Противно на всеобщото схващане, че "всеки може да стане финансово заможен", има определени признаци, които да подсказват, че вие може да не сте сред тях.

Дали богатството може да се постигне от всеки? Според специалистите, по-скоро не от хората с тези черти на характера. Така, че започнете от там своето пътешествие към финансовата независимост и ги променете!

Твърде много внимание отделяте на спестяванията - и не достатъчно на дохода

Спестяването до голяма степен е критично за постигане на финансово благосъстояние, но не бива да се фокусирате само и единствено върху него и да пренебрегвате дохода си. Доходът е нещото, върху което самореализиралите се милионери се фокусират.

"Масите са толкова фокусирани върху това да пестят, че пропускат ключови възможности", пише Стийв Сийболд, изучавал замогналите се и техните навици в продължение на пет години.

Няма нищо лошо в това да пестите. Ако наистина искате да започнете да мислите като богатите обаче, трябва да спрете да се притеснявате, че ще свършите парите и да започнете да мислите повече как да изкарвате пари, съветва авторът.

За да пестите пари, на първо място трябва да ги изкарвате.

Не сте започнали да инвестирате

Един от най-ефективните начини да изкарвате повече пари с времето, е да инвестирате. Колкото по-рано започнете, толкова по-добре.

"Средно милионерите инвестират 20% от дохода си на година. Тяхното богатство не се изчислява с това какво изкарват всяка година, а колко са спестили и инвестирали с времето", според Рамит Сети, автор на книгата "Ще ви науча как да бъдете богат".

Колкото повече можете да заделите за инвестиции, толкова по-добре.

Доволни сте от регулярната си заплата

Средностатестическите хора предпочитат да им се плаща въз основа на времето. Те предпочитат стабилния доход на база на изработеното време и часовата ставка. Богатите предпочитат да са самонаети и да им се плаща на база на резултатите. Затова те нямат праг на възнаграждението.

Купувате си неща, които не можете да се позволите

Вече обърнахме много внимание на този фактор, като разкрихме и скучната тайна на забогатяването - да живеете под възможностите си. А тя неизбежно включва и това да не харчите за неща, които не можете да си позволите. Тук се включват нови коли, големи имоти, скъпи почивки и т.н.

Преследвате чужди мечти, не вашите

Ако искате да сте успешни и да достигнете финансова независимост, трябва да правите това, което обичате. Това означава да намерите страстта си и да я развивате. Не да копирате нечия чужда и да очаквате да постигнете същия успех. Това няма как да се случи.

"Когато преследвате чужите мечти, в един момент можете да се почувствате нещастен от избраната професия", коментира Сийболд в книгата си "Промени навиците си, промени живота си".

Ако искате да станете богат и успешен ще трябва да свиквате с несигурността и дискомфорта. Богатите намират комфорт в несигурността, защото са уверени в способностите си и това ги мобилизира.

Нямате цели за парите си

Парите няма да се появят от само себе си. Трябва да се потрудите за тях. Ако искате с течение на времето да достигнете до богатство, трябва да имате ясни и конкретни цели, финансов план и визия за това как ще ги постигнете.

Процесът на забогатяване изисква фокус, смелост, знания и много, много усилия... Ако не сте готови за всичко това, то най-вероятно не сте готови да станете богат.

Първо харчите и после спестявате от това, което е останало

Ако искате да забогатеете, трябва да плащате първо на себе си.

"Какво правят повечето хора, когато изкарат долар. Плащат първо на всички останали", пише Дейвид Бах в книгата си "Автоматичният милионер". "Те плащат на банката си, на хазяина си, на издателя на кредитната си карта, на телефонната и кабелната компания, на правителството и т.н.".

Вместо да правите това, първо плащайте на себе си. Заделяйте 10% от дохода си в специална сметка и с останалото плащайте на останалите. Това е тайната на забогатяването.

Смятате, че забогатяването е недостъпно за вас

"Средният човек смята, че да забогатее е привилегия за останалите и късметлиите", пише Сийболд. "Истината е, че в капиталистическа страна имате право както всеки друг да сте богат". Започнете да се питате "Защо не аз". После започнете да мислите наедро. "Защо не един милион?", съветва още експертът.