ТОПСПОРТ предлага част от II глава на книгата "Червената епопея", която акцентира върху най-паметните мачове на ЦСКА в Европа. Изданието излиза на пазара на 25 юли.
ЦДНА - "Партизан" (Белград) 1962 г.
Жребият определя балкански сблъсък: ЦДНА срещу "Партизан"! Рехава победа с 2:1 в София, песимизъм преди реванша. Отлично представление на армейците пред югославската публика. Иван Колев над всички на стадион ЮНА. Брюксел приема с възторг българските шампиони, но две дузпи срещу "Андерлехт" ги вадят от турнира.
Някои европейски мачове на армейския отбор незаслужено стоят и до днес в задния двор на клубната история. Действително, когато си елиминирал шампиони като "Аякс", "Ливърпул" и "Нотингам Форест", летвата се вдига доста високо. Но през есента на 1962 г. храбреците на треньора Крум Милев постигат една от най-големите си победи като гости срещу реномиран съперник. Това е "Партизан", шампионът на Югославия, прегазен с 4:1 на стадион ЮНА в Белград. Този успех всъщност е и сред най-големите дотогава за ЦДНА в турнирите на УЕФА.
Всичко започва през пролетта на същата година, когато ЦДНА печели дванайсетата си шампионска титла. Тимът на треньора Крум Милев този път води голямата битка за първото място не с традиционния си съперник "Левски", а с набиращия скорост "Спартак" (Пд) начело с легендарния Тодор Диев. Макар и да губи с 0:2 гостуването си срещу пловдивчани в първия пролетен кръг, отборът на българската войска успява да завърши на 6 точки от спартаковци и с цели 11 повече от третия "Левски".
През следващото първенство, освен че ще трябва да защитават титлата си, армейците тръгват в поредното си участие в турнира за Купата на европейските шампиони, както вече е възприето да я нарича българската преса, вместо досегашната Купа на Европа, и както това название ще се лексикализира у нас за следващите три десетилетия до създаването на Шампионската лига. За първия кръг жребият ги противопоставя на югославския първенец "Партизан".
В онези години западните ни съседи се водят като голяма футболна сила в Европа. Четвърти на световното първенство в Чилиʼ62, те са известни като "Бразилците от Балканите". А именно в "Партизан" играе половината национален отбор на Югославия. На вратата им пази известният Милутин Шошкич, там са още защитникът Фахрудин Юсуфи, крилото Владица Ковачевич, както и самият капитан на "плавите" Милан Галич.
Треньор им е 39-годишният Степан Бобек, един от най-големите футболисти на Югославия за 50-те години. От няколко сезона насам вече работи като треньор. И не само това, а току-що е спечелил втората си поред титла начело на "Партизан".
Предната година черно-белите от Белград дори елиминират за Купата на европейските шампиони силния португалски първенец "Спортинг" (2:0, 1:1), но после капитулират пред "Ювентус".
Сега Бобек разчита, че ще се справи с българските си съперници от ЦДНА.
Сезонът в "А" група не почва добре за армейците от София. В първите си два мача те се провалят като домакини с представителите на Пловдив. Равенството 1:1 с вицешампионите от "Спартак" е последвано от загуба с 1:2 срещу "Ботев". Това поражение от жълто-черните е много драматично. След като водят на полувремето с гол на Димитър Якимов, цеденевистите изведнъж допускат обрат в резултата. И двете попадения в рамките на четвърт час са на Георги Аспарухов - Гунди, пратен да служи като войник в Пловдив.
Впрочем само година по-рано Крум Милев е взел Аспарухов на "Армията". Гунди дори изиграва един мач срещу съветския СКА (Ростов на Дон), когато е прощаването на ЦДНА с големия футболист и капитан Манол Манолов - Симолията, спечелил рекордните 12 титли като играч на червените. След това обаче треньорът преценява, че няма на чие място да включи Аспарухов. Така бъдещата синя икона отива в "Ботев" и сега вкарва два гола.
Ето как за първия си мач срещу "Партизан" в София ЦДНА въобще не е в обнадеждаваща форма, макар че в навечерието на този двубой разгромява "Марек" с 5:0. Едно е обаче да играеш срещу представителите на град Станке Димитров и съвсем друго - с шампионите на Югославия.
"Нашият състав вече не беше такъв, какъвто зрителите бяха свикнали да го гледат в последните години. Неумолимите закони на природата бяха накарали мнозина от онези прекрасни футболисти да сдадат фланелките на младите. На стената на спомените беше закачил футболните си обувки и Манолов. Неговото място пред Найденов беше поверено на мен..." - това разказва в спомените си Кирил Ракаров.
