България загуби първия гейм срещу Сърбия с 21-25, но спечели втория с 25-22, третия с 25-17 и четвъртия с 25-23 в мач от кръг №13 в дамската волейболна "Лига на нациите".

Нашите момичета не се уплашиха от името на световните шампионки. Още повече, че Сърбия не използва нито една от звездите си, спечелили Мондиал 2018.

Безуспешен преход и във волейбола?

Поводите ни за национална гордост, свързани с представителния тим на страната, намаляват прогресивно

Блокът ни заработи в началото, а Гергана Димитрова и Силвана Чаушева играха мощно в атака и "лъвиците" поведоха с 19-16.

За съжаление до края на частта момичетата на Иван Петков взеха само още две точки и закономерно отстъпиха след 21-25. В първия гейм Иван Петков не направи нито една смяна.

Във втората част сръбкините бяха по-концентрирани, докато българките не вярваха в себе си и грешаха често. Нашите съпернички отвориха разлика от четири точки за 18-14. Влизането в игра на Симона Димитрова на мястото на Силвана Чаушева внесе разнообразие и резултатът беше изравнен за 19-19.

Много силна игра на Нася Димитрова и три точни оспорвания на съдийски отсъждания от страна на Иван Петков доведоха до изравняване на геймовете след 25-22.

Симона Димтрова остана на полето в третия гейм. Българките доминираха и отвориха много голяма разлика. Те не допуснаха нито грешка в гейма и го спечелиха при четвъртата си възможност с 25-17. Сръбският треньор развъртя състава си, но това не донесе никакви ползи.

Снимка 427499

Източник: fivb.org

В третата част българките играха много освободено и бързо поведоха с 8-0. Сервисът работеше отлично и посрещането на сръбкините беше разбито. Иван Петков пусна Елена Бечева на мястото на Симона Димитрова. "Лъвиците" дори увеличиха дистанцията на 9 точки, но замръзнаха след 24-ата точка.

Нашите съпернички си повярваха и спасиха серия от мачболи. При 24-23 Мирослава Паскова успя да забие трудна топка през блока и да сложи край на спора. За последните точки Симона Димитрова се върна на площадката.

България: Гергана Димитрова - 14 точки, Мирослава Паскова - 15 точки, Силвана Чаушева - 8 точки, Нася Димитрова - 16 точки, Мира Тодорова - 7 точки, Петя Баракова - 2 точки, либеро Жана Тодорова. Резерви: Симона Димитрова - 6 точки, Елена Бечева - 1 точка.

Сърбия: Милица Кубура - 16 точки, Мая Савич - 11 точки, Сара Лозо - 11 точки, Катарина Лазович - 16 точки, Мая Алексич - 6 точки, Мила Джорджевич - 8 точки, либера Александра Тадич и Мария Попович. Резерви: Катерина Йович, Александра Чирович и Ана Пейчич.

Статистика: атаки 50-54, блокади 11-11, асове 7-3, грешки 18-28.

Срещата беше авторитетно ръководена от 47-годишният съдия от Хонг Конг, Сзе Лай Седрик Чун.

С този успех "лъвиците" се утвърдиха на предпоследното 15-то място с 2 победи и 11 загуби. Те могат да мечтаят да се изкачат с още едно място нагоре при успех в четвъртък срещу Германия. Утре българките ще играят срещу силния отбор на Китай, който е домакин на финалната шестица.