Испанският тенисист Рафаел Надал се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ, последен турнир за Големия шлем за годината, с общ награден фонд 17.95 милиона долара.

Поставеният под номер 2 в основната схема и шампион от "Ролан Гарос" Надал победи чеха Иржи Новак с 6:1 7:6(3) 6:4. В следващия кръг той ще играе и Михаил Южни (Русия), разгромил шестия поставен Томи Робредо (Испания) с 6:2, 6:0, 6:1.

Лейтън Хюит си осигури участие на 1/4-финалите на Откритото първенство на САЩ по тенис, след драматична победа над младия френски представител Ришар Гаске 6:4, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3 в петсетов двубой, продължил точно 3 часа и 33 минути.

Французинът, 25-и в основната схема, направи всичко, за да спре австралиеца по пътя му към следващия етап от надпреварата. В крайна сметка по-голямата класа и опит на Хюит му помогнаха да стигне до победата. Отчайващо слаб процент на първи сервис на Хюит позволи на неговия съперник да стигне до обрат от 0:2 до 2:2 сета, но в последната пета част Гаске не издържа физически на огромните натоварвания в последните два гейма.

Отпадна и германецът Бенямин Бекер, сложил край на кариерата на легендарния Андре Агаси. Той бе победен изключително лесно от обещаващия Анди Родик.