Пет месеца след назначаването на Нестор ел Маестро за треньор на ЦСКА, отборът демонстрира все по-ясно своя нов стил. "Армейците" показаха директен футбол и рядко допускаха ситуации в своята половина. Така протече мачът им през уикенда срещу Витоша (Бистрица), спечелен с 3:0 на "Армията".

Възпитаниците на Росен Кирилов бяха компактно подредени във фаза защита и рядко поглеждаха към противниковата врата. С всяка изминалата минута те добиваха все по-голяма увереност, с оглед нулите на таблото. Защитата им се пропука чак в 79-ата минута.

Нека разгледаме детайлно как изглеждаше ЦСКА в този мач, на каква стратегия заложи Ел Маестро и промени ли я в хода на срещата.

ЦСКА вади български паспорт на Рафаел Енрике и още един от бразилците

"Червените" искат да решат проблемите си с прекалено големия брой на чужденци извън ЕС

"Червените" започнаха с познатата схема 4-2-3-1, като "под рамката" застана Витаутас Черниаускас, който не е пропуснал игрова минута в Първа лига до момента. Пред него действаше добре познатата централна защитна двойка - Божидар Чорбаджийски и Николай Бодуров (капитан). Вляво от тях оперираше завърналият се от лазарета Жеферсон, а вдясно опитният Станислав Манолев.

Връзка между отбраната и средата на терена осъществяваха Кристиян Малинов и Рубен Пинто. Двамата си партнираха умело през голяма част от предишния сезон, но след някои рокади в последните мачове бяхме позабравили да ги виждаме рамо до рамо.

Пред тях започна Тиаго, който навлиза в познатата форма. По крилата стартираха Жоржиньо и любимецът на феновете - Кирил Десподов. На върха на атаката бе Али Соу, като това се очакваше с оглед колебливото представяне на неговия конкурент - Мауридеш, в предходните седмици.

ЦСКА предлага нов договор на Николай Бодуров

ЦСКА предлага нов договор на своя капитан

Нестор ел Маестро разчита много на своя 32-годишен централен защитник

От първия съдийски сигнал се забеляза желанието, с което гамбиецът пресираше докрай съперниците. "Червените" започнаха срещата с по-интензивни действия по десния фланг. Когато ЦСКА атакуваше, Чорбаджийски се изнасяше по-близо до тъчлинията и това позволяваше на Манолев да напредва без да оголва зоната си. Заедно с бившия играч на ПСВ отдясно оперираше Жоржиньо.

Именно от там дойде първата сериозна опасност пред вратата на гостите. След поредния си набез Манолев дори навлезе в наказателното поле, където засече дълъг пас на Бодуров, матирал защитата на Витоша. Ударът от въздуха бе отразен от Християн Василев. Това бе типична заучена на тренировки ситуация, която "червените" ни демонстрираха още два пъти до 20-ата минута.

И в двата случая Соу бе изведен очи в очи със стража на гостите. При първото разсичащо подаване не успя да овладее добре топката и се забави. Секунди след това Пинто майсторски премина играч в зелено и спечели ценни метри в противниковата половина. Пасът му бе по конец. Гамбиецът се опита да мушне топката между краката на Василев от непосредствена близост, но вратарят внимаваше.

Снимка 388907

Източник: Diema Sport

Силно впечатление правеше треньорското указание към Тиаго да се връща назад, за да взима топката. В голяма част от първото полувреме атаките на ЦСКА задължително минаваха през него. Когато португалецът получаваше в средата, веднага неговото място зад нападателя се заемаше от Жоржиньо, а дълбоко по десния фланг се впускаше Манолев.

Халфовете и централните защитници на "армейците" наблягаха на споменатите разсичащи пасове, които атакуващите футболисти овладяваха зад гърба на защитата. Соу обича да играе на ръба на засадата, но в този мач късметът не бе с него. Друг приом, който освежаваше и изостряше "червените" атаки беше играта с едно докосване. През първата част на няколко пъти фини подавания на Десподов и Пинто създадоха главоболия на бранителите в зелено.

ЦСКА победи Витоша (Бистрица) с 3:0

"Класика" за ЦСКА срещу Витоша, Мауридеш влезе от скамейката и блесна с два гола!

Голове на Мауридеш и Десподов

С подновяването на играта видяхме и първата смяна на Ел Маестро. Едвин Джеси замени Жоржиньо и застана на левия фланг. Именно там се бе настанил бившият играч на Сент Етиен след 40-ата минута. Кирил Десподов беше минал отдясно, от където се разви всяка по-интересна "червена" атака.

