Роджър Федерер спечели историческа осма титла на "Уимбълдън", след като победи Марин Чилич с 6:3, 6:1, 6:4 на финала на Откритото първенство на Великобритания.

Роджър Федерер: Намирам се в отлична форма

"За мен е чест да бъда тук и да не спирам да побеждавам"

След днешният триумф, швейцарецът изпревари Пийт Сампрас и Уилям Реншоу, които имат по 7 титли от турнира. Федерер записа и още един рекорд - успя да достигне до този успех без да загуби нито един сет по време на цялото си участие в надпреварата.

Снимка 304323

Маестрото достигна до 19-та титла от Големия шлем, след днешната победа.

Снимка 304324

Чилич трудно спечели първия си сервис гейм, но се стараеше да намери подходящия ритъм и това доведе до възможност за пробив за него в третия гейм. Тя обаче бързо си отиде, а и се оказа единствената за Марин в първия сет. Още в следващия гейм той бе наказан и мачът започна да придобива очаквания развой. След шест поредни спечелени точки Роджър поведе с 40:0 при сервис на съперника. Швейцарецът не успя да върне началния удар при първите два шанса, но при третия стигна до пробив. Последва убедителен сервис гейм, който бе началото на доминация на Федерер. Той завърши сета с нов пробив и сякаш много рано пречупи съперника.

Втората част имаше още по-бързо развитие. Седемкратният шампион в Лондон проби рано и поведе с 3:0. В този момент Чилич поиска медицински таймаут и докато му бе оказвана помощ се разплака, като очевидно имаше физически проблем и знаеше, че няма шансове да бъде равностоен. Хърватинът се върна на корта и продължи да се бори, но успя да спечели само един гейм във втората част. Нов пробив за 5:1 и секунди по-късно Федерер водеше с два сета след един час игра.

През третата част Чилич успя да преодолее болката и успя да се противопостави. Той взимаше сервис геймовете си, но съперникът му танцуваше по корта и то го правеше да изглежда, че е без усилие. В седмия гейм Федерер стигна до решителен пробив и публиката вече се подготвяше за награждаването, а три гейма по-късно срещата бе приключила.