Националният ни отбор по волейбол най-после показа истинското си лице, след като разби с 3-0 (25:22, 25:22, 25:21) Италия в последния си мач от група "Е" на Световната лига в Полша. Шансът обаче да продължим на 1/2-финалите не беше на наша страна. За тази цел Аржентина трябваше да победи дори с тайбрек състава на домакините. Вместо това поляците спечелиха с 3-2 и продължават напред, въпреки че имат равен брой точки с нас. В прекия двубой момчетата на Радо Стойчев отстъпиха в пет-геймова драма, а вчера падна от "гаучосите" на нула.

Двубоят в "Ерго Арена" в Гданск започна вихрено за нашите след две поредни точки. Силното ни представяне на мрежата позволи на "лъвовете" да вземат с 8:4 първото техническо прекъсване. След подновяването успяхме да запишем едва една точка, след като се стигна до 9:9, а съперникът ни обърна до 14:11 с мощен сервис на Иван Зайцев. Серията му беше прекъсната, за да влезе в такава Андрей Жеков и да изравним - 14:14. В крайна сметка сирената за второто техническо прекъсване прозвуча при 16:15 за "адзурите".

След това съперникът дръпна с две точки за 17:15, когато Радо Стойчев поиска прекъсване. Играта ни се стабилизира и резултатът вървеше точка за точка. При 20:20 рискова контраатата на Матей Казийски ни позволи да обърнем до 21:20. След поискания таймаут на съперника увеличихме преднината си до 22:20. Великолепна атака на Матей по блока на "адзурите" при 24:22 ни донесе първия гейм за радост на българските и полските фенове - 25:22.

Началото на втората част беше още по-категорично за нашите, след като поведохме с 5:1. А поляците не спираха да ни подкрепят. Първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за България. Грешка след това на капитана на Италия Савани от начален удар позволи на "лъвовете" да поведат с 10:4. След четири поредни точки на противника за 11:9 Радо Стойчев използва първото си прекъсване. Разликата намаля до една точка, а след бомбен начален удар на Иван Зайцев имахме равенство 12:12. Въпреки това Зайцев направи два неуспешни опита - при сервис и при атака, а точка от блок на Виктор Йосифов ни изведе напред за 15:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13.

След паузата Италия успя да спечели три поредни точки и по този начин отново да изравни за 16:16. Подобно на първата част играта вървеше равностойно с точка преднина за нашите момчета. Съдийско рамо от съдиите позволи на "лъвовете" да поведат с 21:19 след "ас" на Андрей Жеков. Несигурната игра на капитана Савани при блокада от наша страна и сервис в мрежата на Ласко ни позволи да затворим и втората част с 25:22.

В третия гейм играта беше равностойна, а резултатът се движеше точка за точка. Две последователни грешки на Тодор Алексиев позволиха на съперника да поведе със 7:6. Сбъркан начален удар на Савани и чудесна блокада на Алексиев обаче ни позволи да "спечелим" с 8:7 първото техническо прекъсване. Събитията на полето не се промениха и след паузата. Показателно за това е, че при 16:15 за нас дойде вторият технически таймаут.

До края на мача нещата започнаха да седят по по-различен начин. Владо Николов и Матей Казийски се нагърбиха с тежката задача и резултатът стана 20:17. Силният сервис на Зайцев обаче влезе в употреба и промени събитията, като се стигна до поредното равенство - 20:20. Селекционерът на Италия поиска прекъсване при 22:20 за "лъвовете", но веднага след това блокада на Виктор Йосифов увеличи преднината ни на 3 точки. След две спасени точки при 24:21 атака на Матей Казийски проби блокадата на противника и ни донесе гейма при 25:21 и мача с 3-0.