Отборът на РБ Лайпциг е един от първите четвъртфиналисти в тазгодишното издание на Шампионската лига. "Биковете" напълно заслужиха мястото си сред най-добрите осем, след като отстраниха намиращия се в криза тим на Тотнъм. Селекцията на Юлиан Нагелсман спечели и реванша си срещу "шпорите", като този път надделя с 3:0. Така с общ резултат 4:0, Жозе Моуриньо и компания безславно напускат надпреварата.

Вечерта определено бе страхотна реклама за капитана на домакините Марсел Забитцер. Австриецът се разписа на два пъти, като при изстрелите му далеч по-добре можеше да се намеси Юго Лорис. В края, само 32 секунди след появата си на терена, класиката оформи шведът Емил Форсберг. Резултатът можеше да придобие и разгромно естество, ако гол на Тимо Вернер не бе отменен поради засада, а след това въпросният беше и малко по-концентриран пред гола в няколко изгодни ситуации.

Снимка 471064

Източник: EPA/БГНЕС

Така РБ Лайпциг продължава с историческия си рейд в "турнира на богатите". Тотнъм пък преживя ново разочарование под ръководството на Жозе Моуриньо, което прави все по-несигурна работата на Специалния в лондонския тим и през следващата кампания. Припомняме, че през изминалата кампания лондонският гранд достигна до финала в ШЛ, където беше победен от Ливърпул.

Двата тима не проведоха традиционните поздравления помежду си преди първия съдийски сигнал. Забраната идваше директно от УЕФА и бе превенция спрямо ширещия се на континента коронавирус.

РБ Лайпциг - Тотнъм 3:0 (Развой на срещата по минути)

Нов силен мач за селекцията на Нагелсман

Активно начало беляза началото на срещата. Още от първия съдийски сигнал се видя, че германци и англичани ще разчитат на скоростни атаки, които да бъдат завършвани максимум с три четири подавания. До петата минута се откри по една изгодна ситуация пред Анхелиньо и Ерик Ламела, но нито един от споменатите не съумя да отправи дори точен удар към вражеската врата.

Снимка 471060

Песента "I feel good" огласи трибуните на "Ред Бул Арена" в 9-ата минута. Домакините съумяха да достигнат до ранен гол чрез своя капитан Марсел Забитцер. Лайпциг разгърна атака с петима от своите футболисти, Тимо Вернер получи възможността да отправя изстрел, който срещна тялото на Ерик Дайър. Миг по-късно възможността да шутира от границата на наказателното поле имаше Забитцер. Изстрелът на австрийският национал беше изключително точен и въпреки намесата на Лорис, порази неговия десен ъгъл.

Инкасираното попадение допълнително утежни ситуацията в лагера на Тотнъм. Това започна да води и до досадни техни грешки в отбрана. В 17-ата минута една невнимателно върната топка към Лорис без малко можеше да бъде пресечена от Вернер, но с решителна намеса изпъкна Ерик Дайър.

Снимка 471067

Далеч по-качествената игра на РБ бързо дари "биковете" и с второ попадение. Перфектно центриране намери добре позиционирания в наказателното поле Тимо Вернер, който отблизо разстреля Лорис. Радостта за германския национал обаче бе твърде кратка, тъй като се оказа в положение на съществуваща засада.

Нито късметът, нито съдиите успяха да спасят Тотнъм от неизбежния втори гол. В 20-ата минута Серж Орие действа много слабо в отбрана, след като не прецени летежа на една висока топка и я остави да мине към дебнещия зад гърба му Анхелиньо. Испанецът пое топката и центрира веднага за Марсел Забитцер, който изненадващо за всички насочи с глава към близкия ъгъл на Лорси и прекалено лесно матира сюрпризирания страж за 2:0.

Класиката беше изключително близо до осъществяване в 28-ата минута. Гостите от Тотнъм отново паднаха в жертва на бързите германски контри. При ситуация трима на двама в полза на домакините, Тимо Вернер отправи диагонален изстрел от сравнително малък ъгъл, който беше добре отразен от Юго Лорис.

Снимка 471059

Тотнъм даде признаци на живот в 40-ата минута, когато създаде първото си голово положение за мача. Аржентинецът Джовани Ло Селсо отправи техничен изстрел към далечния ъгъл на Гулаши, но националът на Унгария реагира качествено и изби.

Селекцията на Жозе Моуриньо можеше да инкасира комичен трети гол в 44-ата. Ерик Дайър така изчисти коженото кълбо, че то се отклони в крака на Шик и бавно се запъти към левия ъгъл на Лорис. Капитанът на Хотспърс се намеси решително и спаси.

Втората част не започна много обнадеждаващо за "биковете", които трябваше да правят принудителна смяна в 54-ата минута. Халфът Мукиеле пострада сериозно в спор за топката и бе заменен от младия американец Адамс.

Снимка 471065

Тотнъм можеше да се върне в мача четвърт час преди неговия край. Деле Али засече подаване от фланга, но насочването му от около 15-тина метра попадна точно в обсега на сигурния Гулаши.

32 секунди трябваха на Емил Форсберг да отбележи гол след появата си на терена в 86-ата минута. Шведският национал се оказа на точното място, след като Адамс беше блокиран от Дайър и след изстрел отблизо вдигна победоносно ръце за класиката.

Снимка 471055

До края срещата просто се доиграваше, като Жозе Моуриньо започна да вади част от основните си футболисти, за да ги съхрани за предстоящото дерби с Манчестър Юнайтед във Висшата лига. РБ Лайпциг пък вече трепетно отброява дните, когато ще разбере своя именит съперник на четвъртфиналите в ШЛ.