Беларус победи с 5:2 САЩ и се изкачи на първо място в група "Б" на световното първенство по хокей на лед за мъже. Това беше и първата победа на европейския тим над янките от десетилетия насам, като американците са спечелили последните пет мача през миналите 15 години. Три гола през втората част решиха двубоя в полза на Беларус.

"Просто им позволихме прекалено много да се движат с шайбата. Допускахме неточности в тяхната зона и те бързо връщаха притежанието си, а след това на скорост стигаха до вратата ни. Беларус се възползва от това и ни победи", каза центърът на американците Джак Айхел.

Отборът на САЩ стартира мача с канонада към стража Кевин Лаланд, който обаче спаси 13 удара само в първата третина на срещата. Мат Хендрикс и Бен Смит бяха особено активни, като последният завърши три последователни атаки, но нито една успешно. Европейците пък приеха играта в собствената си зона и рядко излизаха на стрелкова позиция, но втората третина промени всичко. Артур Гаврус откри след 1:11 минути игра, а след точно 110 секунди Артьом Волков удвои аванса на Беларус. Шайбата на Александър Китаров пък се оказа победна, след като само Брок Нелсън и Тори Круг вкараха в полза на САЩ. Беларус добави четвърта шайба в мрежата на Джак Кембъл при двоен пауърплей, след като Алексей Калюжни завърши бързо изнасяне в зоната на американците. Те получиха пети гол от същия състезател, а мачът завърши при крайното 5:2.

Чехия пък успя да победи Франция с 5:1 в другия мач днес. Домакините поведоха чрез Ондржей Немец и Владимир Соботка в първата третина, а начало на головата серия през третата даде ветеранът Яромир Ягър. Немец вкара второто си попадение малко по-късно, а Роман Червенка оформи крайното 5:1.

За французите се разписа Кевин Екефьой. Чехите се утвърдиха на четвърто място в група "А" след тази победа, докато Франция заема пета позиция при четири точки пасив.