Българският национален отбор по волейбол се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство в Полша.

Това стана възможно след удивителен обрат за тима ни срещу Финландия с 3-1 гейма, в "Таурон Арена" в Краков. В отделните части резултатът бе 23:25, 25:21, 25:11, 25:12.

В следващата фаза отборът на Пламен Константинов ще се изправи срещу този на Сърбия, в спор за място на полуфиналите от Евроволей 2017.

Снимка 310225

Източник: CEV

Първият гейм премина оспорвано, при честа размяна на лидерството в точките. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:6, в полза на българския национален отбор.

Това обаче беше и последният момент от срещата, в който тимът ни водеше с два пункта.

Соколов изглеждаше разконцентриран през тази първа част. Поредица поредни неуспешни отигравания за него не бяха добра новина за тима ни.

Второто техническо прекъсване бе при резултат 15:16. Финландия продължи да поддържа крехката си преднина в резултата.

Отборът ни така и не успяваше да запише успешна, продължителна серия при началните удари. Съставът ни нямаше шанс, в това отношение.

Краят на гейма дойде при резултат 25:23 в полза на скандинавците, след изстрелян в мрежата сервис на Йосифов.

Снимка 310229

Вторият гейм се разви по доста по добър начин за българския отбор. Съставът ни намали драстично грешките, принуждавайки съперника да допуска такива.

В даден момент от тази част предимството на тима ни набъбна до 5 точки (12:7), но малко след това допуснахме тя да бъде редуцирана до само пункт - 21:20.

Тук някъде сервисът ни най-после се задейства, влезе в употреба на звездите ни, Соколов спря да греши и резултатът не закъсня - 25:21!

Снимка 310222

Разгром! Това пък бе най-точната дума за случилото се през третия гейм от мача.

България не остави каквито и да било шансове на съперника си, като заплаши да го остави на под 10 точки актив в частта, като водеше с 21:9.

Финландците бяха неузнаваеми, като сякаш идея си нямаха какво трябва да правят на игрището.

Началните ни удари заработиха, блокадата - също.

"Преценявайте коя топка може да се натисне и коя да оставяте. Не хабете сили за всяка една. Преценявайте ги. Събирайте ги в средата и след това ги атакувайте отстрани. Това е", гласеше коментарът на Константинов, като националите взеха, че го послушаха.

Геймът завърши при категоричното 25:11 за българския национален отбор.

Последната част приличаше по-скоро на предходната, като отново доминирахме опонента си и не му позволявахме да разгърне възможностите си на блокада, без значение от колко състезатели се състоеше тя.

Георги Братоев също се разигра, като техничните му удари на мрежата на няколко пъти нокаутираха финландците.

Снимка 310223

Така в крайна сметка съставът ни спечели с 25:12, а по този начин осигури участието си и в следващата фаза от надпреварата.

Ако победят Сърбия утре, българските волейболисти ще изиграят седем мача в една и съща зала, защото и срещите от финалната четворка ще бъдат в Краков.