Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1978/79 година.

1979 ГОДИНА: НОТИНГАМ ФОРЕСТ (АНГЛИЯ) - МАЛМЬО (ШВЕЦИЯ) 1:0

Едва ли има по-магнетична и вдъхновяваща история в турнира КЕШ/Шампионска лига от тази на английския Нотингам Форест и легендарния им мениджър - Брайън Клъф. Отборът се спасява на косъм от изпадане в трета дивизия. Завършва в Топ 3, печели промоция за елита и веднага става шампион. А върхът е две поредни титли в най-големия европейски клубен турнир. В този материал от поредицата ни „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи" ще ви припомним за първата.

"Ако Бог искаше да играем футбол на небето, щеше да му постави терен". Не знаем дали в Рая има игрища с по две врати, но ако е така, със сигурност авторът на тази фраза - Браян Клъф, и неговият митичен Нотингам Форест биха заели ВИП-място там.

Този харизматичен тим заслужава да бъде издигнат до категорията на легендарните. Както и мениджърът му...

ИСТОРИЯТА НА КЛЪФ И НОТИНГАМ ДО УЧАСТИЕТО ИМ В ТУРНИРА ЗА КЕШ

След две години в Хартлипул, треньорът Брайън Клъф отива в Дарби Каунти. Издига „овните" до елита през сезон 1968/69 година и печели титлата на Англия през 1972-а. На следващата година отпада от Ювентус на полуфинал за КЕШ и... обвинява италианците, че са купили мача. Дарби търпи наказание, а той е принуден да напусне.

Професионалният път на Клъф продължава през Брайтън, преди Брайън да се озове в Лийдс. Там изкарва едва 44 дни. "Можете да хвърлите спечелените от вас титли в коша за боклук, защото сте ги взели чрез измама", казва Клъф на пресконференцията при представянето си. "Днес е един много тъжен ден... за Лийдс Юнайтед", са думите му при сбогуването с клуба. Просто Брайън Клъф!

През януари 1975-а година той поема Нотингам Форест и едвам спасява отбора от изпадане в трета дивизия. През следващия сезон е спечелено 8-о място, а на третия идва промоцията - Нотингам се окичва с бронза.

В основата на успехите е събирането на Брайън Клъф с помощника му Питър Тейлър. С идването на играчи като МакГавърн и Джон О'Хеър Нотингам се изкачва в елитния ешалон. В първия си сезон там и с дошлия Питър Шилтън за вратар печели титлата със седем точки пред Ливърпул. Форест бие "мърсисайдци" и на финала за Купата на лигата.

Така Клъф и Нотингам намират място в най-силния клубен турнир - този за Купата на Европейските Шампиони.

ПЪРВИ КРЪГ: НОТИНГАМ ДЕТРОНИРА ПЪРВЕНЕЦА НА ЕВРОПА ЛИВЪРПУЛ ОЩЕ НА СТАРТА

Нотингам показва на Ливърпул кой е по-добър в Англия. Повече от интересно е, че двата отбора се изправят един срещу друг още в първия кръг за КЕШ. „Мърсисайдци" са актуалните носители на трофея, но това не плаши момчетата на Клъф. Които се разправят с този свой съперник за пореден път.

На 13-и септември 1978-а година Нотингам приема Ливърпул в първата среща от големия сблъсък. И удря лошо „червените" от „Анфийлд" с 2:0. Смятаният за голям талант в нападение Гари Бъртълс (който впоследствие не оправдава очакванията) успява да открие резултата в 26-ата минута. Остават 5 минути до края, а нов гол така и не пада. Което дава големи надежди на гостите за реванша. За да дойде 87-ата минута, когато Колин Барет промушва топката в мрежата на Ливърпул и хвърля феновете на Форест в дива еуфория за втори път в двубоя.

Нотингам е много сигурен в защита на „Анфийлд" и срещата там завърша така, както е започнала - 0:0. Клъф печели битката с Ливърпул и в Европа. Старият континент очаква своя нов шампион. Едва ли някой е предполагал, че той ще е именно този тим, детронирал „мърсисайдци"...

