ТОПСПОРТ предлага част от II глава на книгата "Червената епопея", която акцентира върху най-паметните мачове на ЦСКА в Европа. Изданието излиза на пазара на 25 юли.

Припомнете си или научете още нещо за битката с Атлетико (Мадрид):

"ЦДНА - "Атлетико" (Мадрид) 1958 г.

Подкупът от Мадрид и реферът Меле

Пушкаш и Ди Стефано на среща с играчите от ЦДНА преди мача с "Атлетико" на "Сантяго Бернабеу". Три милиона песети рушвет за равенство в София. Гацо Панайотов носи победата с 1:0. Швейцарски рефер съсипва армейците в третия двубой в Женева, вратарят Найденов със счупена ръка. Невиждан скандал пред УЕФА.

В хода на първите си две участия в турнира за Купата на Европа отборът на ЦДНА играе само срещу представители от Изтока. След като през 1956 г. отстранява букурещкия "Динамо" (8:1, 2:3), но след това отпада от "Цървена звезда" (1:3, 2:1), на следващата година идва голямата катастрофа срещу унгарския "Вашаш" (2:1, 1:6).

Но през есента на 1958 г. армейците отново са в играта като шампиони на България. По жребий не участват в първия кръг. За втория обаче ще трябва да играят с испанския вицешампион "Атлетико" (Мадрид), завършил в класирането втори след "Реал" (Мадрид). Тъй като Кралският клуб е спечелил същия сезон Купата на Европа, Испания получава право на още един представител в турнира.

Двубоите между ЦДНА и "Атлетико" ще трябва да се проведат в изключително усложнена дипломатическа обстановка между двете страни. По онова време именно Испания е считана за един от големите неприятели на социалистическа България. В Мадрид властва режимът на генералисимус Франко, определян от пропагандата в София и останалия соцлагер като фашистки.

Още по-зле от партийно-политически позиции изглежда биографията на треньора на "Атлетико" Фердинанд Даучик. Бивш футболист на "Слован" (Братислава) и прочут национал на Чехословакия, след войната Даучик бяга от комунистическия режим в страната си и намира политическо убежище в Мадрид. Под негово давление натам впоследствие бягат десетки футболисти от Източния блок начело със зет му Ладислао Кубала, бивш национал на Чехословакия и Унгария. Даучик и Кубала отначало са заедно като треньор и футболист в Барселона, след което тъстът поема "Атлетико". На Изток ги броят за изменници. Затова е въпрос на престиж треньорът на ЦДНА Крум Милев да се справи в предстоящите две битки.

Стойчо Младенов: Бяха времена, в които думата "пари" беше забранена. Всичко се правеше за ЦСКА!

Стойчо Младенов: Бяха времена, в които думата "пари" беше забранена. Всичко се правеше за ЦСКА!

"Играхме за вас, приятели"

Но "Атлетико" не само че разполага с играчи от световна класа, но и току-що е купил от "Васко да Гама" бразилеца Едвалду Изидиу Нету, по-известен като Вава. Четири месеца по-рано именно този централен нападател е вкарал пет от головете за Бразилия на световното първенство, в това число два във финала за титлата срещу Швеция (5:2) в Стокхолм. Тримата с Пеле и Гаринча са най-актуалните футболисти на земята.

Ден преди първия двубой ЦДНА каца в Мадрид и заминава да тренира на стадион "Сантяго Бернабеу". Там ще бъде битката с "Атлетико", тъй като в онези години клубното съоръжение "Висенте Калдерон" все още не е построено.

Всъщност Мадрид от онези години далеч не е подобие на днешната слънчева испанска столица. Пристигнал там само няколко години по-рано, за да играе в "Реал", великият аржентинец Алфредо ди Стефано описва града по следния начин: "Останах изненадан от тягостната атмосфера. Хората бяха затворени, имаше много просяци по улиците. Почти всички бяха облечени в черно. Честно казано, бях шокиран. Сякаш Испания стоеше в развитието си поне с 50 години зад Аржентина...".

