Рускинята Мария Шарапова загуби изненадващо на старта на основната схема на Откритото първенство на Австралия по тенис. Шампионката от 2008 година Шарапова претърпя поражение от сънародничката си Мария Кириленко с 6:7(4), 6:3, 4:6 и отпадна в първи кръг на турнир от Големия шлем за първи път от "Ролан Гарос" през 2003 година.

22-годишната Шарапова, поставена под номер 14, допусна общо 77 непредизвикани грешки, в това число и 11 двойки грешки при завръщането си на "Мелбърн Парк" след 2-годишно отсъствие. Трикратната победителка в турнири от Големия шлем спечели повече точки - 118:117, но това не й помогна и тя загуби след 3:22 часа игра. "Двубоят беше на приливи и отливи за мен, но за нещастие в края играта ми не вървеше. Имах своите шансове, но не се възползвах, а й позволих да вземе контрол върху мача. Трябва още много да подобря представянето си ида бъда доста по-постоянна", заяви след срещата Шарапова.

Миналогодишната финалистка и номер 2 в света Динара Сафина (Русия) нямаше особени проблеми в първия кръг и победи Магдалена Рибарикова от Словакия с 6:4, 6:4 за 89 минути. Сафина пласира 25 печеливши удара в мача. Третата поставена Светлана Кузнецова (Русия) спечели без затруднения срещу състезаващата се за домакините Анастасия Радионова с 6:1, 6:2 за 72 минути. Олимпийската шампионка и полуфиналистка през миналата година Елена Дементиева също от Русия отнесе сънародничката си Вера Душевина с 6:2, 6:1 за 67 минути.

Петата поставена Дементиева обаче ще има далеч по-тежка задача във втория кръг срещу шампионката от 2004 година Жустин Енен (Белгия), която се завърна на корта в началото на годината. Енен спечели на старта на основната схема срещу сънародничката си Кирстен Флипкенс с 6:4, 6:3 за 73 минути.

"Радвам се, че отново съм в Мелбърн. Чувствам се добре и мисля, че мястото ми е тук", коментира Енен. Финалистката от 2004 година Ким Клайстерс също нямаше особени проблеми. Клайстерс, която спечели Откритото първенство на САЩ през септември, разби с 6:0, 6:4 за 59 минути дебютантката Валери Тетро (Канада), която премина през квалификациите.

Четвъртфиналистката от миналия сезон Йелена Докич пък разочарова феновете на домакините, след като загуби от поставената под номер 27 Алиса Клейбанова (Русия) с 1:6, 5:7 в последния мач за деня. Мачът на състезаващата се за Казахстан Сесил Каратанчева срещу Тамарин Танасугарн от Тайланд беше прекъснат при 1:6, 6:5 заради дъжд и ще бъде доигран утре.