Шампионът Нефтохимик (Бургас) победи по възможно най-драматичния начин досегашния носител на Купата на България - Хебър (Пазарджик).

Сблъсъкът бе белязан от изключително неприятния момент, тъй като в третия гейм наставникът на пазарджиклии Драган Иванов получи епилептичен пристъп и бе откаран в болница, но състоянието му вече е стабилно.

Срещата предложи драма от най-висок калибър, оправдавайки всички очаквания, и приключи след тайбрек - 3:2 (18:25, 25:21, 25:23, 23:25, 19:17).

Треньорът на Хебър припадна по време на сблъсъка с Нефтохимик

Откаран е мигновено в болница

Играчите на Хебър започна много концентрирано, докато Нефтохимик не успя да влезе много добре. Още от самото началото домакините засилиха сервиса, което им донесе предимство и започнаха с ударното с 5:1. Блокадата също заработи и преднината бе увеличена на 15:10. Разликата се запази докрай и Хебър спечели първия гейм.

Втората част тръгна отново добре за домакините. След отлични изпълнения на Тодор Алексиев от сервис, неговите съотборници отбелязаха четири последователни точки, от които две блокади за аванса 8:4. Старши-треньорът на Нефтохимик потърси промяна, като на мястото на Жани Желязков в игра влезе Мирослав Градинаров, а в центъра се появи Николай Колев. Рокадите се оказаха успешни, като бургазлии стопиха пасива си при 11:11 и играта тръгна равностойно. При поредното равенство 15:15, пазарджиклии обаче допуснаха две непредизвикани грешки, като дадоха предимство на съперника и Нефтохимик на свой ред поведе с 17:15. Това даде самочувстие на бургазлии, те се разиграха и удържаха докрай, като изравниха резултата 1:1 гейма.

Двата съперника се захапаха здраво в третата част, а играта тръгна точка за точка. И от двете страни на мрежата залагаха на силен и рисков сервис, с който да пробият посрещането на противника, като това им се отдаваше с променлив успех. При поредното равенство 18:18 началният удар на младия Карягин се оказа печеливш и бургазлии дръпнаха с две точки. При 21:19 трагичен инцидент прекъсна мача за повече от 20 минути.

Старши треньорът на Хебър Драго Иванов внезапно колабира и се свече на земята. Медицинските лица в залата веднага реагираха, но проблемът бе явно сериозен и се наложи да бъде извикана бърза помощ. В този критичен момент волейболистите и на двата отбора показаха, че на игрището може да са врагове, но извън него държат един на друг и са прители. Всички се втурнаха да помагат, като заедно рамо до рамо преместваха внимателно ледсистемите покрай игрището за да направят път на носилката на Бърза помощ.

Въпреки тежката ситуация мачът бе продължен, а помощник-треньора Николай Димитров пое функцията да води тима на Хебър. Разликата от две точки в полза на Нефтохимик се запази и бургазлии наложиха волята си с 25:23, като поведоха с 2:1 гейма.

Добруджа е на финал за Купата на България

Момчетата на Миро Живков бяха безпощадни срещу Монтана

В четвъртата част волейболистите на Хебър показаха, че могат да се вдигат от трудности, независимо колко е тежка ситуацията. С разнообразна игра и добро изпълнение на всички елементи, особено на сервис, те поведоха с 11:4. Въпреки всички усилия на Нефтохимик за обрат, пазарджиклии успяха да запазят концентрация във важните моменти и спечелиха гейма, като двубоят продължи в тайбрек.

В петата решителна част имаше пълна равностойност. Нефтохимик поведе с 14:13, пропусна шанса си за геймбол след грешка от сервис. След това обаче показа повече устойчивост и надделя с 19:17, като се поздрави с крайния успех.