, но и когато трябва да се вкарват голове. В средата оперира опитният боец Паро Никодимов. По крилата Цветан Атанасов и Димитър Марашлиев са бързи като вятъра. В центъра на атаката е тежката артилерия - носителят на "Златната обувка" Петър Жеков, завършил сезона в "А" група като голмайстор № 1 с 27 изстрела право в целта.

През есента идва ред и за гастрол на хората на Симолията в турнира за Купата на европейските шампиони. Предния сезон ЦСКА отстранява албанския Партизани, преди да изтегли късата клечка в жребия за осминафиналите срещу "Бенфика" (1:2, 0:0) с великия Еузебио и да отпадне. Сега положението също не е розово, тегленето отрежда за пръв съперник Панатинайкос.

Финалисти в турнира за КЕШ само година по-рано, когато отстъпват с 0:2 пред тоталния футбол на Аякс, атиняните минават за едно от големите страшилища на Европа. Зад клуба стоят не само милионите на някои от най-богатите корабни магнати, но и управляващата хунта на "черните полковници" в Атина начело с генерал Георгиос Пападопулос.

Името на отбора означава "На всички атиняни". Като треньор в онези години го предвожда легендарният унгарец Ференц Пушкаш. В състава освен най-големите звезди на Гърция има бразилци и аржентинци. Сред тях е и Хуан Верон - Вещицата, баща на бъдещия ас на Манчестър Юнайтед и Интер Хуан Себастиан Верон. Там е и голмайсторът на първенството Антонис Антониадис, № 2 за сезона в Европа с 39 попадения в сметката си.

За първия мач на 13 септември властите в София се виждат в чудо. С автобуси и автомобили от Гърция се изсипват над 20 000 души! Хотелите са претъпкани, хиляди гърци се виждат принудени да спят по скамейките в Борисовата градина. Окуражени от евтините цени, гостите нападат магазините. Изкупуват де що има сирене, кашкавал и консерви. Опразват ЦУМ от горе до долу.

От тях едва половината влизат на стадиона, останалите вършеят по пазарите. Настанени на трибуната между секторите "В" и "Г", нашествениците от Елада устройват истинска бомбардировка от фойерверки и ракети. Милицията се чуди какво да прави, добре че всичко минава без жертви.

Снимка 434586

Източник: premiumbooks

Долу в съблекалнята Симолията е твърдо решен да се справи с Пушкаш. Ритал го е по кокалчетата още в мачовете между България и Унгария през 50-те години, както и в двубоите на ЦСКА с "Хонвед" (Будапеща). Тактиката на Манолов е да ги насмете от началото и да търси бърз гол. В 24-тата минута съдията Валтер Ешвайлер от Германия свири дузпа. Божил Колев я вкарва, като успява да заблуди вратаря Константину.

"Имаше напрежение при изпълнението на дузпата, но пък бях щатният изпълнител и трябваше да дам пример на останалите. А и още докато играех в Черно море, след всяка тренировка съм изпълнявал по 50 дузпи, че и повече. Тайната ми беше, че преди удара си избирах ъгъл, докато гледах вратаря в очите. По някакъв начин го усешах къде ще плонжира. Това е надиграване между изпълнителя и вратаря", разказва Божил Колев.

След почивката обаче Верон изравнява. В този момент на сцената излиза резервата Пламен Янков. Пуснат на мястото на Петър Жеков, нападателят забива втори гол и ЦСКА бие с 2:1.

Но голямото надлъгване предстои на реванша в Атина две седмици по-късно. Врял и кипял във всички видове тарикатлъци на терена и извън него, Симолията предприема мерки срещу евентуален опит да бъде натровен отборът му. Така става година по-рано при гостуването на "Цървена звезда" в Атина. В полуфинала за КЕШ югославяните печелят първия двубой с 4:1, но в ответния мач губят 0:3. Футболистите от Белград се оплакват, че са им подхвърлили някакъв опиат, разтворен в лимонада. И затова били неадекватни на терена. Разбира се, има и теория, че просто са се продали срещу доларите на гърците. "Имахме сигнал от Цървена звезда, че гърците умишлено сипват в храната на противниковия отбор нещо за разстройство", потвърждава и защитникът Иван Зафиров.

За по-сигурно още след пристигането в Атина целият отбор на ЦСКА е зачислен на котлова храна в българското посолство. На терена гърците повеждат с два бързи гола на Верон и бразилеца Демело. След почивката Стоил Трънков намалява. Така реваншът завършва 2:1 за Панатинайкос и според регламента трябва да се бият дузпи.

Серията почва с удар на Домазос над гредата, след него Божил Колев е точен за ЦСКА. В следващите изпълнения Гамахо и Верон вкарват за Панатинайкос, но Паро Никодимов и Марашлиев също поразяват целта. Вратарят Йордан Филипов спасява удара на Ирала. Резултатът на дузпите в този момент е 3:2 за ЦСКА. Армейците имат право на още два удара, онези - само на един. Зад топката застава Трънков. Ако вкара, ЦСКА бие. Но евентуални два пропуска на българския отбор и точно изпълнение на гърците ще докарат до ново равенство 3:3.

Тогава съдията от СССР Валентин Липатов спира Трънков, свири и обявява ЦСКА за победител. В онези години дузпите се явяват нововъведение в правилника. Докато нашите пресметнат правилно ли е решил реферът, треньорът на Панатинайкос Ференц Пушкаш отива да стисне ръката на Симолията, честити му успеха и прибира играчите си в съблекалнята.

ЦДНА - Атлетико: Подкупът от Мадрид и реферът Меле

ЦДНА - Атлетико: Подкупът от Мадрид и реферът Меле

Пушкаш и Ди Стефано на среща с българите

"Явно, че сценарият беше задействан. Съдията уж се притесни отначало, но после се скри, вместо да върне гръцките футболисти на терена", свидетелства по-късно лекарят на ЦСКА д-р Димитър Гевренов...