В Дубай се провежда световното първенство по блиц шахмат. В него уастват 122 шахматисти, между които и двама българи - Иван Чепаринов и Кирил Георгиев.

Привлечени от значителния награден фонд - 400 000 щатски долара, в надпреварата се включиха голяма част от състезателите от челната десетка на чело със световния шампион Магнус Карлсен, Левон Аронян, Александър Гришчук, Вишванатан Ананд, Фабиано Каруана, Хикару Накамура, Сергей Карякин и Максим Вашие-Лаграв.

Световният шампион Карлсен, показва, че в момента е класа над опонентите си. Само преди дни той спечели световното първенство по ускорен шах.

Сега след изиграването на партиите от първия ден той е едноличен лидер с 9 точки от 11 възможни получени от 8 победи, 2 ремита и само 1 загуба.

Второто място разделят американецът Хикару Накамура и германецът Георг Майер с по 8,5 точки.

Сензацията на деня е китаецът Лю Шанлею, който оглавяваше класирането след 8-ия кръг като нанесе единственото поражение на Карлсен. В последните три партии той обаче показа колеблива игра и се смъкна на четвъртото място с 8 точки, което той разделя с настоящия световен шампион Ян Непомняшчи от Русия.

Гросмайстор Иван Чепаринов заема 16 място със 7 точки, а Кирил Георгиев с 5 е в средата на таблицата.