Отборът на Лудогорец нанесе втора поредна загуба на Левски в Първа лига. Шампионите подчиниха "сините" с 3:1 насред стадион "Георги Аспарухов", като двубоят се превърна в един от най-зрелищните от началото на кампанията. Гостите от Разград наложиха волята си над скромната селекция на Николай Митов, която и днес бе изградена от сериозен брой юноши на клуба.

"Орлите" нанесоха своя удар в рамките на 60 секунди, когато между 21 - 22 минути, Марселиньо и Вандерсон дадоха прекрасен аванс на новия-стар шампион. До почивката Давид Яблонски върна интригата в мача, но в средата на втората част Вандерсон, с втория си гол в битката, сложи точка на спора.

Левски - Лудогорец 1:3 (Развой на срещата по минути)

"Орлите" отказаха Левски от второто място

Срещата можеше да премина и по доста по-различен начин, ако левскарите не бяха целили на три пъти гредите зад Ренан. Липса на шанс имаха Франсис Нар, Адениджи и Божидар Краев.

Снимка 294217

Така Левски се "бетонира" на третото място в елита и почти сигурно ще изгуби борбата с ЦСКА за втората позиция. "Сините" ще се надяват съперникът им днес да спечели Купата на България, за да избегне непредсказуем бараж за европейска квота с някой измежду тимовете на Ботев (Пд), Верея или Пирин.

Секунди преди началото на мача, феновете на Левски трябваше да видят как любимците им покорно правят шпалир на шампионите от Лудогорец.

Сашо Александров: За какво играем? За честта на Левски и за нас като отбор

Алвеша: Психически сме доста натоварени

"Мисля, че днес играхме добре"

Двубоят започна с преса на домакините. Николай Митов опита да изненада разградския съперник с няколко интересни рокади. Опорният халф Ивайло Найденов играеше като крило, докато на неговото място в центъра бе използван бранителят Димитър Пиргов. Първото изпитание пред вратата на лудогорци бе факт в 5-ата минута, когато остро центриране от фаул на Бурабия бе засечено с глава от Яблонски, но бе избито в ъглов удар от сигурния Ренан.

Снимка 294222

Трибуните на "Герена" бяха близо до това да изпитат голова радост в 16-ата минута. Сашо Александров отправи един дълъг пас към намиращия се на отсрещния фланг Франсис Нар. Ганаецът направи един от малкото си пробиви навътре в полето на противника и отправи тежък шут, който срещна страничната греда на шампионите.

Боримиров: Който обича Левски, може да ми се обади във всеки момент и да направи критика

Борето се ядоса от изказванията на Пажин и Коловати

"Не мога да коментирам селекцията, всичко е клубна тайна"

Постепенно Лудогорец се справи със стихийния натиск на Левски и нанесе своя решителен удар в 21-ата минута. Димитър Пиргов сбърка фатално с изнасянето на топката, давайки начало на светкавична разградска атака. Впоследствие на стрелкова позиция се оказа Марселиньо, който от средна дистанция препарира Ники Кръстев. Стражът може да носи вина за гола, тъй като сякаш подцени изпълнението на българския национал.

Ивайло Найденов: Резултатът не отговаря на случилото се

Иво Найденов: Да играя за Левски е сбъдната мечта

"Леко бях притеснен, но с хода на мача се отпуснах"

И докато "сините" все още не бяха осъзнали, че вече са изоставащи в резултата, гостите набързо им нанесоха втори звучен шамар. Още в следващата атака Джонатан Кафу навлезе в наказателното поле на Левски и опита нещо средно между подаване и удар. Топката срещна Яблонски, но остана в опасната зона. За части от секундата нито един от играчите на двата тима не посегна към коженото кълбо. Най-съобразителен тук се оказа Вандерсон, който притича и зверски от 1 метър сякаш превърна вечерта на столичани в истински кошмар.

Снимка 294220

Интересните мигове на "Герена" продължиха. Левскарите моментално се хвърлиха в атака, с надеждата това да помогне да намалят поне с един гол изоставането им от лудогорци. Близо да осъществи това беше звездата на домакините Божидар Краев, който слаломира между бранителите на "зелените", но падна след съприкосновение с техния вратар. Селекцията на Николай Митов веднага пожела дузпа, но реферът Стефан Апостолов остана безмълвен.

