Отборът на Чехия стъпи на краката си и запази всички шансове да участва във втората фаза на световното първенство по волейбол за мъже в Япония след като в среща от четвъртия кръг на група „С" се наложи с 3:0 (20, 14, 19) гейма над Венецуела.

Така чехите излязоха на трето място в групата като изместиха от него именно Венецуела. Лидер е България с четири победи, а втори са италианците (3-1). "Скуадра адзура" се наложи с 3:1 (-22, 17, 22, 18) срещу САЩ след като отстъпи първия гейм. При това положение тимът на САЩ се нуждае от чудо, за да намери място сред първите четири, въпреки че в последната си среща излиза срещу пълния аутсайдер Иран.

Според регламента, при равенство в броя на победите и на загубите класирането в групата се определя от точковото съотношение. При това положение, ако България победи Чехия,
Италия надиграе Венецуела, а САЩ спечели срещу Иран след последния кръг Чехия, Венецуела и САЩ ще се окажат с по два успеха и три поражения и ще определят третата и четвъртата позиция именно по точково съотношение.

Все пак е малко вероятно САЩ да продължи напред, тъй като в момента американците имат точково съотношение от 0.913, което е крайно неблагоприятно за тях и на практика шансовете им са само математически.