На Carillion бяха поверени някои от най-големите инфраструктурни проекти във Великобритания - от държавни болници до нови пътища - и все пак основните на строителния гигант не бяха достатъчно здрави и групата се срина заради едва четири договора.
Два бяха за нови болници и работата по тях спря в момента, в който компанията се срина, пише The Guardian. Приходи от над пет милиарда паунда и годишна печалба, доближаваща 200 милиона паунда - оказа се, че не са достатъчна опора за компанията, когато фасадата започна да се руши през лятото на миналата година.
Тогава акциите на Carillion се сринаха със 70% само за месец, след като групата отписа 845 милиона паунда. Почти половината от тях бяха заради три огромни публично-частни партньорства във Великобритания. Другите 470 милиона паунда бяха заради изтегляне от няколко чуждестранни пазара.
Carillion така и не разкри официално кои договори са се оказали толкова тежко бреме, но скоро бързо стана ясно: строителството на две болници в Англия, един път в Шотландия и един проект в Доха, столицата на Катар. Заедно, те се оказаха достатъчни, за да довършат компанията.
Трите сделки във Великобритания бяха новат университетска болница в Ливърпул на стойност 335 милиона паунда, друга за 350 милиона паунда в Сметуик и част от околовръстното шосе на Абърдийн. Всички те донесоха огромни забавяния и натрупване на непредвидените разходи.
Отварянето на двете болници се забави с над година - при едната заради азбест, а при другата заради забавяне при окабеляването и поставянето на тръбите. В Абърдийн забавянето бе заради студеното време.
В Доха големият проблем бе заради спор за 200 милиона паунда за работата по проект, свързан със Световната купа през 2022 г. Според местните медии Carillion не е получила плащания за цяла година.
По-големият проблем обаче се оказва разклатеното доверие в публично-частното партньорство, което трябваше да бъде в полза и на двете страни, поне на теория. В крайна сметка обаче компаниите се надпреварваха и намаляваха печалбата си за проектите. Така, ако възникне проблем, изчезва не само печалбата от 2%, а далеч повече средства. Както в случая с Carillion.