БЪЛГАРСКИЯТ ПРЕДСТАВИТЕЛ НЕ Е НИТО ЛЕВСКИ, НИТО ЦСКА

През 1978-а година битката за титлата в българското първенство се решава в последния кръг. В играта са столичните ЦСКА и Локомотив. „Железничарите" имат 2 точки преднина на върха и приемат Левски на... стадиона на „червените" - „Българска армия". ЦСКА пък мери сили със Славия на „Васил Левски". При загуба на Локомотив и победа с 4 гола разлика на „армейците", те ще се окичат със златото.

ЦСКА громи Славия именно с 4:0. Но Локо изравнява на Левски в края за 3:3 и ликува с титлата. Това е сезонът, в който „червено-черните" покоряват върха благодарение най-вече на вратаря си Руменчо Горанов и голямата си звезда в атака - легендата Начко Михайлов. Добре известна е и системата на Локомотив - „Отзад катеначо, отпред - бате Начо".

Българският шампион се изправя срещу този на Дания - Одензе в първия кръг на турнира за КЕШ. Гостуването започва кошмарно за столичните „железничари". Мюнк Нилесн е точен на два пъти  - в 32-ата и 44-ата минути. Локомотивци се надъхват в съблекалнята и излизат преобразени за второто полувреме. Те стигат до точката с попадения в рамките на 9 минути. Първо Ангел Колев намалява в 60-ата, за да дойде звездният миг на Бойчо Величков, който оформя крайното 2:2 в 69-ата минута.

Реваншът в София също започва зле за Локомотив. Одензе отново вкарва първи. В 23-ата минута точен от дузпа е Йон Ериксен. Момчетата на Васил Методиев реагират бързо и връщат „шамара". Четири минути по-късно за 1:1 бележи звездата Начко Михайлов. Големият герой за Локо в тази среща обаче е Симо Костов, чийто гол в 50-ата минута праща българският шампион на 1/8-финалите.

1/8-ФИНАЛИ: „КОЗЛИТЕ" ВРЪЩАТ ЛОКОМОТИВ ЗА СКРАП, „СКАКАЛЦИТЕ" ХАПЯТ ЛОШО „КРАЛЕТЕ"

Локомотив (София) има лошия късмет в следващия кръг на турнира да срещне шампиона на Западна Германия - Кьолн. Все пак българите не стоят никак лошо на терена в първата среща, която се игра у нас. „Железничарите" дават отпор до 58-ата минута, когато пада единственият гол в мача, дело на Херберт Цимерман. „Козлите" обаче нямат никаква милост към съперника си на свой терен и громят Локо с 4:0. Така шампионът на България напуска турнира за КЕШ след 4 изиграни мача, 1 победа, 1 равенство и 2 загуби.

Голямата изненада на 1/8-финалите е отпадането на Реал (Мадрид). „Кралете" са лошо нахапани от „скакалците" Грасхопърс. Швейцарците губят с 1:3 в Испания, но стигат до победа с 2:0 у дома и благодарение на гол на чужд терен продължават на 1/4-финалите. И трите попадения във вратата на Реал са дело на Клаудио Сулсер.

Бъдещият носител на трофея Нотингам Форест громи гръцкия АЕК с 5:1 в Англия, след което стига до успех и при гостуването си, този път с 2:1. Шотландският Рейнджърс елиминира холандския ПСВ (Айндховен), а Аустрия (Виена) се справя с Лилестрьом. Динамо (Дрезден) няма никакви проблеми с ирландския Бохемианс. Останалите два отбора, които продължават напред са Висла (Краков) и шведският Малмьо, който поставя на колене представителя на СССР - Динамо (Киев).

1/4-ФИНАЛИ: КОШМАРЪТ НА РЕАЛ Е КРАСИВ СЪН ЗА НОТИНГАМ

Швейцарският Грасхопърс е твърдо решен да се справи с Нотингам, след като вече е отстранил испанския колос - Реал (Мадрид). Силите на „скакалците" обаче не стигат. И от кошмар за „кралете" се превръщат в красив сън за момчетата на Брайън Клъф, които набират все по-голяма скорост в Европа. Форест мачака с 4:1 у дома, след което не пада при гостуването си - 1:1. Приказката продължава, става все по-красива - Нотингам намира място в Топ 4 на Стария континент.

