ЦСКА победи с 2:0 шампиона Литекс в дербито от 14-ия кръг на "А" група. Много нерви, червени картони, греда и остри сблъсъци белязаха мача, в който "червените" се възползваха максимално от открилите се пред тях възможности. За пореден път този сезон над всички за софиянци беше румънецът Янис Зику, отличил се с асистенция и гол.

Двубоят започна вихрено за домакините, които натикаха съперника в собствената му половина. След само няколко минути игра Литекс можеше да поведе. Христо Янев изпълни своя специалитет от пряк свободен удар, но Райс Мболи внимаваше и се намеси отлично в точния момент.

До средата на първата част "оранжевите" категорично превъзхождаха софиянци и атакуваха агресивно. Шанс обаче за нещо пред алжирския страж нямаше и до почивката. "Червените" пък спокойно приемаха всичко и се опитваха да контраатакуват.

Тактиката не беше никак успешна, тъй като играчите на ЦСКА не успяха да създадат нито едно чисто положение. Малко след половин час игра Зику беше близо да направи нещо, но след като се завъртя в наказателното поле стреля в тялото на играч на домакините. До края възпитаниците на Атанас Джамбазки разчитаха на бързи атаки. Губеха обаче топката, а като цяло качеството на играта на двата тима не бе на високо ниво. Преобладаваха неточните подавания и липсата на креативност в предни позиции.

След почивката веднага мачът се превърна в дерби. Първо втората част започна с прекъсване, тъй като феновете на ЦСКА "обстрелваха" терена с димки, ракети и бомбички. Няколко минути трябваха, докато целият дим около вратата на Литекс се разсее. В 51-ата Том можеше да открие резултата, но сам на дузпата стреля в обсега на Райс Мболи, който изби.

Само три по-късно "червените" откриха резултата. Зику се пребори за топката на малкия пеналт, центрира на втора греда, където Грегъри Нелсън с глава отбеляза за 1:0. Домакините се втурнаха да изравняват без успех в нападение.

Така се стигна до 60-ата минута. Прибързано решение на главния съдия Ивайло Стоянов с последвал реванш. И определено актьорско майсторство на играч на ЦСКА, заслужаващ "Оскар". Какво се случи - на аутлинията Том и Румен Трифонов размениха остри думи. Продължиха да се държат мъжки, блъскайки главите си една в друга. Тогава Том се отдръпна и бутна Трифонов в лицето. Защитникът мислеше много бързо и се просна на терена.

Червеният картон вече беше в ръката на Стоянов и изпрати бразилеца под душовете. Без основание. Последва консултация със страничния рефер. Явно осъзнал грешката си, той изгони и Райс Мболи. Алжирският национал стана жертва, тъй като веднага притича към Том и започна да го бута и дърпа - пред очите на съдията. Направи същото и с Мирасема. Трифонов пък беше декориран с жълт картон и нищо чудно да влезе в обсега на "Господари на ефира". Може пък да има късмет и вместо "Оскар" да прибере "Златен скункс".

В 71-ата отново малшанс за Литекс, тъй като капитанът Светльо Тодоров нацели напречната греда след удар с глава. Малко след това пък Петър Занев прехвърли стадиона с изстрел от около 25 метра. Почти четвърт час преди края на редовното време ЦСКА нанесе своя втори удар по домакините.

Зику изведе Делев, чийто шут беше блокиран от двама защитници. Румънецът обаче внимаваше, притича към отбитата топка и я копна над легналия вече Винисиус - 2:0. Малко след това нова отлична възможност за домакините при странна намеса на Костадин Стоянов позволи на Ицо Янев да намали. Тодоров обаче беше на грешното място и без да иска блокира силния шут на своя съотборник.

До края "оранжевите" не успяха да организират нищо сериозно пред Макенджиев и той  записа суха мрежа при дебютния си мач за "червените" през новия сезон.

С успеха ЦСКА се изравни на върха с Лудогорец - с по 35 точки, и в последния 15-и кръг за есента тези два отбора ще спорят кой ще зимува като лидер на "А" група. Загубата пък смъкна шампионите на шеста позиция с 25 т.