Испанецът Карлос Алкарас спечели за втора поредна година един от най-престижните тенис турнири за годината - "Уимбълдън". По подобие на 2023-a, Карлитос покори "свещената трева" в английската столица, справяйки се с живата легенда на този спорт Новак Джокович. Ибериецът изигра страхотен мач и постигна чиста победа с 3:0 сета (6:2, 6:2, 7:6 (4)). Опонентът му успя да се адаптира към бързия и атакуващ стил на Алкарас едва през третата част, но успя да докара събитията на корта единствено до тайбрек.

Снимка 674496

Така Карлос спечели четвъртата си титла от Големия шлем. Още по-респектиращо е това, че до момента е 100-процентов във финалните си мачове. Той е осмият в историята с подобно постижения. Алкарас е шестият в "оупън ерата", който в един сезон триумфира и на "Уимбълдън", и на "Ролан Гарос".

Неочаквано за мнозина, Алкарас се сблъска с повече трудности по пътя към финала, отколкото на самия сблъсък за титлата. Той започна с две убедителни победи, но в третия кръг се нуждаеше от пет сета, за да преодолее съпротивата на Франсис Тиафо. Последваха успехи срещу Юго Юмбер и Томи Пол, а на полуфиналите испанецът надви Даниил Медведев.

Макар в серия от две поредни победи, Новак Джокович не можа да направи "хеттрик" срещу Алкарас, който щеше да му донесе и осма титла на "Уимбълдън", изравнявайки се по този показател с друг от великите - Роджър Федерер.

Снимка 674499

Как се разви самата среща?

Мачът на Централния корт в "Ол Инглънд Клъб" започна много обещаващо с 15-минутен гейм, в който се стигна до седем изравнявания. Алкарас успя да реализира пробив от петата си възможност и рано-рано показа, че е готов да спечели финала, при това доста по-бързо спрямо петсетовата драма преди година.

Джокович с изоставане от два пробива при 1:4 гейма и скоро след това първият сет завърши при 6:2 в полза на по-младия тенисист на корта.

Снимка 674504

Алкарас продължи да доминира и във втория сет, в който отново бе фиксиран резултат от 6:2. Испанецът пак започна с пробив в първия гейм и сервираше безупречно. Той спечели за втори път в сета подаването на Джокович за 5:2 и мачът се насочи към трети сет.

В него вторият в световната ранглиста Джокович най-после показа защо има толкова много успехи в кариерата си и е рекордьор по титли от Шлема при мъжете, докарвайки събитията на корта до тайбрек. В него Алкарас отново се върна към най-добрата си игра и при четвъртата си възможност да спечели мача го направи със 7:4 точки.

Нито Евро 2024, нито Копа Америка: Финалът на Уимбълдън е спортното събитие с най-скъпите билети в историята!