Именно Ди Стефано пожелава успех на футболистите от ЦДНА, които трябва да изчакат на стадиона, докато свърши тренировката на "Реал". "Тя беше с платен вход и на нея присъстваха около 5-6 хиляди души. Пет минути преди обявеното начало на терена се появиха всички футболисти на "Реал" по екипи, все едно че ще играят официален мач. Направи ми впечатление, че дори и контузен състезател, който куцаше, излезе на терена. Като го освободиха от занимания, той остана на скамейката на резервите до края на тренировката", разказва резервният вратар на ЦДНА Христо Андонов - Итко.

Така на "Сантяго Бернабеу" цеденевистите се засичат с най-големите звезди на "Реал"- Алфредо ди Стефано, френския голмайстор Реймон Копа и унгарската звезда Ференц Пушкаш. Легендарният Пушкаш се познава с повечето футболисти на ЦДНА начело със Стефан Божков и Манол Манолов - Симолията от предишните двубои между България и Унгария, както и от мачовете на армейските спартакиади с "Хонвед" (Будапеща). Пушкаш и Ди Стефано окуражават армейците, че могат да бият градските им съперници от "Атлетико". След това си правят обща снимка. А аржентинецът дори остава с дъщеря си да гледа тренировката на ЦДНА.

На другия ден, 5 ноември, мачът в Мадрид започва около полунощ българско време. Под прожекторите съдията Пол Вислинг от Швейцария извежда двата отбора, горещо аплодирани от 70 000 запалянковци. Треньорът Крум Милев поставя на вратата Георги Найденов, пред него отбраната се ръководи от Симолията. Именно той ще трябва да пази Вава. В средата тежестта пада върху здравеняка Гаврил Стоянов. Атаката води бомбардировачът Панайот Панайотов - Гацо. Отдясно са Димитър Миланов - Пижо и Георги Димитров - Червения. Отляво действа двойката Иван Колев - Крум Янев. Не играе контузеният Стефан Божков, на негово място влиза младият Петър Алексиев.

След около час игра именно рикошет в крака на Алексиев праща топката към Вава, който открива резултата - 1:0 за "Атлетико". След гола испанците почват да играят грубо. Защитникът Рафа Гонсалес тормози с ритане Иван Колев, а Вава го сритва в слабините. В 77-ата минута обаче "Бернабеу" притихва, когато Георги Димитров - Червения изравнява - 1:1.

Радостта трае кратко, тъй като Хоакин Пейро вкарва втори гол за "Атлетико". Армейците протестират, че попадението е фалшиво. "Тази грешка на съдията Вислинг впрочем не беше единствената в този мач", пише в "Народен спорт" пратеникът в Мадрид Александър Ясников. "Ние видяхме, че Пейро е в засада, и спряхме да играем. Очаквахме сигнал на съдията. Сигнал наистина имаше, само че за гол", разказва и Иван Колев.

Въпреки загубата с 1:2 ЦДНА получава овации от авторитетното издание "Франс Футбол": "Испанците се запознаха с българския футбол и това запознанство бе приятно за по-голямата част от зрителите, които не се поколебаха да аплодират многобройните добри прояви на българите". Най-висока оценка получава Симолията, успял да се справи с Вава.

Испанските вестници хвалят играта на ЦДНА, но и не пропускат да уязвят българския шампион. "Ла Вангуардия" например съобщава: "След загубата българите се прибраха в София с полет през Виена, като критикуваха остро съдията. Всички от българската експедиция си тръгнаха от Мадрид, накупили палта, костюми, обувки, чадъри и всякакви други изделия, очевидно дефицитни в тяхната страна...".

В това време паникьосани, че може да загубят реванша в София, шефовете на "Атлетико" решават да предложат рушвет на ЦДНА. Под предлог, че ще уточняват престоя на отбора си у нас, чрез хора от посолството на Испания те се свързват с членове на ръководството на армейското спортно дружество. Сред тях е и известният деятел Асен Рангелов - Мути. Той разказва, че в ресторанта на хотел "България" испанците им предлагат един милион песети в брой. Условието е мачът в българската столица да завърши наравно и така "Атлетико" да продължи напред.

