Световното първенство по хокей на лед в Швеция и Финландия продължава със слабото представяне на традиционните колоси в този спорт. След унизителната загуба на световния шампион Русия с 3:8 от САЩ в първия четвъртфинал във вчерашния ден, неговата съдба беше последвана и от вицешампиона Словакия.

В изключително драматичен мач словаците отстъпиха на домакина Финландия с 3:4 (0:3, 2:0, 1:1). Мачът започна по възможно най-добрия начин за домакините. Още във 2-рата мин. Ваянянен откри резултата, а до края на третината Контиола на два пъти доведе разликата до 3:0. Когато всички очакваха разгромна победа на финландците, отборът на Словакия се вдигна на щурм през втората третина и чрез Миклик, Секера и Сурови успя да изравни резултата. В 49-ата мин. Аалтонен изведе отново Финландия напред. До края на мача словаците имаха няколко добри възможности, но не успяха да изравнят.

"Победата на Финландия е заслужена - заяви словашкият треньор Владимир Вуйтек. Единият отбор игра 60 минути, а другият само 40".

Така Финландия остана единственият отбор от миналогодишните полуфиналисти, който се класира за финалната четворка и на това първенство.

Сензацията на турнира отборът на Швейцария продължава победния си ход. В четвъртфинален мач той отстрани Чехия с 2:1 (1:0, 1:0, 0:1). Холенщайн в 6-ата минута и Йоси в 34-ата минута вкараха головете за Швейцария. Кутлак върна един гол в 46-ата минута на мача, но за повече чехите нямаха сили. Това е осма поредна победа на Швейцария на турнира.

В най-оспорвания двубой от четвъртфиналите другият домакин, Швеция, отстрани Канада с 3:2 (0:0, 0:1, 2:1) след изпълнения на дузпи. Така, след Русия, и другият голям претендент за златото трябваше да събере рано багажа си.

Мачът премина под превъзходството на канадците и техният най-добър играч Стивън Стамкос (носител на трофея "Морис Ришар", който се присъжда за автора на най-много голове през редовния сезон в НХЛ, за 2010 и 2012 г.) откри резултата в 21-вата минута. Това беше неговият 7-и гол на световното първенство.

Само за 4 минути в третата третина, между 46-ата и 50-ата, шведите осъществиха пълен обрат. По абсолютно идентичен начин Никлас Даниелсон отбеляза два гола. И в двата случая при числено превъзходство с удар от синята линия той не даде шансове на канадския вратар. "Кленовите листа" успяха да изравнят резултата чрез другия си основен реализатор Клод Жиру.

В продълженията двата отбора не можаха да си отбележат повече голове и изходът от срещата трябваше да бъде решен след наказателни удари. Фредрик Петерсон реализира решаващата дузпа и изпрати шведите на полуфинал.