Лукойл Академик ще играе за трофея в турнира за Купата на България.

"Студентите" спечелиха драматично полуфиналния сблъсък с Балкан (Ботевград) с 80:79 (28:17; 12:17; 20:18; 21:13; 7:6), след продължение.

Дани Гибсън се отличи с "дабъл-дабъл" за шампионите - 20 точки и 11 асистенции, а Стив Зак и Филип Виденов добавиха съответно по 17 и 16 точки.

Берое ще играе на финала за Купата на България

Старозагорци за първи път в своята история ще спорят за трофея

Травис Даниелс отново бе над всички в селекцията на "зелените" - 19 точки и 16 борби, Амин Хот и Радослав Кочев се отличиха съответно с по 17 и 15 точки, а Станимир Маринов вкара 13 точки.

Баскетболистите на Лукойл Академик стартираха със серия от 10:2, като през цялата първа четвърт стояха по-добре на терена и заслужено след десет минути "студентите" имаха двуцифрен аванс - 28:17.

В началото на втория период символичните гости от Ботевград преминаха от лична в зонова защита, което смути Лукойл Академик. От своя страна, играчите на Балкан се развихриха и след серия от 10:0, която дойде след успешни атаки на Секулович, Даниелс и Ст.Маринов, разликата бе стопена до само една точка - 27:28. Това принуди Тони Дечев да вземе прекъсване, а след подновяването на играта възпитаниците му бяха с една идея по-концентрирани от съперника и това им помогна да се оттеглят на почивката с шест точки аванс - 40:34.

Лукойл Академик отпадна драматично от Европа

Завърши трети в групата си

Второто полувреме стартира с размяна на точни стрелби от зоната за три точки, но малко след това "зелените" от Ботевград отново демонстрираха отлична отборна игра и равенството бе възстановено - 45:45. Равенството се запази почти до края на периода, но в последните 120 секунди мерникът изневери на символичните гости от Балкан, докато съперниците им от Лукойл Академик използва всеки шанс и разликата се покачи до осем точки - 60:52 след 30 минути игра.

Последната четвърт започна по възможно най-лошия начин за Балкан, след като старши-треньорът на "зелените" Небойша Видич се изнерви на няколко отсъждания на съдийската тройка и в частност на Искрен Манолов, с което си изпроси две технически нарушения и бе принуден да напусне залата. Всичко това явно мотивира ботевградчани, които отново успяха да стопят изоставането си до само три точки - 61:64. Академик отговори с точни стрелби от тройката на Корниенко и Гибсън за 70:63, но в този момент гардът на ботевградчани Хот се нагърби с отговорността да завърши две поредни атаки и разликата за пореден път бе намалена - 68:70 при 3:37 минути до края.

Лукойл Академик победи Ямбол със 76:44

Лукойл Академик отнесе Ямбол за Купата

За Купата на България

В оставащото време интригата се съхрани в пълна сила, като 12 секунди преди края Хот вкара и изравни - 73:73, а в ответната атака Дани Гибсън направи крачки и така мачът отиде в продължение.

Равеството в резултата се запази до средата на продължението, когато Станимир Маринов вкара два фала и Балкан поведе за първи път в мача, а малко след него и Хот вкара след красив пробив за 79:76. Оставащото време премина в тактическо надлъгване и многократни прекъсвания, а 10 секунди преди финала Зак вкара два фала и подсигури победата на Лукойл Академик и място на финала в турнира за Купата на България - 80:79.