По онова време един милион песети са около 20 000 долара. Разбира се, ръководителите на ЦДНА дори и не се изкушават да приберат парите. Всъщност тогава няма и къде да ги похарчат, освен при някое пътуване в чужбина, тъй като у нас веригата за търговия с чужда валута "Кореком" все още не е създадена. Предложението за подкуп е отклонено деликатно.

Реваншът се играе вечерта на 26 ноември 1958 г. Испанците тръгват с чартъра си ден по-рано от Мадрид, но лошото време ги принуждава да кацнат в Белград. Там спят в хотел "Метропа" и чак на другата сутрин пристигат в София.

На стадиона се случва нов куриоз, тъй като над София пада мъгла и началото е отложено за известно време. Тъкмо облаците се вдигат, когато от ресторанта на стадион "Васил Левски" се спускат кълбета дим. Там са напалили скарата, пекат кюфтета и кебапчета. Заради високото атмосферно налягане целият пушек и миризмата на цвъртящата кайма заминава право към игрището.

Ошашавените испанци са набутани почти през целия мач в тяхното наказателно поле. Вдъхновявани от излекувалия травмата си капитан Стефан Божков, армейците подлагат вратата на Мануел Пазос на истинска бомбардировка. Ударите са 20 към 5 в полза на ЦДНА, цели 12 от тях в рамката. За беда точен е само един изстрел на Гацо Панайотов.

На пазара излиза уникална книга за подвизите на ЦСКА в Европа

На пазара излиза уникална книга за подвизите на ЦСКА в Европа

"Червената одисея" - от София до Ливърпул

Така двубоят завършва 1:0. Тъй като в онези години не важи правилото за повечето голове на чужд терен, по регламент трябва да се играе трети двубой на неутрален стадион.

Още същата вечер атаките на "Атлетико" с подкупите вече стават нетърпими. Този път акцията за купуване на мача се води лично от боса на испанския клуб, архитект Хавиер Баросо. В спомените си Христо Андонов - Итко казва: "Преди да започне банкетът в хотел "България", техният президент предложи третият мач да се играе в Мадрид. Хората в Испания искали да гледат ЦДНА. Щели да дойдат 100 000 души, което било добре от финансова страна. Дори и Франко също щял да дойде на мача. Ако се съгласите, казва, 20 автомобила ще ви бъдат предоставени веднага след мача".

Началниците на отбора и треньорът Крум Милев обаче не искат и да чуят. Следва още по-щедро предложение - ако ЦДНА се съгласи да играе в Мадрид, ще получи 70% от приходите от билети и реклама. Става въпрос за три милиона песети или около 60 000 долара. Свидетели твърдят, че един от шефовете на ЦДНА толкова се възмутил, така му прикипяло, че посегнал към пищова в кобура си...

Почват пазарлъци къде да бъде проведен решаващият трети двубой. От ЦДНА предлагат стадион "Пратер" във Виена. По онова време Австрия е световна сила във футбола, а хората там са луди по играта. Сигурно е, че всичките 91 000 места ще бъдат пълни до дупка. При средна цена на билета от 15 австрийски шилинга (1,5 долара) чистият приход само от входни такси се изчислява на над 130 000 долара. По 65 хилядарки в зелено за всеки от двата отбора.

"Атлетико" обаче не се съгласява на този вариант. В крайна сметка още същата вечер се взима съвместно решение, че арена на битката ще бъде стадион "Шармий" в Женева. ЦДНА настоява да играят на 7 януари, тези от "Атлетико" - на 18 декември. УЕФА одобрява датата, предложена от испанците...".

Аспарух Никодимов: Легендата за ЦСКА, който побеждава европейските шампиони, все още е жива!

Аспарух Никодимов: Легендата за ЦСКА, който побеждава европейските шампиони, все още е жива!

"Тя се предава от баща на син, от дядо на внук"