Защитаващият титлата си Роджър Федерер (Швейцария) ще срещне Новак Джокович (Сърбия) на финала на Откритото първенство на САЩ по тенис, последен за годината турнир от Големия шлем.

Поставеният под номер 1 Федерер победи руснака Николай Давиденко със 7:5, 6:1, 7:5 за 2:21 часа и ще има възможност да спечели четвърта поредна титла в Ню Йорк.

Любопитното е, че Джокович е последният тенисист, победил швейцареца, на финала на турнира в Монреал през миналия месец. Федерер пък се класира за десети пореден път на финал на турнир от Големия шлем. Той направи това след десета победа в десетия си мач срещу Давиденко.

Руснакът започна фантастично с пробив още в първия гейм, а след това поведе с 2:0. При 1:3 26-годишният швейцарец спечели четири поредни гейма и при 5:3 сервираше за сета. Той допусна пробив, но успя да затвори частта в 12-ия гейм.

Във втория сет Федерер беше безапелационен и след 6:1 само за 33 минути той беше само на сет от финала.

Третата част премина невероятно. Двамата си размениха шест поредни пробива, а при 5:4 Давиденко пропусна два сетбола при сервис на Федерер. Неуспехът разколеба руснака и той допусна нов пробив в 11-ия гейм, а след това швейцарецът беше безапелационен при собствения си сервис и затвори мача с четири поредни точки.

"Радвам се, че успях да спечели в три сета, защото Давиденко е страхотен боец и не се знаеше какво може да стане, ако се беше стигнало до четвърти сет", коментира водачът в схемата.

"Започнах малко напрегнато. Показах много добра игра, след като спечелих първия сет. Вятърът беше много неприятен и това попречи и на двама ни. В третия сет сервисът ми не вървеше, но се радвам, че стигнах до чиста победа", заяви Федерер, който победи Давиденко за десети път в десет мача помежду им.

Той очаква тежък мач срещу Джокович в срещата за титлата, след като пласира 10 аса и общо 40 печеливши удара в полуфинала.

"Джокович играе фантастично през тази година. Доказателство за това е, че той достигна за първи път до финал на турнир от Големия шлем. Ще бъде трудно", заяви Федерер.

Полуфинал от мъжката схема на Откритото първенство на САЩ по тенис, последен за годината турнир от Големия шлем:
1-Роджър Федерер (Швейцария) - 4-Николай Давиденко (Русия) - 7:5, 6:1, 7:5