ТОПСПОРТ продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-големия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1992/93 година.

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА: ВТОРИ СЕЗОН С ГРУПОВА ФАЗА

През сезон 1992/93 година е 38-ото издание на най-силния европейски клубен турнир. Името му беше променено с комерсиална цел на Шампионска лига.

Участници

За първи път в надпреварата бяха включени шампионите на: Русия, Украйна, Израел, Фарьое, Латвия, Словения, Естония и Литва. Отбор от ГДР вече нямаше. Шампионът на Югославия не беше допуснат до участие, поради политически причини. За втора година след отмяната на наказанието участва английският шампион. Общият брой на участниците  нарасна на 36, всичките шампиони на своите страни.
ЦСКА (България), Барселона (Испания), Милан (Италия), Лийдс (Англия), Щутгарт (Германия), Порто (Португалия), Олимпик Марсилия (Франция), Брюж (Белгия), ПСВ Айндховен (Холандия), Глазгоу Рейнджърс (Шотландия), АЕК (Гърция), ЦСКА Москва (Руся), ИФК Гьотеборг (Швеция), Бешикташ (Турция), Лех (Полша), Слован (Чехословакия), Ференцварош (Унгария), Сион (Швейцария), Аустрия (Австрия), Викинг (Норвегия), Куусиси (Финландия), Таврия (Украйна), Макаби Тел-Авив (Израел), Апоел Никозия (Кипър), Норма (Естония), Сконто (Латвия), Жалгирис (Литва), Гленторан (Сев. Ирландия), Шелбърн (Ирландия), Викингур (Исландия), Унион (Люксембург), КИ Клаксвийк (Фарьое). Валета (Малта).

Снимка 237545

Източник: Wikipedia

Форматът беше същият като предишната година. Тимовете играха срещи на разменено гостуване в първите три кръга. Най-добрите осем бяха разделени в две групи, играещи всеки срещу всеки на разменено гостуване. Победителите във всяка от тях играха на финала на турнира. При равенството след двете срещи беше в сила  правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втория мач се играят продължение и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.

БЪЛГАРСКИЯТ ПРЕДСТАВИТЕЛ

Шампион на България стана ЦСКА. Всички отбори бяха отслабени след излизането на голям брой футболисти да играят в чужбина. Но все пак качеството не беше паднало, както щеше да стане през следващите години. Двата гранда ЦСКА и Левски водиха люта битка за титлата до предпоследния кръг, когато в пряк двубой трябваше да разкъсат гордиевия възел. На връх 24-ти май армейците поведоха с голове на Лечков и Метков. Левски изравни чрез Илиян Илиев и Г. Димитров. Равният резултат донесе 28-та титла за отбора от Борисовата градина.

В битката за третото място се случи нещо, което обуслови тенденциите в развитието на родния футбол през следващите години. Преди последните срещи три отбора имаха шанс да се окичат с бронзовите медали: пловдивските Локомотив и Ботев, както и шампионите от Етър. Срещите трябваше да започнат по едно и също време, но железничарското дерби в София се забави с 15 минути, защото "нямало линейка". Както се и очакваше и трите претендента спечелиха двубоите си. Локомотив (Пловдив) с президент Николай Гигов победи точно с 3:0 и се окичи с бронзовите медали.

Снимка 237526

Източник: bfunion.bg

В турнира за Шампионската лига българският шампион ЦСКА отпадна в 1/16 финалите от Аустрия Виена. В първата среща на стадион Пратер в австрийската столица домакините постигнаха комфортна победа с 3:1. Те поведоха с гол на Ралф Хазенхютъл в 16-та минута. Армейците изравниха чрез Венцислав Живков в 58-ата минута. В края българската отбрана се пропука и два късни гола на Робертс Фридрикас в 83-тата и Валтер Коглер в 89-тата минута оформиха крайния резултат. Голът на чужд терен съхрани шансовете на ЦСКА за класиране на осминафиналите.

Реваншът на Българска армия започна прекрасно с гол от съблекалните на Кирил Метков. В 28-та минута Tомас Фльогел изравни. През втората част българите отново поведоха чрез Ивайло Андонов в 60-тата минута. Литовецът Валдас Иванаускас поля стадиона с леден душ, когато изравни в 67-тата минута, вкарвайки решителен втори гол на чужд терен. Драгонов отбеляза почетния победен гол за 3:2 в 73-тата минута.

Голямото шоу на 1/16 финалите беше двубоят, който противопостави шампионите на Англия и Германия. Англичаните, останали с нулев коефициент след 6 годишно наказание, бяха поставени сред аусайдерите. Щутгарт изтегли късата клечка при жребия и се падна да играе с Лийдс. В първата среща на германска земя Щутгарт спечели с 3:0 след равностойна игра. Головете отбелязаха през второто полувреме: Валтер (2) и Бук. На реванша футболистите на Лийдс влязоха надъхани да сътворят обрат. Те поведоха чрез Гари Спийд в 17-тата минута и продължиха да натискат. Германците успяха да изравнят чрез Андреас Бук и решиха, че са си свършили работата. МкАлистър от дузпа през първото полувреме и Ерик Кантона и Лий Чапман увеличиха на 4:1, когато оставаха още 12 минути до края на двубоя. Въпреки положенията и натиска, гостите не допуснаха ново попадение и си помислиха, че са в груповата фаза.