Интригата в столицата се завърна с гръм и трясък в 31-ата минута, когато Левски стигна до важно попадение. В прегръдките на своите колеги се оказа чешкият централен бранител Давид Яблонски. Здравенякът се бе позиционирал по великолепен начин на далечна греда и с глава оползотвори чудесно центриране на Огнянов. Огромна тактическа грешка при въпросния гол допусна Натанаел, който забрави да покрие "синия" футболист с №28.

Снимка 294223

Левскарите скоропостижно можеха отново да изостават с два гола, едва секунди, след като направиха 1:2. Франсис Нар демонстрира липса на каквито и да е умения при играта в защита, покривайки засадата на Клаудиу Кешеру. Останал сам срещу Николай Кръстев, румънецът сътвори нещо нетипично за своята огромна класа, стреляйки право в тялото на младежкия национал.

Петричев: Когато си шампион, е малко по-трудно

Петричев: Победата ни над Левски беше напълно закономерна

"Публиката трябва да е доволна"

Левски беше много близо до това да сътвори частичния обрат в 36-ата минута. Антон Огнянов навлезе на скорост от крилото, справи се с двама бранители на Лудогорец и шутира с по-слабия си десен крак. За негово съжаление коженото кълбо попадна право в обсега на Ренан, който хладнокръвно спаси с две ръце.

Бързите бразилски комбинации на Лудогорец нямаха разгадаване от "синята" отбрана. Една такава, в 41-ата минута, без малко не донесе трети гол в мрежата на Левски. Кампаняро подаде към Вандерсон, който мигновено уважи включването на Кафу, който от няколко метра обаче прати коженото кълбо над горната греда.

Снимка 294227

Лудогорец изобщо не намали темпото и през втората част. Играта започна с нови опасни атаки за шампионите, които в рамките на секунди можеха да отбележат дори два гола в мрежата на Ники Кръстев. Бавно изнасящата се отбрана на Левски обаче не бе наказана от Джонатан Кафу.

Митов: За да се направи отбор, трябва да се рискува

Ники Митов: Няма да ме сменят! Ръководството застава зад мен

"Днес отборът се стара и се надиграваше с Лудогорец. Това е пътят"

Играещият на непривичната позиция днес - Ивайло Найденов можеше да реализира първия си гол като играч на Левски в 56-ата минута. Юношата на "сините" загатна за големия си талант, след като се справи с Натанаел на крилото и навлезе много опасно в полето на Лудогорец. Последва негов сравнително слаб, но много точен изстрел с левия крак, който принуди Ренан да се разтегне максимално и избие в ъглов удар.

Марселиньо: Искаме и Купата на България

Марселиньо: Дано Лудогорец още дълги години бъде шампион

"Много важна победа за нас"

Лудогорец извади голям късмет в 63-ата минута, след като в рамките на 30 секунди, гредата на два пъти спаси шампионите. Първият удар в страничния стълб дойде след изпълнение на Бабатунде Адениджи, който къде волно, къде не, направи нещо подобно на "бижутерското" изпълнение на Христо Йовов срещу Олимпик Марсилия. Прехвърлящият му опит обаче кацна върху напречната греда. При последвалия корнер, Божидар Краев се оказа непокрит малко пред дузпата, но ударът му бе избит от Ренан, а след това се отклони и в страничния стълб.

Снимка 294235

Лудогорец умело дочака своя момент и сякаш сложи край на интригата в 69-ата минута. Божидар Краев се нагърби с изнасянето на топката, но я загуби срещу Вандерсон и бразилецът се понесе в атака. Последва елегантно разминаване на Яблонски, а миг по-късно звездата с №88 матира без особен проблем леко прилегналия Николай Кръстев.

Дерменджиев: Футболистите играха по-свободно и стана добър двубой за зрителите

Дерменджиев: Ако има изходящи трансфери, ще има и входящи

"Левски също имаше ситуации"

До края вече решеният двубой рязко спря да радва с интересни офанзивни мигове. Шанс да се разпише за Левски имаше младият Кабов, който обаче трябваше да види как шутът му бива спасен от Ренан .

Снимка 294234

В следващия кръг на Левски предстои изключително трудно гостуване на Дунав. Двубоят им е на 21.05 от 17:30 часа. Ден по-рано Лудогорец приема ЦСКА , като това ще бъде вечерта, в която "орлите" официално ще получат своята поредна шампионска титла.