Испанският специалист Санти Дения е основният фаворит за поста на нов национален селекционер на Чехия, съобщават медиите на Иберийския полуостров. Според испанския всекидневник "АС" и други местни издания, Дения е гласен за заместник на Мирослав Коубек, който бе освободен след силното разочарование на Световното първенство в Северна Америка. Напрежението в съблекалнята и липсата на авторитет у Коубек доведоха дотам, че част от състезателите отказваха да излязат на терена в определени двубои.

Така чехите отпаднаха от Мондиал 2026 още в груповата фаза след равенство срещу РЮА и две поражения от Мексико и Южна Корея.

Ако 51-годишният Дения поеме поста, той ще влезе в историята като първия чуждестранен треньор, водил чешкия национален отбор. За последно той бе начело на катарския Ал Шахания, а в момента е без клуб.

В самата Чехия обаче все още не са сигурни в назначаването му. Порталът idnes.cz съобщава, че в Изпълнителния комитет на Футболната асоциация липсва консенсус преди предстоящото заседание през август. Поне петима членове са против ангажирането на скъпоплатен специалист от чужбина, тъй като се съмняват, че наличният потенциал от играчи ще доведе до значително по-различни резултати.

"Той много прилича на Луис де ла Фуенте. Работили са заедно 14 години в испанската федерация, и двамата са преминали през младежки селекции и са постигали успехи с тях. Дения има репутацията на страхотен треньор и ментор", заявява пред idnes.cz Алек Санчес, испански видео-анализатор, работещ във втородивизионния Усти над Лабем.

Сеп Блатер: Инфантино и Тръмп вредят на футбола

Сеп Блатер: Инфантино и Тръмп вредят на футбола

Блатер остро разкритикува президента на ФИФА