На 19 септември привечер повече от 50 000 зрители пристигат на стадион "Васил Левски", за да гледат балканското дерби. Крум Милев тогава все още предпочита схемата 3-2-5, макар че във футбола вече навлиза 4-2-4, известна още като "бразилската". Пред вратаря Георги Найденов играят Борис Гаганелов, Кирил Ракаров и Стоян Кошев. В средата са Борис Станков и Панталей Димитров - Лейката. Петорката в атака включва Иван Ранков, Димитър Якимов, Гацо Панайотов, Никола Цанев и Иван Колев, най-големия футболист на България за онези времена.
В първите десетина минути цеденевистите подлагат "Партизан" на кръстосан обстрел. Ето как Александър Ясников пресъздава битката на страниците на "Народен спорт": "До осмата минута ЦДНА изпусна да отбележи три гола! В тези минути отборът по дух бе такъв, какъвто искаме да го видим - боек и настъпателен. В противовес на своя съперник, който като че ли умишлено търсеше удобно за него бавно темпо, ЦДНА действаше живо, бързо, устремно. В първите двайсет минути Колев
спечели неколкократно двубоя с Юсуфи и оттам, от левия фланг, възникваха опасностите пред вратата на "Партизан". Разбира се, пропуските не можеха да продължат безкрайно...". Така в 14-ата минута именно Колев центрира, а Ранков подлага крака си и вкарва първия гол - 1:0 за ЦДНА.
Докато гостите се опомнят, офанзивата продължава и Иван Колев бързо прави резултата 2:0 с отлично изпълнение на пряк свободен удар. "Всъщност със своя натиск ЦДНА изнесе тежестта на играта напред и отложи момента, в който съперникът щеше да разбере, че защитата на армейците е слаба. При това, след двата гола, "Партизан" беше ако не смутен, то поне безволев отбор, с ярко изразени симптоми на раздразнение", продължава репортажа си спортният вестник.
Но вместо да продължат с мощните си атаки, армейците решават, че победата им е опечена и намаляват оборотите. Усетил, че сега е моментът, треньорът на "Партизан" Бобек разпорежда на петорката си в нападение да щурмува вратата на Найденов. И тогава наистина се вижда, че защитата на ЦДНА не е чак толкова силна. В 35-ата минута вратарят на армейците Найденов е принуден да събори в наказателното поле Бранислав Михайлович. Ковачевич е безкомпромисен при изпълнението на дузпата и резултатът вече е само 2:1.
"През второто полувреме апетитът на югославяните за още един гол се изостри. Те многократно поставиха Найденов в критични положения. В реализирането им обаче те не се проявиха и мачът завърши при резултата от първото полувреме", пише още Александър Ясников. Прогнозата му гласи, че ако в Белград ЦДНА покаже играта си от първите 20 минути, няма начин да не се поздрави с още един успех.
Самите футболисти не са толкова големи оптимисти. Ракаров описва настроението в отбора така: "Въпреки победата с 2:1, нито ние, нито нашите привърженици бяхме доволни. Перспективите за Белград не бяха много светли. Аз също не вярвах... Но именно в Белград ние изнесохме най-хубавия си мач по тактическа зрялост за този период".
За реванша Крум Милев прави само една промяна в състава и тя е в защитата. На мястото на Кошев влиза Никола Ковачев - Тулата. Останалите са си все същите.
В слънчевия следобед на 3 октомври двата отбора излизат пред почти 30 000 зрители на стадион ЮНА, изведени от австрийския рефер Фридрих Зайпелд...
Разбирач
на 22.07.2019 в 01:17:12 #11Или не знаеш или забравяш с кого разговаряш. Цялата статистика ми е известна, а и винаги бих могъл да направя бърза справка. Визирах двата отбора, които са отстранявали Литекс и ти бе споменал. А това, че Ференцварош и Динамо Киев са отстранявали ЦСКА не ги прави европейски колоси, нито променя факта, че са отбори, които не са от топ първенства и не са спечелили нищо в предходния сезон към момента, когато ги е отстранил Локомотив София. Сега си прибери чукчето и си помисли кой се държи арогантно.
Разбирач
на 20.07.2019 в 22:37:51 #10P.S. Извинявай, моя грешка - Ференцварош, Монако и Динамо Киев дори не са били носители на купи тогава, защото всъщност споменатият от теб рейд се състои в третия по сила турнир за Купата на УЕФА, в който са вземали участие отбори, които не са спечелили нищо в предходния сезон.
