Велик ЦСКА! След звучното 3:1 на "Герена" срещу вечния съперник отборът воден от Милен Радуканов си заслужи похвалите. А датата 26-ти февруари 2011 година ще остане паметна в историята на вечното дерби.

В исторически план "армейците" на Милен Радуканов след близо 26 години повториха подвига на своите предшественици, които на 22-ри декември 1985 година победиха със същия резултат Левски в квартал Подуяне. И отново за първенство на "А" група. Треньор на отбора бе Димитър Пенев. Тогава Стойчо Младенов вкара два пъти и Любо Пенев веднъж. За "сините" се разписа Руси Гочев.

Триумфът на момчетата на Милен Радуканов е още по-ценен на фона на събитията предшестващи дербито. Апотеозът на синята самонадеяност изби през цялата минала седмица. Едва ли не този мач трябваше да бъде протоколна победа за Левски. Колкото по-наближаваше срещата се създаваше убеждението, че най-логичното е Левски да спечели с 5:0 или "поне" с класическото 3:0. Щеше да се смята за неуспех ако победи "само" с 1:0. А равен мач за ЦСКА щеше да е върховна изненада. Победа пък с един измъчен гол за "армейците" се смяташе за прожектиране на фантастичен филм.

С оглед на развитието на срещата ЦСКА може да съжалява, че след фантастичната си игра и прожектирания на "Герена" 1:3D формат фантастичен филм не победи с чисти четири-пет гола разлика. Може би и това щеше да стане, ако Сашо Тонев, който си минаваше както иска по десния фланг на синята отбрана, не бе получил червен картон. Вярно, бяха изгонени заедно с Йовов, но отстраняването на двамата се отрази повече на "червените". След принудителното излизане на Тонев, бързото разиграване и добрият ритъм като цяло се позагубиха. В този мач всичко на ЦСКА спореше.

Най-голяма заслуга за съвсем новото лице на отбора има старши треньорът Милен Радуканов. Едва ли когато младият специалист пое на пожар тима някой е бил оптимист, че ще има промяна в Сашо Тонев, който през есента бе цар на уцелените греди. Мишел Платини пък беше отдавна отписан заради налегналото го безличие и безразличие. При Гьоре Йовановски Спас Делев стоеше повече на резервната скамейка и бе станал пътник. От стабилен защитник, Коце Стоянов се бе превърнал в човек, който се замесва волно или неволно в интриги с чуждите футболисти в отбора.

Раис Мболи така бе заключил вратата и никой не слагаше в сметките отново Иван Караджов, на който се припомняха нощните му подвизи. А Бандаловски бе в "списъка" на поредния провален трансфер в ЦСКА. С ирония бе приет фактът, че скаута Методи Томанов е разузнавал контроли на Левски в Кипър. Както и някои нововъведения на Радуканов в тренировките на ЦСКА по време на двата лагера в Ксанти и Сиде.

Наистина не беше за вярване това, което се видя на "Герена" още от първите минути на мача с Левски. В ЦСКА играеха хем бързо, хем на сигурно. Във всяка една линия, в защита, в центъра на терена, в атаката имаше числено превъзходство на "червени" футболисти. Когато "армейците" атакуваха си подаваха топката, когато се защитаваха я отнемаха. Правеха го далеч от опасните зони пред Караджов. Смелият състав с Бандаловски на десния бек и без Акуаро, а с титуляр в центъра на защитата Апостол Попов беше първото което направи впечатление.

В психологически план в случая с юношата на Левски Иван Бандаловски е нормално да иска да даде всичко от себе си с фланелката на вечния съперник, за да покаже недалновидността на тези, които го прокудиха от "синия" клуб. В психологически план това бе една от спечелените битки от Радуканов. Ами какво направи Попов. Защитникът, който направи уникална вересия когато ЦСКА изгуби от Рома с 0:3 в Лига Европа, като върна топката назад с глава и изведе футболист на "вълците" в голова позиция, сега бе съвсем различен. Дори отбеляза гол за ЦСКА. Какво е говорил Милен Радуканов с Мишел Платини той си знае. В този мач обаче на Платини му спореше всяко едно отиграване. За първи път след фамозния си гол срещу Фулъм, от който мина доста време, бразилецът защити фамилията си. Така Мишел Платини влезе през парадния вход на вечното дерби, като с двата си гола за ЦСКА се нареди до Макдоналд Мукаси, който също вкара две попадения на "сините" пак в един мач на 26 октомври 2002 на "Армията" за 3:0.  Националът на ЮАР има гол срещу Левски и докато играеше в Локо (Сф),но тук става въпрос за вечното дерби.

Костадин Стоянов бе в основата на спирането на Дембеле. Наистина този футболист е голямо "перде" и за защитник това е голям коз. Вярно, автоголът, който той си вкара стана след като Гара отправи удар, но това вече бе при 3:0 за ЦСКА. Което разбира се можеше да бъде избегнато. Караджов на два пъти спря голмайстора на "сините". Единият път през първото полувреме, когато самоотвержено изби и втория път при 1:3 спаси виртуозно стопроцентов голов удар на малиеца.

Наистина като факт Радуканов постигна това, което стори и Димитър Пенев. Но въпреки историческата победа с 3:1, която повтаря тази на Стратега от 1985, Милен е все още на светлинни години от треньор номер 1 на 20-и век. В ЦСКА допускането в категорията на легендите става през много тънка цедка. Минаването става само и единствено през историческото одобрение на многобройните привърженици на "червения" клуб. При това спонтанно.

Милен наистина си постла пътя с две емблематични победи. Едната в Лига Европа във Виена срещу австрийския гранд Рапид, а другата срещу вечния съперник Левски на "Герена. Но това е само началото на пътя. В голям клуб като ЦСКА големите предизвикателства ги има винаги и трябва постоянно да си на нивото на напрежението на тези предизвикателства.