Топлото време, дъждът и мокрия сняг оставиха разочаровани стотици зрители във Ванкувър и пред телевизионните екрани в първия ден на ХХІ-та зимна олимпиада. Голямото шоу на старта на игрите трябваше да е в спускането при мъжете от програмата на алпийските ски. То обаче ще се състои в понеделник.

Героите
Големите имена на първия ден на най-големия форум се оказаха добре познати. Швейцарският ски скачач Симон Аман стана първият шампион във Ванкувър. За него това е трето злато от бяла олимпиада. Симон определи триумфа си като чиста лудост. Тя обаче със сигурност не се хареса на друго голямо име - Адам Малиш. Полякът остана заради златото, което на този етап отново му избяга.

Още едно утвърдено име стигна до своя триумф. Състезателят по бързо пързаляне с кънки Свен Крамер стана шампион на 5000 м. „Днес той просто бе непобедим", обобщи ситуацията бронзовият медалист Иван Скробев.

На 1500 м в шорттрека американецът Аполо Антон Оно остана със сребърен медал, но въпреки това бе доволен. Отличието го превърна в най-успешният американски спортист на зимна олимпиада и той сякаш повлече крак за още цели три медала на тима си от първия ден.

Домакините от Канада пък ще продължат да чакат първото си злато след като в последните минути на старта в ските свободен стил то им се изплъзна.

Изненадите
Големите сюрпризи на старта на игрите дойдоха от спринта на 7,5 км в биатлона. С едно-единствено изключение фаворитките се провалиха с гръм и трясък. Шампионка пък стана словачката Анастасия Кузмина.

Успехът й накара руснаците гузно да се споглеждат как родената в Тюмен състезателка се е озовала в друг отбор. Германката Магдалена Нойруер даде сериозна заявка за нещо повече след като още в първия си старт на олимпийски игри стигна до сребро.

Бронзът също отиде при изненадващ носител - французойката Мари Дорен.

Германец пък поведе след първите два етапа в шейните. Надпреварата там обаче минава под сянката на трагичната смърт на грузинеца Нодар Кумариташвили.

Българите
Три българки и двама българи сложиха началото на родното представяне на игрите. Очаквано биатлонистката ни Нина Кленовска остана в дъното на класирането. Трите й грешки в стрелбата обаче предизвикаха недоволството дори на Екатерина Дафовска. „Твърде много са", призна олимпийската шампионка от Нагано'98.

В шорттрека Марина Георгиева-Николова и Евгения Раданова бяха на двата полюса. Първата бе дисквалифицирана още преди началото на серията, втората стигна до четвъртфинал.

В състезанието с шейни Петър Илиев и Иван Папукчиев не стигнаха до изненада и се движат в местата между 33-37 след втория етап.