Само след седмица ще бъде подновено българското футболно първенство. А какво по-хубаво от това, Цар футбол да се завърне в родния ефир с Вечното дерби между ЦСКА и Левски. Българският запалянко ще може да се наслади на двубоя на 15-ти февруари от 14:45 часа, а билетите за мача отдавна са пуснати в продажба.

В последния сблъсък между "червени" и "сини", който се състоя през месец септември, двата тима не успяха да се победят, завършвайки 2:2. В този двубой Левски тръгна по перфектния начин, имайки 2 гола аванс в резултата след само 18 минути игра, благодарение на голове на Станислав Иванов и Найджъл Робърта. "Армейците" обаче показаха характер и успяха да измъкнат точката, въпреки безумната игра, която показаха тогава. Евандро върна едно попадение 15 минути преди края на мача, а Раул Албентоса прати "червена" България в екстаз в 88-ата.

Аспарух Никодимов: Щом Милош Крушчич се е хванал на хорото, ще го играе

Паро: Щом се е хванал Милош Крушчич на хорото, ще го играе

"Аз мога да кажа в каква форма е отборът, след като изгледам първите му 3-4 мача"

В тогавашния случай, Левски сякаш бе с едни гърди напред и бе сочен за фаворит в мача. Това обаче не помогна на "сините" да стигнат до крайния успех. В предстоящия двубой, отборът от "Герена" отново ще излезе като фаворит в мача, базирайки се на по-добрите резултати, показани в контролите, както и 4-те точки преднина, която имат пред тима на Милош Крушчич.

Въпреки ролята си на аутсайдер, ЦСКА има 5 скрити коза, които може да помогнат за победа.

ЦСКА все още търси нови отбори на Томаш и Йорданов

Двамата нямат място в "червената" селекция за пролетта

Статистиката

ЦСКА и Левски са се срещали три пъти още в първия двубой от подновяването на първенството. "Червените" имат предимство в това отношение, печелейки два пъти, докато съперникът им е с една победа в актива си.

За първи път полусезонът е открит с дерби ЦДНА - Левски на 8 март 1959 година. Тогава пред 50 хиляди зрители на националния стадион "Васил Левски" "сините" печелят с 1:0 с гол на Христо Илиев в 68-ата минута.

ЦСКА знае как се бие Левски, когато пролетният полусезон започва с Вечно дерби

"Армейците" са с два успеха от три такива срещи

Две години по-късно, Вечното дерби се явява решителен мач за титлата, тъй като двата тима си разделят първото място с еднакъв брой точки. Иван Колев открива от дузпа, отсъдена от главния съдия от Варна Стефан Константинов в 25-ата минута. Иван Ранков бележи успокоителното попадение 18 минути преди края. Успехът дава начало на победната серия на "армейците" и те печелят осмата си поредна титла с 10 точки аванс пред вечния съперник.

Снимка 465622

Източник: fccska.com

За последен път жребият противопостави двата тима в първия пролетен кръг през сезон 2010/2011. Тогава възпитаниците на Милен Радуканов разбиха отбора на Левски с 3:1 на "Герена", който тогава бе считан за абсолютен фаворит, като оптимисти се надяваха дори да бъде подобрен рекордът от 7:1. Мишел Платини откри в 33-ата минута. На почивката агитката на ЦСКА беше изгонена, но след това отново Мишел Платини в 48-ата минута и Апостол Попов 17 минути по-късно направиха резултата 0:3. Костадин Стоянов си вкара автогол в 74-ата минута, колкото "сините" да не бъдат капо.

Огромното напрежение в редиците на Левски

Неяснотата около бъдещето на "сините" определено тежи. Въпреки опитите на Петър Хубчев да държи играчите си настрана от ситуацията около финансирането на Левски, то този фактор със сигурност ще окаже влияние върху психиката на играчите.

Снимка 462911

Бившият селекционер на националния отбор взе решение да закрие тренировките на отбора по време на лагера си в Турция. Така достъп до тях нямаха и журналистите, които отразяваха лагера на "сините".

