Воденият от българския треньор Радостин Стойчев отбор на Итас Диатек (Тренто) се класира за пети пореден път на финала в италианската волейболна Серия А1 след като спечели полуфиналната серия срещу Андреоли (Латина) с 2:0 победи.

Във втората среща волеболистите на Тренто надиграха като гости изненадата на плейофите - водения от бившият селекционер на България Силвано Пранди тим на Андреоли с 3:0 (28:26, 25:13, 25:23). Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски започна като титуляр, но бе сменен още в първия гейм от младия Филипо Ланца. Казийски завърши с 2 точки. Чешкият диагонал Ян Щокър стана най-резултатен с 16 точки и бе обявен за най-полезен играч на мача, а Османи Хуанторена добави 13 точки за успеха. Националът Цветан Соколов не влезе в игра и остана на резервната скамейка.

След срещата Радостин Стойчев Заяви: "Добре, че затворихме серията в два мача. Не беше толкова лесно, но е очевидно, че съм много доволен. Силно искахме да се класираме за финала, където да защитаваме фланелката на Тренто и титлата до край. Хвърлихме се в първия гейм, който обективно погледнато заслужавахме да загубим, но след това заиграхме по-опростено и по-добре и спечелихме".

На финала Тренто ще срещне победителя от другия полуфинал между вицешампиона Бре Банка Ланути (Кунео) и силния тим на Лубе Банка Марке (Мачерата) Ррезултатът в серията до момента е 1:1 победи. Големият финал е в неделя (22 април) от 19:00 часа българско време в зала "Форум Асаджо" в Милано.

От досегашните 4 финала Казийски и компания имат два спечелени и два загубени. През сезон 2007/2008 година взеха титлата срещу Пиаченца с 2:1 победи. През сезон 2008/2009 възпитаниците на Радо Стойчев загубиха финалната серия от Пиаченца с 2:3. През следващия сезон 2009/2010 те отново загубиха финала от Кунео с 1:3 гейма. През миналата година Тренто пък, елиминира трудно на полуфинала Модена с 3-2 победи, след което спечели титлата на Италия за втори път след победа на финала над Кунео с 3:0 гейма.

Трябва да се отбележи също така, че това ще бъде 17-и финал в историята на клуба, като от досегашните 16 има 11 титли.