Разбирач
на 20.07.2019 в 22:23:08 #9Предполагам знаеш, че разбирах чудесно какво визираш, но това е само запалянковски фолклор, а не реална статистика. Факт е, че въпросните отбори никога не са се изправяли срещу български клуб носещ името ЦСКА. Това, което е направила добрата стара Славия е сериозно постижение за родните стандарти, което аз винаги съм уважавал. При това са първият наш клуб, който го постига, било то и във втория по сила европейски турнир. Хубав рейд на Локото, но това все пак са носители на купи, които не са от топ първенствата на Европа. Не бих могъл да се съглася, че е по-впечатляващо от отстраняване на шампиона на Испания, отстраняване на шампиона на Англия и европейски шампион и победа срещу шампиона на Германия на полуфинал. Вашият най-силен европейски сезон ми е трудно да определя сега на прима виста кой е. Би могъл да го направиш ти.
Разбирач
на 20.07.2019 в 20:20:18 #8Мура е анонимник без никакви традиции на местната или европейска сцена от няма и 20 хилядно словенско градче, а БАТЕ беше едно беларуско нищо преди да влезне в ШЛ вместо Левски, да инвестира парите правилно и да дръпне доста след това. Не е нужно да се преувеличава. ЦСКА не е отпадал никога от Акурейри, Омония и Гурник. Вашаш е бил изключително силен по онова време отбор, а ЦСКА играе с 9 души след 60-тата минута на реванша в Будапеща. В последствие маджарите отстраняват Аякс с общ резултат 6:2 и отпадат на полуфинал от бъдещия европейски шампион Реал Мадрид след като го побеждават в единия мач. Отделно от това играят на още един полуфинал за КЕШ. Малмьо е най-титулуваният шведски отбор, който е играл на финал за КЕШ. Цюрих пък е един от водещите швейцарски отбори, който е играл два пъти на полуфинал за КЕШ. МТК е вторият най-титулуван унгарски отбор и е играл на финал за КНК. Толкова, колега. Каквито и усилия да полагаш, за да изнасилиш историята и реалността, ЦСКА няма други сериозни издънки освен Мура и Зимбру.
georgi-rusinov
на 20.07.2019 в 19:00:46 #7Преувеличава се думата резил в Бг.Пример е дали в испания и англия смятат за резил загубите от Левски и Цска,а ние тук преувеличаваме загуба от Мура или Бате.За сведение Левски има десет излагаций,а червените могат да се похвалят с Мура,зимбру,Акурайре,Омония,Вашаш,Малмьо.Цюрих,Мтк,Гурник и т.н.така че първо чети после говори.
Тунчо
на 20.07.2019 в 18:36:25 #6Ех...какви спомени.Бил съм на 10 години и на село в хоримага имаше едно голямо дървено радио...на което слушахме мачовете,а дядо ми ми купуваше по една лимонада,халва или ако няма халва марципан.Като лисичарник беше вътре от цигарения дим.И като бие ЦДНА всички барабар с бай Ламбо хоримагчията се налюскваха на мотика и се играеха едни хора...едни песни.Няма педе*расти,няма джендъри,няма епилирани,няма вегани...абе няма боклуци като днешните лай*нари.По някое време бабите и булките(така викаха на женените жени в село) идваха да си прибират мъжете...коя го влачи на гръб...коя го мъкне.И всичката тази благодат до къде я докарах на стари години.от на майната си да гледам как една сбирщина от гъзолизци на микренския бандит се гаври със славната история на най великия клуб.
Разбирач
на 20.07.2019 в 18:13:30 #5Никой не би могъл да отрече за Мура и Зимбру, но тези случили се наскоро (без отборът да загуби мач) издънки са единствените две в историята на армейския колос ЦСКА и са несъпоставими като брой с близо двадесетте на клуба под шапката на МВР и ДС от панелната фавела Подуяне. Другите имена, които споменаваш не ми говорят абсолютно нищо. Предполагам, че визираш някакви футболисти на Мура и Зимбру. А иначе аз говорех за Търнава, Сараево, Берое, Славия, Иртиш, Черно Море, Славия и Вадуц. Остани с добро, колега.
J.Brown
на 20.07.2019 в 16:46:35 #4От времената, когато УмеренГлист е бил юноша бледен.
Разбирач
на 20.07.2019 в 15:47:01 #3Да се надяваме поне, че не излиза от устата на симпатизант на клуба на репресивните служби, който не е печелил трофей дори в приятелски турнир в последните 10 години, но за сметка на това изуми всички с идиотщините, които сътвори по света и у нас през същия този период.
Ohliovski_reboot
на 20.07.2019 в 15:33:33 #2Текстът одобрен ли е от свидетеля Тунчо за коректност?
OrangeHog
на 20.07.2019 в 15:11:48 #1за комунистическото хюмне вече ще се говори само в черно-бели снимки