Васил Божков назова причината, поради която би спрял да финансира Левски

"Ако одържавят лотарията, няма да имам тази възможност", заяви той на срещата с феновете

При ЦСКА ситуацията е на другия полюс. "Армейците" нямаха никакви главоболия в подобно отношение, като негодувания на феновете имаше единствено в спортно-технически аспект, заради липса на добри резултати в контролите. Това обаче не е фактор, който ще тежи толкова, защото неведнъж сме виждали добри резултати в контролите и лош старт за първенството. "Червените" ще се надяват на обратен ефект в този случай, като една победа срещу вечния съперник би вдигнала духа на отбора, както и връщане в борбата за титлата.

Оставането на Али Соу в състава

Бъдещето на Али Соу бе много несигурно по време на цялата подготовка на ЦСКА. В продължение на няколко дни името му постоянно се спрягаше за трансфер в египетския Ал-Ахли. Гамбиецът бил против този трансфер, а желанието му било да остане в ЦСКА, с надеждата, че след края на сезона той ще продължи кариерата си в престижен европейски клуб.

Сагата приключи: ЦСКА няма да продава Али Соу на Ал Ахли

Египтяните подписаха с друг нападател

Оставането на нападателя в отбора определено е плюс за "червените". Той е голмайстор на отбора си с 9 попадения в родния елит, като има и един реализиран гол за Купата на България. Соу вече е свикнал с обстановката в България и е първи избор за нападател в редиците на Милош Крушчич. Ако гамбиецът бе напуснал "Българска армия", то клубът оставаше с Томи Юрич, който все още не е показал достатъчно, за да си заслужи титулярното място в отбора, както и новото попълнение Ахмед Ахмедов, на когото обаче ще му е нужно още време, за да се адаптира напълно в тима. При това положение Крушчич най-вероятно щеше да преквалифицира Евандро на позицията централен нападател.

Снимка 433169

Новото попълнение Стефано Белтраме

Бившият играч на Ювентус се присъедини към редиците на ЦСКА по време на подготвителния период Испания. Италианецът играе на позицията офанзивен халф и се очаква той да реши проблемите на "червените" в атака. За никого не е тайна, че твърдият титуляр Тиаго е далеч от формата, която е показвал и с привличането на Белтраме, мястото сред първите 11 на португалецът сериозно се поставя под въпрос.

Снимка 463712

Източник: instagram

От спортно-техническото ръководството на ЦСКА останаха доволни от показаното от бившият халф на Юве, като италианецът остави позитивни впечатления и в двете контроли, в които се включи - срещу Виктория (Пилзен) и Яблонец. Във втория спаринг Белтраме беше титуляр, като записа около 65 минути и действаше на добро ниво.

В ЦСКА впечатлени от Белтраме

"Червените" се готвят за мача със Струмска слава

Най-силната си кампания Белтраме прави през 2018, когато той отново бе в трансферния списък на ЦСКА, но решава да премине в Ден Бош. За холандците той вкарва 14 попадения в 37 срещи.

Защитният вал на "Армейците"

Под ръководството на Милош Крушчич, ЦСКА заигра значително по-добре в отбрана. Столичани са в серия от 7 поредни двубоя в родното първенство без допуснат гол. При сърбина "армейците" имат само един допуснат гол при загубата с 0:1 от Локомотив (Пловдив). Именно това бе и дебютният мач за Крушчич, след който отборът му в защита заигра по брилянтен начин. Последваха победи с 4:0 над Етър, 2:0 срещу Черно море в две поредни гостувания. Минимална победа - 1:0, срещу Славия на "Българска армия", последвала с класическо 3:0 във Враца срещу Ботев, две нулеви равенства с Лудогорец и Арда и разгром над Дунав с 4:0.

Снимка 456033

Въпреки допуснатите 11 попадения по време на подготовката си в Испания, "армейците" ще се стремят да продължат с добрите си игри в защита в първенството.