Четвъртфиналите на световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Швеция и Финландия бяха белязани от изключителен драматизъм и невероятни обрати. В три от тях победителят беше определен в последните секунди на мача.

Единият от домакините, отборът на Швеция, отпадна след загуба от Чехия с 3:4 (1:2, 1:1, 1:1). Милан Михалек вкара два гола за победата на чехите, а по един добавиха Петр Недвед и Иржи Новотни, а за шведите се разписаха Луи Ериксон, Хенрик Зетерберг и Джонатан Ериксон.

Отборът на Швеция откри резултата през първата третина, но чехите направиха обрат до 3:1. Домакините се вдигнаха на щурм и успяха да изравнят. В 58-ата минута шведите можеха да отбележат победен гол. Ландерског преодоля защитник и излезе сам срещу вратаря, но ударът му в далечния ъгъл попадна в щангата. Когато до сирената оставаха 29 секунди, Михалек отбеляза решаващата шайба и класира Чехия на полуфинал.

В друг четвъртфинален мач защитаващият титлата си тим на Финландия победи драматично САЩ с 3:2 (0:0, 1:1, 2:1). В препълнената зала в Хелзинки другият домакин на първенството откри резултата в 24-ата минута чрез Йонсю . Но радостта на финландците продължи само 21 секунди, когато Кайл Палмиери изравни. Американците стигнаха до пълен обрат с попадение на Боби Райън в 42-рата мин. Капитанът Мику Койву изравни 7 минути преди сирената. Голът беше признат след преглеждането на видеозаписа, който показа, че шайбата е вкарана във вратата със стик, а не с кънка. Драмата настъпи в последните секунди на мача. Йесе Йонсю донесе победата за световните шампиони само 9 секунди преди сирената.

Единственият четвъртфинал, който завърши с разлика от повече от един гол беше между Русия и Норвегия. Руснаците спечелиха с 5:2 (2:1, 0:1, 3:0). Но победата не дойде толкова лесно. Втората третина завърши при равен резултат - 2:2.

Дошлите преди два дена след отпадането на Вашингтон Кепитълс от борбата за Купа Стенли Александър Сьомин и Александър Овечкин направиха комбинация и последният откри резултата в 8-ата минута. В 12-ата Пер-Оге Скредер изравни. Александър Попов отново изведе Русия напред в 15-ата минута. Секунди след началото на втората третина Патрик Торесен изравни при числено преимущество. Опитите на руснаците да вкарат нов гол до края на третината останаха безрезултатни.

Едва през третата третина Русия успя да реализира превъзходството си и с голове на Алексей Емелин (41), Николай Жердьов (51) и Иля Никулин (55) спечели мача с 5:2.

Четвъртият полуфиналист е отборът на Словакия, който в първия мач за деня победи Канада с 4:3.