България постигна убедителна победа срещу Бразилия с 3:1 (25-22, 25-19, 23-25, 25-19) и запази своите шансове да се класира за финалите на Световната волейболна лига. "Лъвовете" Показаха съвсем различна игра спрямо вчера и не оставиха шанс на най-силния отбор в света.

НА ЖИВО: България - Бразилия 25-22, 25-19, 23-25, 25-19

България - Бразилия 25-22, 25-19, 23-25, 25-19

Предстои много тежък мач с олимпийския шампион

Още от самото начало българите започнаха много силно. Голямата разлика се получи от играта на Цветан Соколов. Цецо беше такъв, какъвто сме свикнали да го виждаме и мачкаше защитата на бразилците през целия мач.

И в четирите гейма гостите повеждаха преди първото техническо прекъсване. В първия бразилците направиха ас на Лукарели през Розалин Пенчев. Тогава точно Розалин се разигра и след серия от сервиси на Николай Николов поведохме с 12-11. Цветан Соколов също успя да вкара своя начален удар и направи ас с 118 км/ч.

Снимка 298532

В края на частта нашите бяха напред и спокойно реазлизираха нужните точки. Лукарели направи две грешки отчаян от стабилната игра на българския блок. Геймът беше спечелен с 25-22 за 35 минути.

Втората част беше повторение на първата. Селесао дръпна в началото, но след първото прекъсване българите засилиха играта в защита. Гостите направиха няколко грешки и ние поведохме с 16-13. Това отчая съперници ни и след серия от техни неточности спечелихме втория гейм с 25-19.

Снимка 298534

Олимпийските шампиони не се бяха предали  и успяха да измъкнат третата част. Те отново поведоха с 8-6, но традиционния обрат в средата на гейма не се случи. Българите си спомниха за ахилесовата си пета - грешки от сервис. Те направиха седем, с което не си дадоха шанс за обрат. В края бразилците заложиха на традиционните за тях забавяния и лекичко докараха гейма до успешен за тях край - 23-25.

Снимка 298535

Опасенията от волейболното правило: "Кой не бие 3:0, пада 3:2", не се оправдаха. Нашият отбор продължи да играе с огромно самочувствие и печелеше постоянно надиграванията на мрежата. Традиционно за мача гостите поведоха с 7-8. Те дръпнаха с още две точки, но след атака на Соколов той застана на сервис. Цецо изпълни четири поредни начални удара, така както само той може и поведохме с 12-10. За да остане верен на себе си той сбърка петия но, обратът беше вече факт.

Бразилците опитаха да се върнат в гейма и почивката дойде при 16-15 за България. А в този мач, който водеше на второто прекъсване печелеше гейма. След нея Николай Пенчев беше наред да сервира. Първото му подаване донесе късметлийска точка. Топката кацна на филето и падна в полето на гостите. След това Ники вкара още четири сервиса и разликата стана нестопяема - 21-16. Разбира се и той не пропусна да изпрати топката в мрежата в шестия си опит.

Снимка 298536

В последните разигравания имаше време Скримов да влезе и да бие един неспасяем начален удар. Светослав Гоцев също се появи в игра и се разписа. Цецо Соколов заби един сервис в мрежата и бразилците затвориха мача с грешка, колкото да успокоят публиката в залата - 25-19. Мачът продължи два часа и 15 минути.

Тази победа дава шанс на българите да се класират за финалите в Световната лига. Това щеше да е вече факт, ако бяхме се справили с отборите на Аржентина и Канада.

Но да бъдат победени в рамките на осем дена Русия, Полша и Бразилия е огромно постижение. След срива през миналата година може вече да сме спокойни, че отборът ни отново е в световния елит.