Миналогодишният финалист отборът на Словакия беше на крачка от отпадане в първата фаза на световното първенство по хокей на лед в Швеция и Финландия. В последния мач в група Б той се нуждаеше от задължителна победа над САЩ, за да си осигури участие на четвъртфиналите. Американците вече се бяха класирали за тази фаза.

Словаците успяха да се наложат с 4:1 (2:0, 1:1, 1:0). Изключително мотивирани за победа, те започнаха мача агресивно и още в 15-ата секунда откриха резултата с гол на Бранко Радивоевич. В 4-ата минута вече водеха с 2:0 с попадение на Мартин Бартек.

Голът на успокоението вкара  Рене Видареник в средата на втората третина. Американците успяха да намалят в самия край, като автор на попадението бе Дани Кристо.

Последната третина премина в по-спокойно темпо. Две минути преди края американците смениха своя вратар и на полето се появи шести човек с идеята за изравнение. Секунди след това хокеистите на Словакия успяха да контраатакуват и след грешка на един от гардовете на САЩ, успяха да отбележат четвърто попадение, което реши окончателно срещата.

След този мач начело в групата с по 15 точки са Русия и САЩ, но руснаците имат предимство от победа в прекия двубой. Финландия има 14 точки и й предстои мач с Латвия. При победа ще оглави класирането.