Феновете на хокея по цял свят дочакаха - в нощта на сряда срещу четвъртък българско време започва супертурнирът "Четири нации" (4 Nations Face-off), в който ще си съперничат някои от най-великите хокеисти на нашето време.

Надпреварата, която ще продължи до 20 февруари, противопоставя отборите на Канада, САЩ, Финландия и Швеция, съставени само от играчи от Националната хокейна лига (НХЛ), която прекъсва своя сезон заради турнира.

Четири мача ще се играят в залата на Монреал Канейдиънс "Бел сентър", а останалите три, включително финала, в арената на Бостън Брюинс, "Ти Ди Гардън".

Надпреварата е налична за прогнози в сайта, чието лого стои на екипите на ЦСКА и пловдивските Ботев и Локомотив, и там личи изобилие от пазари за всички срещи в турнира.

Какво представлява 4 Nations Face-off?

Турнирът е проект на НХЛ и замества традиционния "Мач на звездите", който маркира средата на редовния сезон в лигата на САЩ и Канада. Освен заради шоуто, целта на новия турнир е да се промотира завръщането на асовете от НХЛ на Зимните олимпийски игри, което ще се случи догодина по това време в Италия.

Такъв тип турнири имаше и в миналото и някога бяха известни като "Купата на Канада", а по-късно като "Световна купа". Те, както и сегашният "Четири нации", нямат нищо общо с Международната федерация по хокей (IIHF).

В турнира "Четирите нации" участват отбори от някои от най-големите хокейни сили, но докато Русия е в спортна изолация заради войната с Украйна, то буди недоумение липсата на Чехия - актуалният световен шампион по хокей на лед, с предостатъчно представители в лигата.

Така думите "някои от най-великите хокеисти на нашето време" в увода са важно уточнение. И все пак "Четирите нации" е вълнуваща надпревара - и още как!

Треньорът на американците Джон Торторела.

Източник: IMAGO

Треньорът на американците Джон Торторела.

Регламент и формат

Четирите отбора започват турнира с мачове "всеки срещу всеки", което означава по три двубоя за всеки тим. За победа в редовното време на даден мач се дават по три точки, две се присъждат за успех с продължение или дузпи и една на загубилия с продължение или дузпи.

Заелите първите две места в класирането ще играят финал за определяне на първенеца.

"Четирите нации" обяснимо се провежда по правилата на НХЛ - при равенство ще се играе четвърта част от 10 минути, като в нея отборите ще включват по трима полеви играчи, не по петима и важи правилото за "внезапна смърт" - отборът, който пръв вкара гол печели и мачът свършва. Ако равенството се запази, следват дузпи.

Единствено във финала добавеното време вече ще е 20 минути, а отборите ще са с по петима на леда. И отново важи правилото за "внезапна смърт" или дузпи при равенство и след продължението.

Кои са големите звезди?

Конър Макдейвид на тренировка на Канада.

Източник: IMAGO

Конър Макдейвид на тренировка на Канада.

Няма как да не се почне с канадския отбор, който сам по себе си представлява "all star" тим, като извън сметките останаха играчи с много солидни визитки.

За първи път в турнир със състезателен характер заедно ще играят капитанът на "кленовите листа" Сидни Кросби (Питсбърг Пингуинс) и настоящите мегазвезди Конър Макдейвид (Едмънтън Ойлърс) и Нейтън Макинън (Колорадо Аваланч), при това Кросби и Макинън са поставени в една нападателна тройка в първата петица на Канада. Гениалният Макдейвид, наричан още "Макджийзъс" в родината си, ще води втората петица.

Според канадски медии, тримата ще са заедно на леда, когато тимът е с човек повече, подкрепени от защитника Кейл Макар (Колорадо Аваланч), сам по себе си с впечатляващи показатели в атака. Горко на опонентите в тези случаи.

Което ни отвежда към американската селекция, водена от съвременни титани на играта като Остин Матюс (Торонто Мейпъл Лийфс) и братята Матю Ткачък (Флорида Пантърс) и Брейди Ткачък (Отава Сенатърс), синове на величието Кийт Ткачък, който знае това-онова не само за НХЛ, но и за мачовете на международно равнище с екипа на САЩ.

Едно е пределно ясно: съставът на САЩ е не по-малко стойностен от този на "братовчедите" на север. Според специалистите шансовете за краен успех в турнира на двата домакина са равни.

Капитанът на Финландия Александър Барков е лидер и на Флорида Пантърс.

Източник: IMAGO

Капитанът на Финландия Александър Барков е лидер и на Флорида Пантърс.

Хубавото на този турнир е, че и четирите отбора са на възможно най-високото ниво, а Швеция и Финландия трудно могат да бъдат отписани и счетени за аутсайдери. Предвид факта, че всичките им играчи на турнира се подвизават в НХЛ, домакинското предимство на съперниците им няма да окаже решаващо значение.

Капитан на финландците е Александър Барков, който през миналата година изведе Флорида Пантърс до титлата в НХЛ. Онзи ден той заяви, че няма да се спре пред нищо, за да прибави още една титла.

Букмейкърът, който спонсорира ЦСКА, дава равни шансове на Канада и САЩ за победител, по-назад е Швеция, а на опашката на карето - Финландия, но няма да е никаква изненада, ако крайното класиране се окаже в точно обратен ред. Това сме го виждали в хокея и това е чарът на тази игра и турнирът "Четирите нации", който феновете чакаха няколко години.

Ръгби мания: Започва мегашоуто “Шестте нации”

Ръгби мания: Започва мегашоуто “Шестте нации”

Шест държави ще бъдат представени от най-добрите си селекции - Англия, Франция, Ирландия, Италия, Шотландия и Уелс