Вече са известни повече от половината участници в дамския волейболен турнир на олимпийските игри в Токио. Всички топ поставени отбори в групите, с изключение на Холандия взеха визи.

Италия победи "лалета" с 3-0 (25-23, 25-17-25-22) в Катания. Двата тима заемат съседни места в Световната ранглиста, но "Скуадра Адзура", която е №8 се пребори за домакинството. Холандия, която остана четвърта преди 3 години в Рио ще трябва да играе в европейската квалификация през януари.

Българските волейболистки завършиха с победа срещу Казахстан олимпийската квалификация

Българките се справиха лесно с азиатските си съпернчики

САЩ, Русия и Бразилия и САЩ бяха на прага да не спечелят групите си. Българките направиха страхотен мач с шампионките от двете издания в "Лигата на нациите" от САЩ. Нашите момичета получиха похвали от легендата Карч Кирали, който въздъхна с голямо облекчение след измъчения успех.

Доминикана, която през тази година постигна първи победи в историята си срещу някои от най-силните също вкара в пети гейм мача срещу Бразилия в Уберландия. Олимпийските шампионки от Пекин 2008 и Лондон 2012 все пак се наложиха с 3-2 (25-22, 25-19, 23-25, 18-25, 15-10).

Русия попадна в още по тежка ситуация. В Калининград Южна Корея изигра два страхотни гейма, но домакините успяха да направят пълен обрат за 3-2 (21-25, 20-25, 25-22, 25-16, 15-11).

Световните шампионки от Сърбия отстъпиха домакинството на Полша, която попадна в турнира заради отказването на Куба. Във Вроцлав полякините бяха напълно равностойни, но след много силна финална част на четвъртия сет Сърбия си осигури защитата на титлата след 3-1 (21-25, 25-23, 25-16, 25-23).

Снимка 234376

"Сребърните" от Рио 2016 китайките постигнаха целта си най-лесно. В Нинбо те сразиха Турция с 3-0 (25-18, 25-12, 25-18). Туркините играха много силно в предишните двубои с Германия и Чехия, но както и в "Лигата на нациите" нямаха аргументи срещу Китай.

Така списъкът на известните участници е: Япония - домакин, Сърбия, Китай, САЩ, Бразилия, Русия и Италия. Оставащите квоти са още 5 - по една за зоните: Европа, Азия, Африка, Норсека и Южна Америка.

С играта си в Щрийвпорт българките показаха, че могат да са равностойни на най-добрите. Основни съпернички в европейската квалификация е очаква да ни бъдат - Холандия, Турция, Германия, Белгия и Полша.