Призивът да останем по домовете си ще става все по-актуален. Моят дом - моята крепост, казват хората. Заниманията вкъщи няма как да свършат, а необмятното море на футбола помни редица великолепни мачове, които си заслужават да бъдат изгледани отново. В тази втора част ще си припомним шокиращите обрати в историята на Шампионска лига. По традиция домакинството дава предимство и предразполага подобни резултати. Но някои от тези немислими завръщания се случват на чужд терен или пък в самия финал на надпреварата.

Манчестър Юнайтед - Милан сезон 2006/2007

Сблъсъкът е на полуфинал. Напрежението за "червените дяволи" е огромно, защото по това време италианският гранд е традиционен участник в заключителната фаза на турнира. За Юнайтед това е първи полуфинал от 2002 година. В първия мач на "Олд Трафорд" публиката става свидетел на два пълни обрата. Все пак логичното се случва на реванша. Кака или Кристиано Роналдо?

Вердер (Бремен) - Андерлехт сезон 1993/1994

Когато след 70 минути игра водиш с 3:0, се очаква да спечелиш мача, нали? В тази вечна класика от Шампионска лига се доказва популярната максима за немеца - просто не го отписвай!

Монако - Реал (Мадрид) сезон 2003/2004

Абсолютна класика с футбол от най-високо ниво в "турнира на богатите". По това време говорихме за ерата "Галактико" и звездния отбор на Реал. Испанците спечелиха с 4:2 домакинството си и бяха на 90 минути от големия финал. Последната дума обаче имаше Фернандо Мориентес, който по ирония на съдбата беше под наем именно от "белия балет". А помните ли какво направи Людовик Жули?

Депортиво Ла Коруня - Милан сезон 2003/2004

Има мигове, в които всичко се нарежда в твоя полза. "Отбора мечта" на Милан победи с 4:1 вкъщи и се беше запътил към защита на трофея си от предходната година. Малцина са очаквали Депортиво да изиграе едно от най-силните първи полувремена в историята си, а след това да шокира целия свят.

Барселона - Пари Сен Жермен ссезон 2016/2017

Загуба навън с 0:4 и допуснат гол на свой терен? За да продължиш след подобен сценарий ти трябват... 6 безответни попадения. Подобни обрати не минават без изчистени топки, преминали голлинията, (не) дадени дузпи, тонове картони, автоголове, сбивания, драма в добавените минути и какво ли още не.

Манчестър Юнайтед - Ювентус сезон 1998/1999

След 1:1 в първия мач "червените дяволи" имаха нужда от победа или резултатно равенство, за да се класират на големия финал в Шампионска лига. Безмилостен Фелипо Индзаги донесе два гола преднина на Ювентус в реванша. Малко след това Рой Кийн получи жълт картон, което го вадеше от сметките за финала. Това сякаш отключи яростта му и заедно с Дуайт Йорк и Анди Коул класира английския гранд напред.

Манчестър Юнайтед - Байерн (Мюнхен) сезон 1998/1999

Дни след обрата срещу Юве феновете на Юнайтед изживяха още по-голяма наслада, един от най-великите моменти в историята на клуба. Героите от онази луда нощ в Барселона изписаха имената си със златни букви в сърцата на всеки, който милее за отбора от Манчестър. Да си припомним какво се случи пред над 90 хиляди души на "Камп Ноу" от страхотния филм на УЕФА:

Ливърпул - Милан сезон 2004/2005

Още един от най-знаменитите и немислими обрати в историята. На всички спортове. Вреклите се в Ливърпул изобразяват с лекота младия Джерард, който вдига "ушатата" онази нощ в Истанбул, след кратко затваряне на очи. Никой не спа в турската столица в часовете след този финал.

Затова тази надпревара е толкова обичана от милиони по земното кълбо. Рома - Барселона от сезон 2017/2018, Манчестър Юнайтед (с резервите) - ПСЖ от 2018/2019, Депортиво Ла Коруня - ПСЖ от 2000/2001... историята помни още дузина незабравими обрати, за които един материал не стига.

Виртуалната разходка из аналите на най-великата игра е още една причина да останем вкъщи. Колкото по-бързо се справим с проблема, толкова по-скоро новите битки за "купата с ушите" ще се завърнат в дома на всеки футболен фен.

Докато сме вкъщи: Незабравимите зрелища в Шампионска лига (Част 1)