Българските волейболисти постигнаха прекрасна победа като гост срещу Русия с 3:2 (22-25, 15-25, 25-22, 27-25, 15-13). Нашите момчета започнаха много слабо, проспаха първите два гейма и бяха на прага на чиста загуба с 0:3.

В края на третата част те се събудиха. С мощни сервиси и силна игра на блока българите успяха да вземат един гейм. Това ги вдъхнови. Пламен Константинов намери най-добрата шесторка. И пред погледите на ошашавените руснаци "лъвовете" потвърдиха правилото във волейбола: "Кой не бие с 3:0, пада с 3:2".

Срещата продължи 2 часа и 29 минути и победата в първа за България в тазгодишното издание на Световната волейболна лига.

НА ЖИВО: България - Русия 21-25, 15-25, 25-22, 27-25, 15-13

България - Русия 21-25, 15-25, 25-22, 27-25, 15-13

Много труден мач за волейболистите ни в Казан

Стартовата шесторка беше: Цветан Соколов, Георги Братоев, Теодор Тодоров, Николай Николов, Тодор Скримов, Николай Пенчев, либеро - Теодор Салпаров.

Мачът започна ужасяващо. Цветан Соколов беше хванат няколко пъти на блок и Пламен Константинов го замени с Розалин Пенчев. Сервисите на българите не се получаваха и руснаците играеха много мощно и правеха каквото си искат. Разликата през целия първи гейм беше голяма и той беше загубен 21-25 за 27 минути.

Втората част започна малко по-добре. но доброто беше до първата почивка. След това наши грешки и добра игра в защита на руснаците отвориха разлика. Цветан Соколов се върна, но това не помогна. Резултатът във втория гейм беше катастрофален - 15-25.

Снимка 297425

Пламен Константинов направи три ключови смени преди началото на третия гейм. В игра влезе разпределителят Георги Сеганов на мястото на Георги Братоев. Розалин Пенчев смени брат си Николай, а Виктор Йосифов заигра в центъра вместо Теодор Тодоров. Ефектът не се получи веднага.

Играта вървеше в същото русло. Руснаците водеха с няколко точки и се виждаха победители. Постепенно се увеличи ефективността на нашата блокада. Топкатата трудно падаше в нашето поле.

В края сервис на Скримов допринесе за връщане на една брейк точка. След това при 17-19 на линията за начален удар застана Николай Николов. Руснаците така и не можаха да се справят с неговото подаване, а атаката ни отиграваше перфектно топките. Българите постигнаха 7 последователни точки и това се оказа ключовият момент в мача. Две атаки на Соколов донесоха първият гейм в актива на България - 25-22.

Снимка 297419

В четвъртата част вече имаше друг отбор. Българите сервираха мощно чрез Виктор Йосифов и Тодор Скримов и поведоха с 17-11. Тогава руснаците заздравиха защитата и започнаха да вкарват много силни сервиси. Ние направихме няколко несполучливи атаки и резултата беше изравнен - 21-21.

В края на гейма се игра точка за точка. Българите водеха през цялото време и великолепен сервис на Тодор Скримов донесе победната точка за 27-25.

В началото на тайбрека руснаците бяха по-концертирани и създадоха впечатлението, че ще спечелят мача. Те поведоха с 8-6 при смяната на игрищата, след като успяха да спрат две наши атаки.

Тогава на предна линия се появи Николай Николов. Той спечели битката в центъра блокирайки и забивайки. След негова атака изравнихме за 10-10 и руснаците се притесниха. Хубав сервис на Николов и атака на Соколов ни изведоха напред.

При 12-12 Цветан Соколов получи инструкция от Пламен Константинов да бие техничен сервис. Руснаците се затрудниха от скосеното подаване и ние дръпнахме с 14-12. Соколов изпрати третия си сервис в аут. И нашият треньор взе почивка.

Николай Николов

След нея Виктор Йосифов заби победната точка пред смаяните руснаци, които не можеха да повярват как са загубили този мач. Пламен Константинов показа, че не случайно познава руския волейбол и спечели убедително надиграването си със своя колега Сергей Шляпников.

Тази победа е много важна за нашия отбор. Тя беше постигната в един загубен мач срещу много труден за нас отбор. И важното е, че видяхме обезверения отбор как може да се вдигне.

Следващата седмица българите ще игрят във Варна срещу отборите на Полша в петък, срещу Канада в събота и срещу Бразилия в неделя. Всичките мачове са от 20:10 часа.