Всичко минава по план и за Кьолн, който е отстранил нашия Локомотив (София). „Козлите" печелят двубоя с Рейнджърс след успех 1:0 в Германия и равенство 1:1 в Шотландия.

Другите полуфиналисти са от Австрия и Швеция. Аустрия подчинява Динамо (Дрезден), а Мальо удря Висла (Краков) - 5:3 общ резултат. Именно тези отбори оформят едната двойка в следващата фаза. Другата е изключително интересна - Нотингам срещу Кьолн, Англия срещу Германия.

ПОЛУФИНАЛИ: БРАЙЪН КЛЪФ ПОКОРЯВА ГЕРМАНИЯ, МАЛМЬО СБЪДВА ГОЛЯМАТА СИ МЕЧТА

На 11 април 1979-а година Нотингам Форест приема Кьолн в мач, който оставя зрителите на трибуните и пред телевизорите без дъх. Гостите започват ударно срещата и шокират англичаните с две попадения до 20-ата минута. Първият гол бележи... Ван Гоол още в 6-ата минута. Националът Дитер Мюлер удвоява преднината на гостите, а Брайън Клъф не може да си намери място от яд на резервната скамейка.

Нотингам се връща в мача, благодарение на звездата си Гари Бъртълс, който е точен в 28-ата минута. След почивката, в рамките на само 10 минути, английският шампион прави пълен обрат. Първо Йън Бойър изравнява в 53-ата, за да дойде мигът на Джон Робъртсън. От крило с наднормено тегло във втора английска дивизия, Големия Джон наказва Кьолн за 3:2 в полза на Нотингам.

Но още нищо не е свършило... Вместо Форест да поведе с 4:2 да е по-спокоен за реванша, германците нанасят своя удар. В 85-ата минута те стигат до крайното 3:3, а голмайстор е... японецът Окудера. Така всичко ще се реши в реванша.

Той се превръща в типичен в типичен мач за Брайън Клъф на чужд терен - здрава защита, блокиране на креативните играчи на съперника, бързи контраатаки. 25 април 1979-а година става денят, в който великият Клъф превзема Германия. 65-а минута на мача - корнер за Нотингам, топката стига до Бойър - шут, гол и мат за Кьолн! Форест е на финал за КЕШ!

В другия полуфинал Малмьо също се затваря добре в защита и стига до 0:0 срещу Аустрия във Виена. За да дойде историческата победа с 1:0 на свой терен. Човекът, който бележи паметния гол и сбъдва голямата мечта на Малмьо се казва Томи Хенсън.

ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ: ТРЕВЪР ОПРОСТЕНИЯ ОПРАВДАВА ДАДЕНИЯ ЗА НЕГО МИЛИОН ПАУНДА В ДЕБЮТНИЯ СИ МАЧ ЗА КЕШ

Битката за най-ценния трофей е на "Олимпиащадион" в Мюнхен. Брайън Клъф и Нотингам опитват да покорят Германия за втори път. И успяват! Да, Нотингам има място на финала. Точно в годината на своя дебют в турнира, оставяйки зад гърба си носителя на отличието - Ливърпул, още в първия кръг.

Срещу Нотингам е друг тим, изненадал Европа и света - шведският Малмьо. Момчетата на Клъф докосват небето благодарение на Тревър Франсис. Каква е неговата история? Той е най-скъпата покупка на Форест, за него са дадени 1 милион паунда. Но забрана от УЕФА му дава право да играе в турнира за КЕШ едва на финала. Заради това той си печели прозвището Опростения в навечерието на големия мач.

Двубоят се намира в добавеното време на първата част. Робъртсън напредва по крилото и центрира топката в наказателното поле на Малмьо. Вратарят на шведите не излиза да избие топката. Тя стига до Франсис, който бележи с глава на втора греда най-важния гол в кариерата си до момента - 1:0 за Нотингам Форест! Опростения оправдава милиона, даден за него.

Финалът е много скучен, което е отбелязано и от самия Брайън Клъф. "Не беше велик мач, те бяха един скучен отбор. Всъщност, Швеция е една скучна страна. Но победихме, какво друго има значение!", казва той в типичния си стил. И е прав. Със сигурност единственото важно нещо е, че Нотингам Форест е шампион на Европа. След като преди месеци се спасява от... изпадане в трета английска дивизия. Велико!