Томи Робредо укроти вулкана от енергия Ник Кириос и прекрати пътя на 19-годишния нов любимец на феновете на Откритото първенство на САЩ с 3:6, 6:3, 7:6(4), 6:3. Оръжията на железния испанец в мача се наричаха на първо място - опит, а след това - стабилен сервис и безмилостен форхенд.

Младокът потегли в брутално темпо с аванс от 5-0 и пълна доминация на корта. Още тогава Томи му намекна за добре познатия ни непримирим дух и върна три гейма, но все пак предаде сета с 6-3. Огледален втори сет с три пробива, два от които обаче на сметката на испанеца изравниха резултата.

Кириос често показваше липса на търпение в разиграванията, експлозивната му игра в крайна сметка му осигури цели 55 уинъра, но и 47 непредизвикани грешки. Робредо завърши с 33 печеливши удара (22 от форхенд), но и чувствително по-малко бъркаше - едва 15 пъти. Тази статистика ясно показва разликата в стиловете, но нищо не успя да раздели двамата съперници в третия сет чак до тайбрека. Австралиецът стигна до едничък шанс за пробив, но не го материализира. В тайбрека Робредо поведе с 3-0, Кириос изравни при 4-4, но загуби следващите 3 точки и сета.

А в четвъртия, въпреки оглушителната подкрепа на трибуните, горивото в резервоара на 19-годишния талант привърши. За разлика от него, Робредо се възползва от единствения си шанс за пробив в сета и удари за 2-0 гейма. И нататък съвсем рутинно задържаше подаванията си, като загуби само една точка на свой сервис в сета. От другата страна Ник остави на корта и последната капчица физическа сила, която имаше. Но дори и да се беше добрал до пробив, не се виждаше как схващанията, които започна да получава, ще му позволят да стигне до обрат. В крайна сметка, в спокоен и уверен ритъм, испанецът затвори мача с 6-3 след 2 часа и 28 минути.

В четвърти кръг Робредо ще се изправи срещу Стан Вавринка, който се класира за тази фаза без игра, след като Блаж Кавчич се отказа заради травма в десния крак.

Междувременно, кошмарът за Джон Иснър в Ню Йорк продължава. За трета поредна година американецът спира в III кръг, а този път дори не регистрира пробив в сервиса си преди да се сбогува с турнира. След две чисти победи, Иснър преклони глава пред Филип Колшрайбер, който го надхитри в собствената му игра с три тайбрека - 7:6(4), 4:6, 7:6(2), 7:6(4). Дори 42 аса и 77 уинъра от ракетата на американеца не се оказаха достатъчни да го задържат в турнира.