Снимка 237527

Източник: youtube.com

За тяхно голямо съжаление треньорът им Кристоф Даум, в желанието си да забави играта, пусна в 83-тата минута Йово Симанич. Хърватинът се оказа четвърти чужденец на терена, което беше в нарушение със съществуващото правило за максимум трима чужденци. Англичаните веднага подадоха контестация, която беше уважена и им бе присъдена служебна победа с 3:0. В тази ситуация УЕФА взе соломоновото решение да се изиграе допълнителна среща на стадион Камп Ноу в Барселона. Представителите на Лийдс пледираха за служебно класиране. В допълнителния мач англичаните бяха малко по-добри и спечелиха с 2:1. Срещата се игра на почти празен стадион.

Останалите двубои от кръга завършиха според очакванията. Действащият шампион Барселона се поизмъчи с норвежкия Викинг като го елиминира с общ резултат 1:0.

Третия мач на празния Камп Ноу

ВТОРИ КРЪГ
Капризите на жребия противопостави двата британски отбора: Лийдс и Глазгоу Рейнджърс. Двубоят беше наречен битката за Британия. Противно на очакваният шотландците бяха по-добри и в двете срещи, които спечелиха с по 2:1. В техните редици личаха звезди като англичаните: Пол Гаскойн - Газа и Марк Хейтли.

Битката за Британия се води на всички етажи

Източник: weareleedsunited.co.uk

Голямата бомба хвърли руският шампион ЦСКА, който елиминира на купата - Барселона. В Москва каталунците направиха стратегическо 1:1 и си помислиха, че са си оплели кошницата. Две седмици по-късно на Камп Ноу домакините поведоха с 2:0 с голове на Мигел Надал и Чики Бегиристайн в първия половин час игра. Дори попадението на Евгени Бушманов в 44-тата минута изглеждаше по-скоро като почетно. През втората част гостите за изненада на 80-те хиляди по трибуните имаха пълно превъзходство и обърнаха резултата след попадения на Денис Машкарин и Дмитри Карсаков. Дори Христо Стоичков, който игра през цялата среща не можа да спаси отбора си от провал.

Руските медии бяха в еуфория след победата на Камп

Източник: footballgrad.com

ГРУПОВА ФАЗА
Липсата на шампионите на Европа и Испания, Англия и Германия направи груповата фаза леко скучна. След две години УЕФА взе мерки по въпроса.
В група B супер отборът на Милан без особено напрежение спечели и шестте си двубоя срещу ИФК Гьотеборг, Порто и ПСВ Айндховен и с лекота се класира за финала.

В група А имаше някаква. Отборите на Олимпик Марсилия и Глазгоу Рейнджърс бяха с изравнени възможности. Двете срещи помежду им завършиха наравно и спорът изглеждаше, че ще се реши по голова разлика. Марсилци взеха мерки и "надделяха" над езекутора на Барселона, ЦСКА Москва с 6:0 В британските медии се прокраднаха твърдения, че французите "са създали организация" за спечелването на трофея. Централният нападател на Рейнджърс, Марк Хейтли твърди, че "е получил парична оферта да не играе във втората среща с Олимпик." В последния си мач шотландците не можаха да вкарат гол на руските армейци и Марсилия спечели групата с една точка аванс.

ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ
Голямата инвестиция на президента на Олимпик - Бернар Тапи се оправда със спечеления финал. Марсилия стана единствения досега отбор спечелил най-престижния трофей на стария континент. Радостта беше помрачена от изваждането на отбора от френската Лига 1 след като беше доказано, че Тапи е уредил последния мач от първенството срещу Валансиен. С тази победа Олимпик беше спечели титлата, която впоследствие остана вакантна.

Базил Боли бележи мощно с глава

Източник: memosport.fr

Победният гол отбеляза родения в Абиджан защитник Базил Боли след удар с глава в 43-тата минута. Центрирането беше от корнер на Абеди Пеле. Милан бяха фаворити в двубоя, но Рууд Гулит и Ван Бастен страдаха от контузии. Гулит не бе в състава, а Ван Бастен беше вдигнат от лекарите на крака специално за този мач. Това бе последният двубой на великия холандец за Милан. Той не можа да бъде пълноценен и дори бе сменен в края.

В първите минути италианците имаха преимущество. Бартез спаси опасен удар на ван Бастен, Масаро изпусна две чисти положения. В началото на второто полувреме Капеоло пусна легендата на Олимпик, Жан-Пиер Папен на мястото на Донадони. Французинът на два пъти имаше възможността да накаже бившия си клуб. Постепенно "червено-черните" отпаднаха, и когато се наложи смяната на Ван Бастен всичко приключи.