Украинецът с български паспорт Леонид Базан спечели сребърен медал в категория до 66 кг на европейското първенство по борба свободен стил в Белград. На финала той загуби от руснака Алан Гагоев с 1:2 части (0:3, 1:0, 0:1). Всъщност третата част завърши 0:0, но при жребия руснакът имаше късмет и спечели с клич.

Базан е сребърен медалист и от европейското първенство в Дортмунд през миналата година.

По пътя към финала нашият борец елиминира последователно италианеца Раймондо Кампаня с 2:0 части, унгареца Гергели Волер с 2:1 и на полуфинала - грузинеца Ота Тушишвили с 2:0 части (1:0, 3:0).

Базан заяви, че след като е загубил първата част се е борил много добре във втората. Но в третата не е проявил достатъчно активност, борил се е предпазливо с оглед запазването на нулевото равенство и е разчитал повече на допълнителната схавтка. Но при жребия не е имал късмет.

В категория до 96 кг Георги Средков постигна победи с 2:1 (0:2, 1:0, 1:0) над британеца Лион Ретигън и с 2:1 (0:1, 2:1, 0:1) срещу словака Йозеф Яловяр. Той отстъпи на четвъртфинал срещу руснака Абдусалам Гадисов, който обаче се класира за мача за титлата и изтегли българина в репешажите. Там загуби от поляка Радослав Баран с 1:2 части (0:1,4:0, 0:3) и се нареди на 7-о място.

В категория до 48 килограма при жените Елица Янкова загуби още първата си схватка от полякинята Анна Лукашак с 1:2 (0:1, 2:1, 0:1) части.

Днес на тепиха ще се качат Радослав Великов (55 кг) и Анатолий Гуйдя (60 кг). И двамата ни представители изтеглиха ужасяващ жребий.
Световният вицешампион и носител на бронзов медал от олимпийските игри Радослав Великов ще почива в предварителния кръг и на осминафиналите ще играе с двукратния европейски шампион и носител на сребърен медал от световното първенство в  Ню Йорк'2003 Генади Тулбя от Монако. Всички силни борци са събрани в неговия поток, така че, ако стигне до финала, това вероятно ще бъде най-леката му схватка.
В категория до 60 кг Анатолий Гуйдя също започва от осминафиналите, където ще се бори с Расул Муртазалиев от Русия. Гуйдя е бронзов медалист от европейското първенство в Дортмунд 2011.

В женските категории днес нямаме представителки.

Вчера стана ясно, че поради здравословен проблем Елис Гури няма да пристигне в Белград. Вместо него ще се бори Калоян Динчев.