ЦСКА го направи! След години на тягостно очакване, "червените" най-сетне постигнаха победа над един от големите си съперници Лудогорец! Селекцията на Стамен Белчев спечели визитата си на настоящия шампион с 2:1. "Армейският" триумф се оказа още по-сладък, тъй като се превърна в реалност след пълен обрат, при това с човек по-малко.

След нулева първа част, през която и двата тима имаха своя шанс да отбележат, подновяването на играта донесе радост за лудогорци. Густаво Кампаняро се възползва от пас на Марселиньо и с лекота направи 1:0.

Лудогорец - ЦСКА 1:2 (Развой на срещата по минути)

"Червените" промениха историята в Разград

ЦСКА обаче отговори подобаващо на предизвикателството и изравни след гол с глава на Каранга. Малко по-късно обаче, любимецът на Сектор "Г" се превърна от герой в грешник, след като бе изгонен заради втори жълт картон. И това обаче не възпря гостите, които в 71-ата минута стигнаха и до решителния победен гол, дело на появилия се секунди по-рано Кевин Меркадо. До края Лудогорец опита да стигне поне до точката, ала с отлични намеси впечатли литовският страж Черниаускас.

Снимка 321949

Освен първо от ЦСКА, поражението бе дебютно за Лудогорец в Първа лига, а също така и под ръководството на техния старши-треньор Димитър Димитров. "Орлите" остават на върха в таблицата, но авансът им пред "червените" вече е само две точки.

Стамен Белчев: Заслужено победихме Лудогорец

Щастливият Белчев: ЦСКА го чака добро бъдеще!

"Никой не ми е поставял ултиматум"

Въпреки първоначалните очаквания, Лудогорец тръгна в атака още от първата минута. Защитата на ЦСКА не изглеждаше никак убедителна, което сякаш даде самочувствието на Мисиджан и Анисе да стрелят от сериозна дистанция. Черниаускас обаче не трябваше да се намесва при нито една от гореспоменатите ситуации. В атака пък "червените" не правеха нищо интересно. За такова може да борим само неволния удар в лицето на Игор Пластун от борещия се за първа топка Густаво Кулма.

Снимка 321951

Столичният гранд можеше да компенсира слабото си начало с гол в 7-ата минута. Анисе сбърка в средата на терена, което позволи на Станислав Манолев да организира бърза контраатака. Миг по-късно българският национал подаде за непокрития Тиаго. Звездата на ЦСКА се озова сам срещу Броун, но явно му липсваше достатъчно хладнокръвие, тъй като вместо да отбележи, прати коженото кълбо разочароващо в аут. Ситуацията накара главния мениджър в ЦСКА - Стойчо Стоилов да се хване за главата.

ЦСКА продължи да бъде отборът, който създава по-опасните ситуации в дербито. 10 минути след първия съдийски сигнал, Фернандо Каранга бе изведен хитро зад статичната отбрана на Лудогорец. Хорхе Броун обаче внимаваше и предвидливо се хвърли в краката на бразилския голаджия.

Петър Колев: Не смятам, че сме изгубили закономерно днес

Заместникът на Херо намери удобно оправдание за загубата от ЦСКА

"Умората от мача с Брага повлия"

Лудогорец владееше повече топката, но трудно достигаше до реално голово положение. Такова се опита да създаде непримиримият Натанаел в 22-ата минута. Фланговият бранител се справи с Каранга и Дюлгеров, ала последвалият му изстрел не намери очертанията на "червената" врата.

Снимка 321963

За втори път от началото на мача, Лудогорец беше изненадан от контраатака на ЦСКА. Тиаго и Каранга повториха упражнението от по-рано, като този път бразилецът съумя да отбележи в мрежата на "орлите". Фернандо обаче нямаше време да се зарадва, тъй като видя вдигнатия флаг за засада на страничния съдия. При повторенията ясно си пролича, че стрелецът е бил зад последния в защитата на домакините.

Лудогорец се събуди от "есенния" си сън и стигна до чиста възможност за гол в 35-ата минута. Отбраната на ЦСКА проспа бързо подаване към Лукоки. Конгоанецът съумя да елиминира и съпротивата на Черниаускас, пускайки за непокрития почти на дузпата Мисиджан. Вура обаче направи далеч по-трудното и от няколко метра не успя да намери опразнената врата.

Козмин Моци: Трудна загуба, ЦСКА не ни изненада

Моци: Най-слабият ни мач от шест години

"ЦСКА не ни изненада с нищо"

Първата част ще бъде запомнена и с нестихващия стремеж на гостуващата агитка да изпочупи сектор "Г" на "Лудогорец Арена". Малка част от него дори за миг беше запалена.

Снимка 321958

Второто полувреме започна по мечтан начин за хората на Димитър Димитров. Публиката в Разград ликуваше, след като любимците им ги зарадваха с гол в 49-ата минута. Опитният Марселиньо увлече със себе си трима бранители на ЦСКА. Последва негов акуратен пас към Кампаняро. Бразилецът изпревари персоналния си пазач Малинов и от няколко метра не остави никакви шансове на Черниаускас.

Каранга: Моци ми влезе отзад и се опита да ме удари през ръцете

Каранга обясни защо е получил червен картон

"Моци ми влезе отзад и се опита да ме удари през ръцете"

Гостите от София подобаващо отговориха на отправеното предизвикателство и паритетът беше възстановен в 57-ата минута. ЦСКА изпълни корнер, след който топката стигна до Тиаго, а миг по-късно португалецът я центрира опасно в полето на Лудогорец. Там над всички се извиси Фернандо Каранга, който с глава съумя да пречупи съпротивата на сюрпризирания Хорхе Броун.

Снимка 321956

Дербито в Разград предприе нов неочакван обрат в 68-ата минута, а Фернандо Каранга се превърна от герой в грешник за своя тим. Нападателят на ЦСКА се подаде на непрестанните лудогорски провокации и в крайна сметка бе изгонен от главния съдия Драганов. Бразилецът удари без топка Козмин Моци, заради което си изработи втори жълт картон и така без време остави своите с човек по-малко.

Станислав Манолев: ЦСКА и Лудогорец играят най-добрия футбол в България

Манолев: Така се показва шампионски характер

"Искахме повече победата и я постигнахме"

И докато домакините смятаха, че численото им превъзходство съвсем скоро ще ги дари с водачеството в мача, ЦСКА изненада всички в Разград, осъществявайки пълен обрат! Появилият се секунди по-рано на терена, Кевин Меркадо шутира авантюристично от средна дистанция. Ударът му по земя мина през куп от играчи, за да се спре в мрежата на Броун. Случилото се хвърли в делириум резервната скамейка на столичани, като да празнува с феновете дори беше администраторът на тима.

Снимка 321950

Случилото се откровено шашна шампионите, които за известен период от време не можеха да организират опасна атака. В опит да промени случващото се на терена, наставникът Димитър Димитров нареди пускането в игра на Клаудиу Кешеру и Вандерсон.

Устремът на "орлите" най-сетне се материализира в голова опасност 9 минути преди края. Марселиньо бе оставен непокрит в наказателното поле на ЦСКА, ала ударът му с глава бе блестящо спасен от Черниаускас.

В оставащите минути ЦСКА удържа геройски своята преднина и така се похвали с исторически първи успех срещу големия си противник от Разград.

Снимка 321954

В следващия кръг ЦСКА приема на свой терен носителя на Купата - Ботев (Пд). Лудогорец пък ще си има работа с другия пловдивски тим - Локомотив. Въпросните срещи са на 18 ноември, тъй като предстои пауза в родния шампионат.