Волейболистките на Бразилия спечелиха за 21-и път първенството на Южна Америка. Във финала, игран в перуанския град Кахамарка момичетата на Жозе Роберто Гимараеш сразиха на финала Колумбия с 3-0 (25-22, 25-23, 25-20). В мач за третото място домакините надвиха над Аржентина с 3-2 (25-19, 26-24, 17-25, 19-25, 16-14).

Турция се промъкна до 1/4-финал, България играе със Сърбия в сряда

Макар и сигурни шампионки, бразилките не подцениха надпреварата и участваха с титулярния си състав, готвещ се за Световната купа в Япония. За МВП на първенството беше избрана Лорен Тейшейра. Блокировачките Мара Леао и Ана Беатриш Кореа също попаднаха в идеалния отбор.

Тимът на Колумбия, който показва много голямо израстване в последните години също пласира три волейболистки сред най-добрите: разпределителката Мария Марин, посрещачката Аманда Конео и либерото Хулиана Торо. Другите отличени са посрещачката Карла Ортис (Перу) и диагоналът Сол Пиколо (Аржентина).

Венецуела победи Боливия с 3-0 (25-23, 25-18, 25-22), с което се присъедини към Колумбия, Перу и Аржентина за континенталната олимпийска квалификация. Бразилия спечели квота на междуконтинентална надпревара и отвори място за един от тези отбори.

Преди години Перу и Бразилия правеха страхотни финали в този шампионат, но "наследничките на инките" загубиха класа и сега се борят за медали с посредствени за тогавашното им ниво тимове.