България загуби от Доминкана с 1-3 (20-25, 21-25, 31-29, 20-25) деветия си мач от дамската световна "Лига на нациите" в Банкок. Момичетата на Иван Петков започнаха много слабо, захапаха здраво съперничките си в третия гейм, но заради липса на шанс не можаха да вкарат двубоя в тайбрек. Това е трети неуспех срещу пряк конкурент за изпадане. Противничките ни вече могат да мечтаят за класиране във финалната шестица.

България игра само в третия гейм срещу Турция в "Лигата на нациите"
Обновена

"Лъвиците" записаха само общо 23 точки в първите две части срещу лидерките в класирането

Българският наставник започна с традиционната си шесторка: Гергана Димитров, Мирослава Паскова, Мира Тодорова, Нася Димитрова, Мария Данчева, Лора Китипова и либеро Жана Тодорова.

Двата отбора започнаха с много грешки. Те преобладаваха в българския лагер, докато доминиканките чрез Брайлин Мартинес успява да реализират атаки. При 8-11 Иван Петков не издържа и взе почивка. Наставникът започна с думите: "Какво ме гледате, бе"!

Петков смени Мария Данчева със Силвана Чаушева, въпреки че Данчева беше получила само една вдигната топка. Петя Баракова влезе на мястото на Лора Китипова, което доведе до леко подобрение и намаляване на резултата на 14-19.

Това накара треньорът на доминиканките Маркус Квиек да върне двуметровата Брайлин Мартинес, която беше извадил да почива. Въпреки равностойната вече игра, нашите загубиха гейма с 20-25 за 27 минути.

Снимка 427500

Източник: fivb.org

Иван Петков остави на площадката Петя Баракова и Силвана Чаушева в началото на втория гейм. Грешките в полето на българките продължиха и първото техническо прекъсване дойде при резултат 4-8.

Тогава сърцата Петя Баракова поведе българките. Тя заложи на Мирослава Паскова, която се събуди и "лъвиците" поведоха с 14-13. Съперничките ни отнесоха "конско" от треньора си на второто техническо прекъсване и обърнаха резултата на 20-16.

Мощна игра на Паскова и отлична защита доведоха до изравняване за 20-20 и почивка за Квик. Въпреки оспорваните следващите разигравания геймът отново отиде на сметката на латиноамериканките - 21-25 за 30 минути.

Снимка 427502

В началото на третата част Брайелин Мартинес беше неутрализирана, което накара Квик да я извади. При първата почивка българките за първи път водеха с 8-7.

"Лъвиците" заиграха много сърцато и след серия от обрати поведоха с 20-18. Тогава Брайелин Мартинес беше върната на площадката. При 23-23 Квик взе почивка за съперничките ни, а Петков пусна на блок Мария Данчева на мястото на Петя Баракова.

Доминиканките имаха 6 мачбола, но при всеки един от тях нашите момичета бяха всеодайни в защита и превъзходни в атака в лицето на Димитров и Чаушева. При 30-29 българките си извоюваха шанс да вкарат двубоя в четвъртат част след много оспорвано разиграване и не го пропуснаха. Сетът продължи 39 минути и беше спечелен с 31-29.

Снимка 427507

Четвъртата част започна с много мощни атаки на доминиканките и те поведоха бързо с 8-2. Българките заиграха отново много стабилно и форсираха грешки на съперничките си. Атаката ни стана разнообразна с участието на центровете, Гергана Димитрова, Паскова и Чаушева. Резултатът беше намален на 14-15.

Въпреки инструкциите на Иван Петков на почивката, българките загубиха концентрация. Това стана видно при ас на Мехия, когато нито наша волейболистка на тръгна да посреща топката за 15-19. След последен импулс за 18-19, тонусът на "лъвиците" спадна и съперничките ни затвориха мача, продължил 2 часа и 8 минути с 25-20.

Снимка 427506

Точки реализирани от българките: Мирослава Паскова - 20, Гергана Димитрова - 19, Силвана Чаушева - 13, Мира Тодорова - 9, Нася Димитрова - 8, Петя Баракова - 3, Жана Тодорва - 1, Мария Данчева - 1, Лора Китипова - 0.

Снимка 427501

Доминикана игра в състав: Брайелин Мартинес 26 точки, Присила Ривера 9 точки, Йинейри Мартинес 15 точки, Бетания де ла Крус 12 точки, Лисвел Мехия 7 точки, Ниверка Фрика, либеро - Ларисмер Каро. Резерви: Гайла Лопес 10 точки, Йокати Флорес.

Точковите атаки са 69 на 58 за доминиканките, а блокадите 16 на 11 отново за латиноамериканките. Българите имат предимство в асовете 5-3. Те направиха 18 грешки срещу 16 на съперничките си.

Главен съдия на мача беше опитната египетска съдийка Тахриб Хатаб, подпомагана от корейката Хае-Юн Сун.