Аталанта се класира на четвъртфинал в Шампионската лига. Историческото постижение на бергамаските бе факт след нов успех над Валенсия. Този път триумфът дойде при визитата на "Местая" с драматичното 4:3. Опразнените заради опасността от коронавирус трибуни не успяха да станат свидетели на двубой със седем гола, два обрата и един фамозен Йосип Иличич, който определено ще помни дълго своя футболен рецитал срещу "прилепите". Италианците продължават напред с общ резултат 8:4.

Снимка 471056

Източник: EPA/БГНЕС

Пустият стадион "Местая" стана още по-злокобно място, след като още в 3-ата минута надеждите на Валенсия за някакъв чудодеен обрат се изпариха. Моктар Диакаби сътвори нарушение срещу звездата на Аталанта - Йосип Иличич и румънският рефер Овидиу Хацеган отсъди дузпа. С отговорната задача се нагърби потърпевшият, който стреля под плонжа на Яспер Силесен.

Валенсия се върна в мача с настъпването на 21-ата минута. Кевин Гамейро получи извеждащо подаване от Родриго. Бившият защитник на Лудогорец -Хосе Луис Паломино се пусна на шпагат за да спре паса, но така сякаш само помогна на дебнещия френски нападател, който отблизо вкара за 1:1.

Моктар Диакаби обаче продължи да прави дузпи в ущърб на лос че. В 43-ата бившият играч на Лион този път игра с ръка в собственото си наказателно поле и арбитърът Хацеган пак посочи бялата точка. Иличич пак застана зад топката, като този път смени ъгъла, в който запрати кълбото и не сгреши - 1:2.

Снимка 471063

Неприятната новина за наставника на бергамаските Джан Пиеро Гасперини беше фактът, че му се наложи да прави принудителна смяна в още преди паузата, когато Де Рон напусна вместо Дуван Сапата.

Паритетът беше възстановен след паузата, когато Кевин Гамейро също реализира втория си гол в мача. Торес центрира от фланга, а нападателят се бе вклинил между двамата централни защитници на Аталанта и отблизо наказа Спортиело.

Головото шоу на "Местая" продължи в 67-ата минута, когато Дани Парехо изведе Феран Торес отлично зад съперниковата отбрана и сам срещу стража на бергамаските елегантно го прехвърли за пълния обрат 3:2!

И точно, когато "прилепите" плахо повярваха, че все пак може и да помечтаят за място на четвъртфиналите, устремът им бе потъпкан от Йосип Иличич. Словенецът оформи своя хеттрик на "Местая", след като получи пас от Сапата и с мощен шут от границата на наказателното поле реализира за 3:3.

Снимка 471061

До края, за да бъде вечерта историческа, както за Аталанта, така и за Йосип Иличич, гостите стигнаха до победен четвърти гол. Папу Гомес слаломира измежду отбраната на Валенсия и с перфектен пас намери своя колега. "Йо-Йо" пък не пропусна изгодната възможност и с техничен удар донесе триумфа с 3:4. Така бергамаските очакват своя опонент на четвъртфиналите, което със сигурност ще донесе много логистични проблеми на УЕФА, тъй като италианският клуб е локализиран в епицентъра на коронавируса.

РБ Лайпциг отново надви Тотнъм и е на 1/4-финал в Шампионската лига

РБ Лайпциг е на четвъртфинал в ШЛ, след втора победа над слаб Тотнъм

Разочарование за миналогодишния финалист в надпреварата

ВАЛЕНСИЯ - АТАЛАНТА 3:4 (общ резултат 4:8)

0:1 Иличич - дузпа (3"), 1:1 Гамейро (21"), 1:2 Иличич-дузпа (43"), 2:2 Гамейро (51"), 3:2 Торес (67"), 3:3 Иличич (71"), 3:4 Иличич (82")

СТАДИОН: "Местая"

СЪДИЯ: Овидиу Хецеган

ВАЛЕНСИЯ: Силесен, Коклен, Диакаби, Гамейро, Гая, Кондогбия, Парехо, Родриго, Солер, Торес, Васс (резерви: Доменек, Черишев, Флоренци, Гедеш, Гуямон Санмартин, Лий Канджин, Собрино)

АТАЛАНТА: Спортиело, Джимсити, Калдара, Паломино, Хатебур, Де Рон, Фройлер, Госенс, Пашалич, Иличи, Гомес (резерви: Роси, Кастан, Джибора, Малиновский, Муриел, Тамезе, Сапата)