Второто полувреме започна в същия дух. Соу пропусна нови два добри шанса - това не беше неговият ден.

Както споменах в началото на текста, с всеки следващ миг домакините се изнервяха, а футболистите на Витоша придобиваха увереност. След 55-ата минута първо Тиаго, а след това и неговите колеги в атака започнаха да опитват късмета си от далечна дистанция.

Трябва да се отбележи слабото включване на Джеси. "Осмицата" трябваше да предложи нещо нестандартно в атака, но изявите му бяха плахи. Нито веднъж не опита да играе един на един или да изпробва рефлекса на Василев (изключение в края на мача при 2:0). С неговото включване започнаха добре познатите монотонни центрирания, които са по-скоро признак на слабост. По ганаеца се увлече и Манолев. През втората част националът се поизгуби.

ФИФА снима филм за ЦСКА

Световната централа е изпратила свой екип, който ще прекара седмица с отбора

Нестор ел Маестро забеляза, че възпитаниците му все по-често действат припряно. ЦСКА се бе настанил трайно в противниковата половина, но липсваше точен завършващ удар. Витоша постепенно се пригоди към стила с извеждащи подавания и в 67-ата минута сърбинът промени развоя на мача. Той пусна в игра Мауридеш на мястото на Али Соу.

На пръв поглед смяната бе "нападател за нападател", но с нея домакините промениха и тактическата си постройка. Бразилецът и Десподов заиграха като двойка централни нападатели, а Рубен Пинто премина отляво. На десния фланг се настани Джеси. По този начин "армейците" заложиха на класическо 4-4-2. Това напълно обърка играчите на Витоша, а съвсем скоро резултатът беше налице.

ЦСКА се съвзе от монотонните изсипвания и удари от сериозна дистанция. В 78-ата минута насищането на "червената" атака доведе до най-чистото голово положение до този момент. То бе пропуснато, но донесе допълнителен импулс в играта на домакините. На приложената снимка можем да видим как пред Пинто се откриха няколко опции. Да върне на колегата си вляво - Жеферсон, който току-що бе изпълнил тъч и имаше празно пространство пред себе си.

Снимка 388908

Други възможности - да комбинира с Десподов или с Мауридеш, които бяха зорко охранявани от бранители в зелено. На къдъра ясно се вижда, че 7 футболисти на Витоша са в собственото си наказателно поле. Потърсена бе "деветката". Бразилецът не успя да се пребори с двама защитници, но секунди по-късно на чиста голова позиция се озова Десподов, чиито удар бе избит.

Паниката в защитния вал на Витоша се засилваше. Крилото изпълни бързо ъгловия удар, намирайки капитана Бодуров. Той финтира играч на гостите и стреля силно, но ударът му рикошира в гърба на Пинто. Най-съобразителен в неразборията се оказа Мауридеш, който донесе чаканото спокойствие на премръзналите фенове.

Играчите на ЦСКА получиха почивка от Ел Маестро

Ще релаксират до края на седмицата

След попадението "червените" се върнаха към схемата, с която започнаха мача. Допълнителната сигурност в средата на терена не бе лишена от логика. На мястото на Тиаго влезе Жанио Бикел. ЦСКА продължи да атакува, макар и не толкова интензивно.

Вторият гол падна след индивидуална изява. В 90-ата минута станахме свидетели на попадение бижу. Класна солова акция на Кирил Десподов... отново по лявото крило, от където преминаваха почти всички нападения през вторите 45 минути.

Секунди преди да изтекат добавените 3 минути Джеси най-после напомни за себе си. Негово перфектно центриране намери Мауридеш сам в наказателното поле на гостите - 3:0. Това бе и последното действие в мача. Играчите на Витоша рухнаха психически в края на срещата, а и се поумориха.

От тази среща можем да направим извод, че Нестор ел Маестро умее добре да моделира състава си в хода на мача. "Червените" рядко допускат голове този сезон. Още по-малко са случаите, когато те са напред в резултата. В този ден атакуващият стил с извеждащи подавания не сработи, но сърбинът имаше ясна идея за "План Б". Предстоят важни тестове, в които трябва да затвърди доброто впечатление.

При Ел Маестро до момента ЦСКА е спечелил и 10-те си мача на "Армията" (във всички турнири). Това не включва домакинствата на "Васил Левски" срещу Копенхаген и Левски. Головата разлика на "армейците" на своя стадион е впечатляваща - 27:3!

Стойчо Младенов отпадна като вариант за треньор на ЦСКА, поднови договора си с Кайсар

Очаквано: Стойчо Младенов вече и официално не е вариант за треньорския пост в ЦСКА