Националният отбора на България за юноши до 18 години допусна първа загуба на домашното европейско първенство по волейбол.

В зала "Левски София" в столицата българите отстъпиха с 1:3 (16:25, 25:22, 19:25, 23:25) гейма на Финландия. За селекцията на старши треньора Десислава Величкова това бе първо поражение в група "B" след победите над Португалия, Австрия и Украйна преди това.

Още от началото мачът се разви негативно за българския тим, който допусна изоставане от 4:12 точки в първия гейм и в нито един момент не бе близо до това да притесни съперника си.

Най-доброто си представяне домакините записаха във втория гейм, в който с доста сериозно подобрение в атака се наложиха с 25:22.

В третия гейм играта вървеше точка за точка до средата, след което Финландия успя да наложи волята си и да поведе в геймовете след 25:19. В четвъртия гейм скандинавците поведоха още от самото начало и макар до края България да се държеше с минимално изоставане, до обрат не се стигна.

Жасмин Величков завърши с 19 точки за България, а още 10 прибави Николай Николаев. За Финландия Каспер Весанен наниза 19 точки, докато 18 прибави Каапо Ванхатупа.

За българския отбор следващият мач от турнира е в понеделник срещу Турция.

В класирането в групата България е на трето място с 9 точки, докато Финландия е на четвърта позиция с 5 точки. Лидери в потока са Полша с 12 точки и Франция с 9, но "петлите" играят по-късно днес с Португалия и при победа ще се изравнят на първата позиция.

Преди мача в залата бяха посрещнати волейболистките от националния отбор за девойки в същата възрастова група, които спечелиха европейската титла на шампионата в Румъния и Гърция,след победа на финала с 3:0 гейма над Белгия.

България е новият европейски шампион по волейбол!

Страната ни категорично надигра Белгия с 3:0 гейма (25:15, 28:18, 28:26)