Представителят на домакините Йоахим Йохансон поднесе голямата изненада, като отстрани във втория кръг на турнира в шведската столица Стокхолм водача в схемата и втори в света Рафаел Надал от Испания с 6:4, 7:6(4).

Йохансон, който е 690-и в ранглистата в момента, играе в първия си турнир на АТП от февруари насам.

Той се възстановяваше пет месеца от контузии на рамото и лакътя, а от юли насам участва в няколко "Чалънджър"-а.

Шведът проби Надал в третия гейм, а при 5:4 спаси брейкбол,а по-късно спечели сета с третата си възможност.

Втората част премина равностойно и без пробиви. В тайбрека Йохансон поведе с 5:4 и имаше сервис. Той направи 17-ия си ас в мача за 6:4, а след това успя да затвори мача, за да запише една от най-големите победи в кариерата си.

По-рано през деня вторият в схемата Джеймс Блейк (САЩ) започна успешно защитата на титлата си от миналата година.

Блейк не срещна проблеми в мача си от първия кръг срещу бившия шампион от Откритото първенство на Австралия Томас Йохансон (Швеция) и достигна до победата с 6:3, 6:2.

"Мислех, че ще бъде по-трудно. Стартирах добре. Ранният пробив ми даде допълнителна увереност и не бях затруднен особено до края", заяви американецът, който търси пета турнирна победа за сезона.

31-годишният Йохансон пък има само шест победи в 21 мача,като половината от тях дойдоха на Откритото първенство на Австралия, където той достигна до четвъртия кръг.